„Vegfest LT“ vasaros festivalis stebins augalinio maisto įvairove bei skoniu

Anonsas-6

Jau birželio 9 d. Vilniuje šurmuliuos didžiausia Lietuvoje augalinio maisto šventė – „Vegfest LT“ vasaros festivalis.

 „Tai renginys, skirtas populiarinti veganizmą bei augalinę mitybą, supažindinti visuomenę su augalinio maisto nauda, parodyti koks įvairus ir skanus jis yra“, – sakė „Vegfest LT“ organizatorė Ventė Viteikaitė. Tai bus jau šeštasis šio ciklo renginys – keturi buvo surengti Vilniuje bei vienas Kaune. Vasaros festivalis yra didžiausias metų renginys – pernai jame apsilankė daugiau nei 5000 lankytojų, ne mažesnio skaičiaus organizatoriai laukia ir šiais metais.

Renginio metu vyks veganiškų prekių mugė – joje dalyvaus daugiau nei šimtas įmonių iš Lietuvos ir užsienio. Lankytojai galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, paragauti įvairių mėsos ir pieno pakaitalų, įsigyti pusfabrikačių, ekologiškų produktų, natūralios kosmetikos, virtuvės įrangos, receptų knygų, drabužių, papuošalų, aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams ir t. t. „Bus ir jau nuolatiniais tapusių dalyvių, net tokių, kurie nėra praleidę nė vieno mūsų renginio, ir naujokų. „Vegfestas“ yra pagrindinė platforma, kurioje pristatomi nauji veganams skirti produktai ir paslaugos. Šiame renginyje taip pat netruks naujienų“, – žadėjo V. Viteikaitė. Be to daugelį prekių bus galima įsigyti gerokai pigiau nei parduotuvėse.

Atėjusieji į renginį taip pat galės pasiklausyti paskaitų. Pasak organizatorės, jų programa šiemet itin įdomi, aprėpianti įvairias temas, skaityti pranešimų atvyksta keletas garsių lektorių iš užsienio. Vienas jų – žymus amerikiečių kultūristas Korinas Sutonas. Jo paskaita – apie veganišką mitybą sportuojantiems ir patikimiausius baltymų šaltinius. Amerikiečių psichologė Melani Džoi, šiuo metu gyvenanti Vokietijoje, kalbės apie tai, kaip sutarti poroje, jei mitybos įpročiai skiriasi. Dar vienas pranešėjas iš JAV – garsus gydytojas ir bestselerių autorius Džoelis Fuhrmanas. Jis patars kaip maitintis, kad niekuomet nesirgtume ir gyventume 100 metų. Pranešimus skaitys ir keletas sveikatos bei aplinkosaugos specialistų iš Lietuvos.

Taip pat veiks infostaliukas – prie jo bus galima nemokamai gauti įvairių lankstinukų, žurnalų, kortelių su receptais, pasikonsultuoti su veganišką gyvenimo būdą pasirinkusiais renginio savanoriais. Pirmą kartą veiks Augalų mainykla – lankytojai kviečiami atsinešti įvairių sėklų, sodinukų, juos galės išsimainyti į kitus augalus. Mainytis bus galima tiek dekoratyviniais, tiek valgomaisiais augalais. Taip pat vyks koncertas – pasirodys atlikėjos Migloko, Kaia, grupės „Strings Of Earth“, „Audru“, „Homechestra“, „Saulės garsai“.

„Renginyje laukiame visų besidominčių veganizmu, augaline mityba, ekologija, gyvūnų teisėmis ar tiesiog mėgstančių išbandyti naujoves. Renginio atmosfera yra labai draugiška, atvira“ , – sakė V. Viteikaitė.

