Vilnos renesansas: gydanti šiluma

57

Mano prosenelis mums, vaikams, sakydavo, jog „vailakai“ iš mados neišeina. Tada jo žodžiai kėlė šypsnį, bet dabar atrandu, jog jo žodžiai buvo pranašingi, juose slypėjo išmintis. Jei kas būtų pasakęs, jog pati imsiu mokytis velti ir avėsiu veltinius, būčiau tik nusišypsojusi… Dabar tai realybė.

Avininkystės atgimimas

Avininkystė Lietuvoje išgyvena tikrą renesansą. Avys nereiklūs ir neišrankūs gyvūnai, nereikalaujantys ypatingos priežiūros, tačiau puikiai atlieka vejapjovės funkciją. Ilgą laiką mūsų šalyje nukirpta avių vilna buvo tiesiog išmetama, deginama arba kaupiama garažuose, niekam jos nereikėjo. Žiemos mūsų šalyje ne tokios šaltos, jog avėtume storus veltinius, bet…

Archajiškas amatas – vėlimas – atgimė! Jeigu jūsų vaikystėje žiemos atostogos prabėgo kaime pas močiutę, Jūs tikrai pamenate, jog močiutė jus apaudavo šiltais veltinukais. Šiais laikais, trokštančių avėti storus „vailakus“ kažin ar atrastumėte? Tiesa, kaime šaltą žiemą veltiniai nepakeičiamas apavas.

Veltiniai atgimė ir prisitaikė, stengiamasi įtikti šiuolaikiniam vartotojui. Išpopuliarėjo veltos šlepetės, velti sportiniai bateliai, pirties mėgėjai negali atsidžiaugti pirties kepurėmis, o kur dar kumštinės pirštinės, lengvos plonos merino vilnos suknelės, švarkeliai ir šalikai, rankinės…

Vilnos kelias: nuo vilnos iki gaminio

Vilnos kelias nėra jau toks paprastas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. O ir ne visa vilna tinkama vėlimui. Tam tinkamos tik tam tikrų veislių avys. Taigi pirmiausia avys kerpamos ir vilna rūšiuojama: tinkama vėlimui, netinkama vilna – nešvari, susivėlusi (iš gyvūno pauodegio) atskiriama ir dažniausiai išmetama. Nukirptas ir išrūšiuotas vilnas reikia išplauti, (neplauta vilna karšimui netinkama, nes gadinamas karštuvas), išplovus kruopščiai iškedenti, išrinkti šapalus, žoles bei išdžiovinti, tada metas važiuoti į karšyklą. 1 kg vilnos sukaršti kainuoja apie 3 eurus. Sukaršta vilna tinkama vėlimui, galite siūti vilnones antklodes.

Lietuviškai vilnai sudėtinga konkuruoti su įvežtine. Pirmiausia Australijos ar Naujosios Zelandijos merino vilna švelni, spalvota, joje nėra šapelių, žolelių, jie iš vilnos pašalinamos cheminiu būdu, vilna laikoma atitinkamuose tirpaluose. Mūsų kraštuose auginamų avių vilna – dažniausiai pilkos, rudos ar baltos spalvos, kartais šiurkšti, tačiau tokios vilnos apavas masažuoja pėdas ir aktyvina kraujotaką.

Vilna ir šildo, ir gydo

Šiltas, minkštas, natūralus, malonus ir sveikas – būtent toks yra apavas iš vilnos. Vilna puikiai sugeria drėgmę – iki 30 proc. savo svorio. Ši savybė labai svarbi apavui, nes vilna sugeria visą prakaito perteklių ir neleidžia pėdai sudrėgti ir drėgmei traukti šaltį.

Tiesiogiai sąveikaudami su  oda, vilnos plaukeliai atlieka ir mikromasažą. Tai aktualu žmonėms, kuriems nuolat šąla kojos. Kuo vilna grubesnė, tuo stimuliacijos funkcija stipresnė. Visi žinome, kad žmogaus pėdoje yra aktyvių akupunktūrinių taškų, žinome, kad kūdikiams rekomenduojama auti vilnones kojinytes, o neišnešiotiems kūdikiams dedamos ir vilnonės kepurėlės.

Žmonėms, kurie skundžiasi sąnarių ar nugaros skausmais, puikiai tinka iš vilnos nuvelti diržai nugarai bei sąnariams.

Lietuvaičių veliamas šlepetes mielai įsigyja užsieniečiai: juos vilioja tai, jog apavo gamybos būdas yra ekologiškas. Žinoma, užsienyje rankų darbas taip pat kur kas labiau vertinamas. Lietuvių auksarankių veliamos šlepetės keliauja į Didžiąją Britaniją, Prancūziją, Vokietiją, Norvegiją, Ameriką ar net Japoniją. Pora tokių šlepečių dažnai tampa puikia, originalia dovana.

Vėlimo procese nenaudojamos jokios cheminės medžiagos. Vėlimui naudojamas karštas vanduo, muilas (natūralus alyvuogių muilas arba ūkiškas) bei rankų šiluma. Veltinio šlepečių padai dengiami natūraliu kaučiuku arba apsiuvami oda. Taigi veltinių avėjimas neteršia aplinkos ir stiprina jūsų sveikatą.

Tiesa vėlimo procesas užtrunka. Norint suvelti porą šlepečių, priklausomai nuo įgūdžių, dydžio ar puošybos elementų, trunka nuo 5 iki 8 valandų. Vėlimas – sunkus fizinis darbas, todėl tam reikės pasitelkti kantrybę bei fizinę jėgą, susitaikyti, jog rankos kelias valandas laikomos muile šerpetos, taps šiurkščios. Ilgiau veliant ima mausti nugarą, skaudėti riešus.

Visi nors sykį išbandę vėlimą Jums pasakys, jog vilna turi magišką savybę – ji įvelia, apvelia ir  nepaleidžia. O jeigu Jūs avite veltinio šlepetes, galiu garantuoti, jog kitokio apavo net nenorėsite.

 

Parengė Emilija Šaulytė, Zaliojilietuva.lt

Nuotraukos E. Šaulytės, Emisa.lt

Redagavo Lina Šimelionytė