Visą vasarą Vilniuje veiksiančio Veganų turgelio idėja – įkvėpti žmones gyventi sveikiau

DangausPupos-GabrieleBrazenaite

Nuo šio šeštadienio – birželio 20 d. visą vasarą šeštadieniais prie prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ Vilniuje veiks Veganų turgelis. Jo lankytojai galės pavalgyti karštųjų patiekalų, užkandžių, išgerti kavos su veganišku tortu ar pyragaičiu, įsigyti įvairių produktų, pusfabrikačių, sveikatingumo prekių, natūralios kosmetikos ir švaros priemonių, Zero Waste (gyvenimo be atliekų) reikmenų ir t.t.

Turgelio idėja – supažindinti visuomenę su veganišku, tvariu gyvenimo būdu bei paskatinti labiau rūpintis savo sveikata. „Pastarųjų mėnesių įvykiai parodė, kad žmonių sveikatos būklė – itin prasta, o supratimas apie sveikatą – menkas. Būtent todėl savo renginiuose labiausiai laukiame sveikus produktus siūlančių gamintojų ir prekeivių. Be to didelė dalis prekių – ekologiškos“, – pasakojo Veganų turgelio sumanytoja Ventė Viteikaitė, daugeliui žinoma kaip grupės „Lietuvos veganai“ socialiniame tinkle „Facebook“ įkūrėja ir administratorė bei festivalio „Vegfest LT“ organizatorė.

Dar viena turgelio idėja – palaikyti mažus vietinius verslus. „Bendravome su jais per visą karantiną – jis buvo labai sunkus, daugelis patyrė didelių nuostolių. Norime jiems padėti kuo greičiau vėl atsistoti ant kojų, tad dalyvio mokestį padarėme itin nedidelį“, – sakė mergina. Pasak jos, dėl įvestų ribojimų į rudenį buvo nukelti visi didieji „Vegfest LT“ festivaliai, tad renginių, susitikimų yra labai išsiilgusi ir visa veganų bendruomenė.

Nors turgelis bus mažesnis už „Vegfest LT“ renginius, jame bus galima įsigyti didelę dalį tų prekių, kurias lankytojai rasdavo „vegfestuose“, bus ir nemažai naujų dalyvių, kaip įprastai bus papildomų atrakcijų – veiks Vaikų zona, gros didžėjai ir gyvos muzikos atlikėjai, vyks įvairūs konkursai ir t.t.

Pirmieji renginiai veganams Lietuvoje buvo pradėti rengti 2016 m. ir labai išpopuliarėjo. „Jau kurį laiką galvojau apie nuolatinį veganišką turgelį, kokius turi Londonas, Berlynas, Varšuva ir daugybė kitų didmiesčių, tačiau gyvenu Jungtinėje Karalystėje ir tai įgyvendinti Lietuvoje būtų buvę sudėtinga, tačiau aplinkybės susiklostė taip, kad šią vasarą leisiu Vilniuje ir supratau, kad būtent dabar yra metas tai padaryti“, – šypsojosi V. Viteikaitė. Veganiškai ji gyvena jau aštuonerius metus ir džiaugiasi, kad tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje būti veganu tampa vis paprasčiau.

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, tad nevalgo mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, vengia su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių turinčios kosmetikos, atsisako kailio, odos, vilnos, šilko, neina į zoologijos sodus, delfinariumus, cirką su gyvūnais, nejodinėja, nevažinėja kinkiniais.

Šis judėjimas gimė 1944 m. Jungtinėje Karalystėje, kai buvęs Vegetarų draugijos narys Donaldas Watsonas Birmingemo mieste įkūrė Veganų draugiją – tai iki šiol veikianti ir labai įtakinga organizacija, parėmusi ir pirmųjų „vegfestų“ organizavimą Lietuvoje. Nuo pat organizacijos įkūrimo veganų skaičius pasaulyje augo, o ypač išpopuliarėjo atsiradus internetui. Šiuo metu veganizmas laikomas sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jungtinėje Karalystėje skaičiuojama apie 3,5 milijono veganų, panašūs skaičiai ir Vokietijoje, Prancūzijoje, itin populiarus šis judėjimas ir Skandinavijos šalyse, Rusijoje, Izraelyje, JAV, Kanadoje, Australijoje. Kiek veganų Lietuvoje nėra tiksliai žinoma, tačiau jau minėta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia daugiau nei 30000 narių.

Etiniai įsitikinimai nėra vienintelė priežastis rinktis veganizmą. Daug kam svarbi paskata yra noras gyventi sveikiau ir nekenkti aplinkai.

Visos didžiosios pasaulio sveikatos ir mitybos organizacijos augalinę mitybą pripažįsta kaip tinkamą įvairaus amžiaus žmonėms – kūdikiams, vaikams, paaugliams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir maitinančioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms, sportuojantiems. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja būtent augalinę mitybą, o mėsą priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai grupei priklauso ir asbestas, radioaktyviosios medžiagos, rūkalai.

Gyvulininkystės pramonė – pagrindinė mūsų planetos teršėja. Jos padaroma žala gamtai yra didesnė nei visos gamybos ir transporto kartu sudėjus. Bereikalingas resursų eikvojimas, oro, vandens, dirvožemio tarša – tai tik keli dalykai, kuriuos galima sumažinti atsisakius mėsos bei kitų gyvūninės kilmės produktų, ar bent sumažinus jų vartojimą.

„Priežasčių rinktis veganizmą – iš tiesų daug“, – tikino V. Viteikaitė. Visus besidominčius ji kviečia apsilankyti Veganų turgelyje, o rudenį ir žiemą – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose rengiamuose „Vegfest LT“ festivaliuose.

Saulė Sakalauskaitė

Daugiau informacijos rasite čia.

Veganų turgelio sumanytoja Ventė Viteikaitė sako, kad tokius turi daugybė pasaulio didmiesčių – atėjo laikas ir Vilniui.

Gabrielės Mortos Vilkaitės, Evelinos Michalovskytės, Gintarės Stepanavičiūtės, Gediminos Šalkauskaitės nuotraukos.