Idėją organizuoti „Vegfest LT“ Ventė atsivežė iš Jungtinės Karalystės, kur šiuo metu gyvena. „Prieš keletą metų apsilankiau Londone vykstančiame „Vegfest UK“ – tai didžiausias veganiško gyvenimo būdo renginys Europoje, vykstantis dvi dienas ir sutraukiantis kelias dešimtis tūkstančių lankytojų. Būti su tiek bendraminčių vienoje erdvėje buvo neįtikėtinas jausmas, tad pradėjau panašų renginį planuoti ir Lietuvoje“, – pasakojo mergina. Pasak jos, organizuoti renginį paskatino ir auganti veganų bendruomenė. Pirmasis „Vegfest LT“ buvo surengtas 2016-ųjų rudenį – į jį atėjo tiek žmonių, kad prekės baigėsi renginiui nė neįpusėjus, o žurnalistai renginį lygino su „Lidl“ atidarymu. „Vegfest“ komandos planuose – kasmetiniai renginiai ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje.

Veganizmas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Vien Jungtinėje Karalystėje veganų skaičius per paskutinius pora metų pakilo nuo pusės iki trijų su puse milijonų. Itin didelis veganų skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Skandinavijos šalyse. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia beveik 25 000 narių.

Veganizmo nuostatas lemia įsitikinimas, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių. Veganai nevartoja mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, nenaudoja su gyvūnais išbandytos kosmetikos, vengia kailio ir odos dirbinių, neina į zoologijos sodus, delfinariumus, cirką. Tačiau rinktis veganizmą skatina ne tik etinės nuostatos, bet ir rūpinimasis sveikata bei aplinkosauga. Vis daugiau mokslinių tyrimų įrodo augalinės mitybos naudą. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta augalinę mitybą kaip sveikesnę nei mėsišką ir tinkamą įvairaus amžiaus žmonėms: kūdikiams, vaikams, paaugliams, suaugusiesiems, nėščiosioms ir žindančioms, senyvo amžiaus žmonėms, sportuojantiems, o mėsos gaminius priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai kategorijai priklauso ir tabako gaminiai, asbestas, radioaktyvieji elementai. Taip pat būtent dėl intensyvios gyvulininkystės kyla didžiosios pasaulio gamtosaugos problemos – jos daroma žala yra didesnė nei visos gamybos ir transporto kartu sudėjus.

„Vis daugiau ir daugiau žmonių ima tai suprasti ir jungiasi į veganų gretas. O tuos, ką stabdo baimė, kad tapus veganu nebus ką valgyti, kviečiu ateiti į mūsų renginį – jame būna nustebinti net didžiausi skeptikai“, – tikino V. Viteikaitė.

„Vegfest LT“ vasaros festivalis vyks Vilniaus prekybos centro VCUP penkto aukšto fojė bei automobilių parkavimo aikštelėje nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas.

Daugiau informacijos apie renginį rasite čia.

„Vegfest LT“ vasaros festivalis vėl vyks Vilniaus prekybos centre VCUP.

Pasak renginių ciklo „Vegfest LT“ organizatorės Ventės Viteikaitės, juose atmosfera – itin draugiška, ir laukiami tikrai ne vien tik veganai.

Į festivalį sugrįžtantys veganišką maistą šventėms siūlantys „Eat My Veggies“ išgarsėjo savo daržovių bei grybų pyragais.

Miesto šventėse dažnai dalyvaujanti „Chalvytė“ specialiai renginiui pagamins chalvos be medaus, tarp jų – ir neįprastos chalvos su beržo anglimi.

Vienas iš renginio naujokų – Vilniuje įsikūręs vietnamietiškas restoranas „Saigon”. Nors jame gaminami ir mėsos patiekalai, veganiškų taip pat netrūksta.

Nuolatinis „vegfesto“ dalyvis „Pauluns“ šį kartą pristatys naujovę – energijos batonėlius, gaminamus iš avižų, įvairių sėklų, džiovintų vaisių bei uogų.

Vilniuje įsikūręs bistro „Sultenė“ siūlo sveikus veganiškus bei vegetariškus patiekalus – juos gamina iš sezoninių produktų atsižvelgdami į maisto derinimo taisykles.

Kaune veikianti „Mokslo kavinė“ užsiima maisto eksperimentais, o renginyje prekiaus įvairiais užkandžiais, užtepėlėmis ir riešutų sviestu.

Tadas Bražauskas

Gediminos Šalkauskaitės, Gerdos Žemaitytės ir Gabrielės Mortos Vilkaitės nuotraukos