Vegetarinė mityba darželiuose ir mokyklose

baby-84686_1920

Šiuo metu mūsų šalies tradicinėse švietimo, ugdymo įstaigose ne visada pageidaujamo dėmesio bei poreikių patenkinimo sulaukia žmogaus individualybė. Demokratinėje šalyje privalo būti realizuojama pasirinkimo laisvė. Ypač svarbu didelį dėmesį skirti vaikų poreikiams bei gerovei užtikrinti. Tik subalansuota mityba gali garantuoti gerą vaikų sveikatą.

Visi valstybiniai darželiai ir mokyklos Lietuvoje yra skirti visavalgiams, tačiau randasi vis daugiau šeimų, kurioms mėsos vartojimas nepriimtinas dėl etinių, moralinių, religinių ar sveikatos priežasčių. Nesant galimybės rinktis alternatyvų vegetarinį valgiaraštį, tokių šeimų vaikams nėra įmanoma gauti subalansuotą mitybos racioną, kas ypač svarbu augančiam organizmui.

Vegetarinė mityba yra visiškai natūralus reiškinys, todėl vegetarai vaikai neturėtų jaustis darželyje ar mokykloje diskriminuojami dėl savo mitybos pasirinkimo. Pasaulinė sveikatos organizacija neseniai pripažino ir oficialiai paskelbė, kad dažnas mėsos vartojimas didina vėžinių susirgimų riziką. Ne tik savo, bet ir savo atžalų sveikata besirūpinančios šeimos vis dažniau renkasi vegetarinę mitybą.

Nesuteikiant galimybės švietimo įstaigose vaikams rinktis vegetarinį valgiaraštį, ne tik kyla pavojus vaikų sveikatai dėl maistinių medžiagų nepakankamumo, bet kyla grėsmė ir vaikų psichologinei bei emocinei būsenai, nes jiems nėra užtikrinamos lygios teisės ir galimybės kaip kitiems vaikams.

Norėdami išvengti sunkių pasekmių, tėvai yra priversti rinktis privačius specializuotus vegetarinius darželius ir mokyklas, kurių Lietuvoje itin mažai, o jų kaina ne kiekvienam prieinama. Padėtį galima pakeisti darželiuose ir mokyklose užtikrinant  galimybę rinktis alternatyvų vegetarinį valgiaraštį.

Prieš keletą mėnesių Kėdainių Krišnos sąmonės religinė bendruomenė, vadovaujama prezidento Egidijaus Pupkevičiaus, kreipėsi į Lietuvos krašto apsaugos ministeriją, Sveikatos apsaugos ministeriją, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dėl vegetarinės mitybos Lietuvos Respublikos  kariuomenėje. Gauti  atsakymai:

1. LR Krašto apsaugos ministerijos Logistikos departamento vadovo Sauliaus Rožėno pasirašytas nutarimas: „….siekiant pagerinti karių maitinimo sąlygas bei užtikrinti kuo įvairesnį ir visavertį karių maitinimą, artimiausiu laiku bus patvirtinti vegetariški valgiaraščiai, kurie užtikrins vegetariško maitinimo galimybę visiems to pageidaujantiems kariams.“

2. LR Sveikatos apsaugos ministerijos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės pasirašytas raštas: „…Kėdainių Krišnos sąmonės religinė bendruomenė yra pasiūliusi bendradarbiauti rengiant lakto vegetarinį valgiaraštį, nes turi ilgametę lakto vegetarinės mitybos patirtį. Esant poreikiui įvertinę maistinę valgiaraščių vertę, Sveikatos apsaugos ministerija pasiruošusi bendradarbiauti.“

3. LR Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos kontrolierės Agnetos Lobačevskytės pasirašytas nutarimas: “…Įpareigoti Krašto apsaugos ministeriją iki 2016 m. liepos 1 d. informuoti kontrolierę, apie tai kokių priemonių imtasi organizuojant karių maitinimą lakto vegetariniu maistu“.

Siekdama įteisinti vegetarinę mitybą ir tradicinėse vaikų ugdymo įstaigose Kėdainių Krišnos sąmonės religinė bendruomenė pasiruošusi toliau komunikuoti su LR Švietimo ir mokslo ministerija, LR Sveikatos apsaugos ministerija bei kitomis įstaigomis, pavaldžiomis Lietuvos Respublikos Vyriausybei, kad šalyje gyvenantys patys pažeidžiamiausi turėtų galimybę rinktis maitinimą daželiuose, mokyklose. Tam reikia palaikymo, pagalbos, finansų. Maloniai kviečiame paremti projekto įgyvendinimą.

Reikalinga suma 4500

2016.02.08 – jau surinkome €614

Paremti galite:
Pervedant į sąskaitą Pavadinimas: Kėdainių m. Krišnos Sąmonės religinė bendruomenė

Sąskaita: Swedbank LT65 7300 0101 3673 5518

Paskirtis: Teisinių dokumentų paruošimui.

Per PayPal sistemą

 

Bendruomenės prezidentas: Egidijus Pupkevičius

Idėjos iniciatorius ir atstovas ryšiam su visuomene: Žilvinas Užkuraitis. Tel. +370 689 63281

Daugiau informacijos: Govardhan.lt