„Vegfest LT” kalėdinė mugė viliojo maisto gausa bei paskaitomis

GranatuTortas-GabrieleMortaVilkaite

Šeštadienį Vilniaus sporto namuose „MyHero!” šurmuliavo veganams bei augaline mityba besidomintiems skirta „Vegfest LT“ kalėdinė mugė. Joje dalyvavo per šimtą įmonių iš Lietuvos ir užsienio ir viliojo maisto įmantrybėmis.

„Vegfest LT“ renginiai skirti populiarinti veganizmo idėjas, supažindinti visuomenę su augalinio maisto įvairove. Atėjusieji į renginį galėjo paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti įvairių pusgaminių (šįkart renginyje buvo kaip niekuomet didelis mėsos ir pieno produktų pakaitalų pasirinkimas), ekologiškų gaminių, knygų, virtuvės įrangos, drabužių, papuošalų ir aksesuarų, veganų atributikos, prekių vaikams.

Ištroškę žinių turėjo galimybę apsilankyti paskaitose. Jų programa aprėmė įvairias temas. Kauno technologijos universiteto profesorius semiotikas Dario Martinelli skaitė paskaitą „Veganizmas: idėja ir idealas“, kurioje aptarė filosofinius veganizmo aspektus, prisiminė šio judėjimo istoriją ir pasijuokė iš jį supančių stereotipų. Estų gydytojas Antsas Haavelas, pats auginantis penkis vaikus, skaitė pranešimą „Veganinės mitybos nauda vaikams“. Iš Jungtinės Karalystės atvykęs verslininkas bei verslo konsultantas Mike‘as Hillas konsultavo etiško verslo klausimais. Jo pranešimo tema – „Kaip įkurti ir vystyti veganišką verslą“. O sveikos gyvensenos žinovas, Europos gyvensenos medicinos specialistų asociacijos įkūrėjas bei prezidentas Paulius Jaruševičius kalbėjo tema „Veganizmas: etika ir sveikata“, kurioje aptarė priežastis, dėl kurių verta rinktis veganizmą ir patarė kaip užtikrinti, kad pasirinktus tokį gyvenimo būdą nereikėtų skųstis sveikata.

„Žmonėms šios temos buvo iš tiesų įdomios – paskaitų salė buvo sausakimša“, – džiaugėsi renginio iniciatorė Ventė Viteikaitė. Idėją organizuoti „Vegfest LT“ ji atsivežė iš užsienio. Pasak merginos, veganams skirti festivaliai, mugės, pasaulyje organizuojami jau daugiau nei trisdešimt metų iš sulaukia daugybės lankytojų. Užpernai pirmą kartą apsilankiusi Londono veganų festivalyje, Ventė prisiminė, kad norinčiųjų pakliūti į vidų buvo tiek daug, kad teko daugiau nei valandą stovėti eilėje.

Veganizmo judėjimas gimė 1944 m., kuomet Jungtinėje Karalystėje buvo įkurta Veganų draugija bei pradėtas leisti laikraštis „Veganų žinios“, tačiau labiausiai išpopuliarėjo atsiradus internetui, o ypač pastaraisiais metais. Jungtinėje Karalystėje šiandien skaičiuojama daugiau nei pusė milijono veganų, panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, o Izraelyje, kur veganų procentas gyventojų skaičiui – didžiausias pasaulyje, jau siekia milijoną. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia daugiau nei 22 000 narių – tai didžiausia šalies veganų platforma internete.

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl atsisako mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų ir netgi medaus, vengia kailio ir odos dirbinių, nenaudoja su gyvūnais išbandytos kosmetikos, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką.

Kitais metais bus surengtas didysis „Vegfest LT“ vasaros festivalis bei keletas mažesnių renginių. Informacija apie būsimus renginius rasite čia.

Tadas Bražauskas

Tadas Bražauskas