Veikla

retro-1291738_960_720

Ar pamenate šį Jurgos Adomo tekstą, kuriame ji pasakojo, kaip mokėsi grindis plauti su meile? Kodėl ji nusprendė to išmokti? Kam mokytis su džiaugsmu dirbti buities darbus? Paskaitykime apie tai.

Vienas iš sukrečiančių ir visiškai prieštaringus jausmus keliančių patarimų, kuriuos radau tada, kai mokiausi harmoningai gyventi savo naujai sukurtoje šeimoje, buvo apie veiklą. Jis skambėjo maždaug taip:

“Moteriai, norinčiai laimingai gyventi šeimoje, nederėtų turėti darbo, karjeros, veiklos, padedančios uždirbti pinigus, tol, kol ji išmoks susitvarkyti su namų buities veikla.”

Svarbi visos šios teorijos dalis yra tai, kad rūpintis buitimi, gaminti valgyti reikia su tinkama nuotaika. Su kokiu jausmu tai yra daroma, tokį jausmą ir perduoda moteris namiškiams. Su pykčiu ar nuovargiu pagaminta vakarienė būtent pyktį ir nuovargį perduos mylimiems žmonėms, todėl vien mechaniškai atlikti buities darbų neužtenka.

Pirma, kas šauna į galvą išgirdus šį patarimą, tai, aišku, yra milžiniškas pasipriešinimas. Bet aš jaučiuosi esanti labai logiškai mąstanti moteris, todėl šias savo riboto proto, norinčio tik sėdėti komforto zonoje, iškeltas baimes ir prieštaravimus aiškiai mačiau ir per daug nekreipiau į tai dėmesio. Pradėjau analizuoti šia informaciją su intencija surasti rakursą, kuriame ji taptų įmanoma, suprantama ir net priimtina.

Vienas iš tokių kampų – tai pasakojimas apie legendinį taikos angelą, Indijos šviesulį Mahatma Gandį,  kurį prisiminiau galvodama apie visa tai. Buvo laikas, kai Mahatma Gandis buvo turtingas žmogus. Materialiai turėjo tai, ką norėtų turėti daugelis Žemės gyventojų. Bet, suvokęs savo sielos norus ir pasirinkimus, vieną dieną jis atsisakė savo turtų ir pasirinko gyventi labai kukliai: tik tiek, kiek buvo būtina jo pagrindiniams poreikiams. Bet ne tai norėjau papasakoti apie Gandį. Atsisakyti materialios gerovės nėra būtina ir tai savaime nėra vertybė. Turtingas žmogus, jei jis nenori nieko sau, turėdamas daug pinigų gali nuveikti labai daug gražių, reikalingų darbų dėl kitų. Svarbiausia šio poelgio pamoka tokia: Gandis net ir pats pabrėždavo, kalbėdamas tiems, kas puola į turto išsižadėjimo kraštutinumus: jis pinigų sąmoningai ATSISAKĖ. Ką gi tai reiškia? Jis atsisakė to, nes tai turėjo, nes turėjo pora pasirinkimų: gyventi turtingai arba kukliai. Jo sprendimas buvo pagrįstas pasirinkimo laisve.

Tai tarsi talentingas dainininkas, pasirenkantis baigti savo karjerą ir daugiau nebelipti ant scenos. Arba Holivudo žvaigždė, aktorius, pasirenkantis daugiau nebevaidinti. Kažko atsisakyti galima tik tada, jei tai turi. Jei pasirenki neturto kelią, bet nesi turėjęs materialios gausos patirties, toks sprendimas negali būti vadinamas pasirinkimu. Renkamės tada, kai turim iš ko rinktis.

Juokinga būtų skaityti, kaip aš rašau, kad atsisakiau talentingos, pasaulinio masto solistės karjeros, nors dainuoti teko tik vidurinės mokyklos chore. Aš niekad neturėjau šios karjeros, todėl mano atsisakymas yra netikras. Aš tiesiog ėjau kitu keliu, tuo, kuris man buvo natūralesnis, lengvesnis, paprastesnis.

Tą patį noriu pasakyti ir apie karjeros arba namų šeimininkės vaidmens atsisakymą. Karjerą aš jau turėjau. Man patiko siekti, tobulėti kad ir ką dariau. Man patiko gauti laurus, titulus, pareigas, vis didesnę algą, papildomas verslo dovanas, privilegijas ir malonumus. Man tai tiko, aš to kažkada siekiau ir tai turėjau. Dariau tai su smagumu, pasimėgavimu, energija.

Tačiau ką aš galiu pasakyti apie moters kaip namų šeimininkės poziciją? Nieko. Nemokėjau nei valgio gaminti, nei namų su meile tvarkyti. Didžiają savo savarankiško gyvenimo dalį valgiau vien restoranuose arba maitinausi pusfabrikačiais ir samdžiau namus tvarkančias moteris. Todėl suvokiau, kad jei dabar drąsiai ir užtikrintai pareikšiu, kad aš renkuosi būti karjeros moteris, o ne mama, namų šeimininkė, aš meluosiu pasauliui ir sau. Rinktis galėsiu tik tada, kai tai įgyvendinsiu. Vėliau, apsvarsčiusi išgyventą patirtį, darysiu išvadas ir spręsiu, kur man pasilikti, kuria veikla toliau užsiimti.

Tuo metu jau laukiausi mūsų pirmosios dukrytės, todėl pagalvojau, kad tai – ideali proga kažkurį gyvenimo etapą paskirti bandymui, ketinimui, intencijai tapti laiminga namų šeimininke, mama, žmona, tokia moterimi, kokia rekomenduojama, jei norisi darnių santykių.

Aš turėjau noro tai išbandyti tikrai ne porą mėnesių, o tiek, kiek reikės, kol pagaliau pajausiu, kad susitvarkau. Buitis bus prižiūrėta, namai (didžiąją gyvenimo dalį) tvarkingi, rūbai išskalbti, maistas pagamintas (kokybiškas, sveikas, vertingas), vaikais pasirūpinta ir, svarbiausia, aš pati gerai jausiuosi šiose pareigose. Mano savijauta turi būti nuostabi. Aš turiu save mylėti, gerbti, vertinti. Džiaugtis tuo, ką darau, mylėti savo darbus ir pastebėti, kad tikrai turiu laisvo laiko dar ir papildomam hobiui. Štai tada galėsiu sau pasakyti, kad dabar atėjo laikas apsvarstyti savo pasirinkimus. Tada aš jau galėsiu RINKTIS.

Gal iš šių dviejų skirtingų patirčių sukursiu dar kažką naujo – trečią variantą; būtent tai ir rekomenduojama. Kai susitvarkai su prigimtinėmis moters pareigomis, galima kurti ką tik nori. Hobį, verslą, korporaciją… kas tik patinka. Tačiau tą pirmąją moters profesijos dalį taip pat reikia išlaikyti, puoselėti. Jei teisingai supratau patarimą, tai moteriai svarbu pasirūpinti, suorganizuoti buities reikalus ir neužkrauti jų vyrui. Nesidalinti darbais ir nereikalauti iš jo, šioje srityje, lygių teisių.

Trumpai tariant, pasiūlymą mesti karjerą ir darbus aš priėmiau kaip naują karjeros iššūkį. Tai tiesiog visiškai naujos pareigos – dar neišbandytoje srityje. Prisipažinsiu, mane tokia profesija baugino, bet ir buvo smalsu save išbandyti. Juk tai – visiškai nerealus, gigantiškas iššūkis. Gali pasirodyti, kad namuose organizuoti visus reikalus gali kiekviena, bet kaip su savijauta? Privaloma šio iššūkio dalis – gera savijauta, laimės pojūtis. O to juk neturi dauguma moterų – nei namie, nei darbe!!!

Pradėjau nuo poros intencijų. Mokysiuosi suprasti, kodėl man turėtų patikti plauti grindis ir tvarkytis. Taip pat išmoksiu skaniai ir sveikai gaminti.

Jurga Adomo

Jurgos asmeninis puslapis ir Facebook.com paskyra

Redagavo Lina Staponaitė

Pagrindinė nuotrauka iš Pixabay.com

Pasidalinkite su kitais!