Vastu šastra patarimai. Nuo ko pradėti statyti namą ir kaip išsirinkti sklypą? (II dalis)

snow-2586874_960_720

Turbūt daugiau nei pusę savo gyvenimo praleidžiame namuose. Čia miegame, dirbame bendraujame. Vastu šastra– senovinis traktatas apie harmoningą architektūrą. Jame perteiktos protėvių sukauptos žinios mums, gyvenantiems šiuolaikinės civilizacijos sūkuryje. Sužinokime, kaip pasistatyti namus, kuriuose rastume prieglobstį nuo šiandieninio ūžesio. Tęsiame temą.

Elementai mūsų aplinkoje

Mūsų aplinka susideda iš skirtingų elementų, ir kartais vienų elementų gali mums trūkti, o kitų būti per daug. Pavyzdžiui, žiemą sumažėjus šviesos, pritrūksta ugnies elemento ir žmones apima depresija, niūri nuotaika. Kai ugnies elemento per daug, tarkime, vasarą arba pietinėse šalyse – viskas išdžiūsta. Mes esame pripratę prie tam tikros aplinkos harmonijos ir visų elementų balanso, tada jaučiamės puikiai.

Mums taip pat gali trūkti erdvės, lygiai taip, kaip ir ugnies, žemės ar kitų elementų. Kol erdvės yra pakankamai, sunku tai pastebėti, tačiau sausakimšame viešajame transporte galime greitai pajausti jos trūkumą. Ankščiau namuose lubos būdavo aukštos. Turbūt daugumai teko pabuvoti senamiesčio butuose ar namuose, kur lubos siekia tris ir daugiau metrų? Ką jau kalbėti apie dvarus, rūmus. Kuo toliau, tuo butai tampa mažesni, o lubos žemesnės. Netgi yra tokia architektūros sritis, kuri domisi mažų erdvių dizainu. Japonijoje yra šiuolaikiniai viešbučiai, kur kambariuko ilgis sulig žmogaus aukščiu ir kartais juose net nėra pakankamai erdvės stovėti. Bet ten rasite visą įmanomą techniką: televizorių, šaldytuvą, kompiuteri, mini tualetą. Jūsų miego vieta per sekundę išsilankstys į darbo vietą, o atidarius spintelę, ji jau taps virtuve ir taip toliau. Ar gi tai nėra kažkoks savotiškas pasityčiojimas iš žmonių? Pinigų daugėja, bet žmonės gyvena vis mažesniuose butuose. Mokslininkai pastebėjo, kad žmonės, gyvenantys mažoje erdvėje, mažiau savimi pasitiki, yra labiau užsispaudę, lėčiau vystosi, jiems sunkiau išsakyti savo nuomonę. Žmonės gyvenantys erdvesniuose namuose lengviau vystosi, lengviau išreiškia save. Bet jei erdvės bus per daug, tai irgi gali sukelti diskomfortą, nesaugumą. Visur reikalingas balansas.

Praktiškai apie visatos dėsnius

Egzistuoja dešimt pasaulio pusių. Keturios pagrindinės: šiaurė, rytai, pietūs, vakarai, taip pat papildančios: šiaurės rytai, pietryčiai, pietvakariai, šiaurės vakarai ir dar dvi kryptys viršus bei apačia. Iš kiekvienos pusės teka skirtinga energija. Bendri bruožai: šiaurė – tai mistinio tobulumo kryptis, rytai – tai atsidavimo Viešpačiui kryptis. Pietūs – tai geros karminės veiklos kryptis ir vakarai – išsilavinimo ir žinių kryptis. Visas šias energijų kryptis reikia turėti omenyje planuojant pastato patalpų išdėstymą.

Vastu įrankis – jantra

Pagrindinis Vastu elementas naudojamas planuojant pastatus – tai vastu jantra. Ją galite pamatyti aukščiau pateiktame paveikslėlyje. Tai kvadratas griežtai orientuotas pagal pasaulio šalis, kuriame nusilenkimo pozoje yra pavaizduota žmogiška figūra. Ši figūra – tai Vastu Puruša. Figūros galva yra šiaurės rytuose, kojos – pietvakariuose ir t. t.

Vedose aprašytos kelios istorijos iš kur atsirado Vastu Puruša. Viena jų pasakoja, kad gyveno didelis demonas ir pusdieviai už jo blogus darbus prispaudė jį prie žemės. Pusdieviai liepė jam nuo šiol būti pastatų, bažnyčių ir mašinų dievybe. Jo pareiga bus juos saugoti, o už tai žmonės juo pasirūpins. Kita istorija pasakoja, kad Viešpats Šiva demonui liepė nustoti daryti blogus darbus, bet tas pasakė, kad aš nesu tavo sūnus, taigi, kodėl turėčiau klausyti. Tuomet Šiva prarijo jį ir išleido su sėkla. Tokiu būdu demonas tapo jo sūnumi.  Tada demonas atsiklaupė prieš tėvą, klausdamas, kaip galėtų pasitarnauti. Šiva liepė jam taip ir likti nusilenkimo pozoje ir tarnauti pastatams ir juose gyvenantiems. Mūsų tradicijoje tai kažkas panašaus į naminuką. Kai naminukas patenkintas – tai ir kitiems namo gyventojams gerai sekasi.

Jantros pritaikymas

Vastu puruša jantra yra projektuojama ant visų pastatų, butų ir sklypų. Kiekvienoje jantros dalyje, skirtingi pusdieviai yra sukoncentravę savo energijas.

Rytuose yra sukoncentruota saulės pusdievio energija. Tai reiškia, kad toje namo dalyje turi būti atitinkami elementai pagerbiantys saulės energiją. Rytuose būtinai turi būti langai. Tam, kad tekančios saulės spinduliai apšviestų namus ir pripildytų juos teigiama šviesos energija. Vakaruose, atvirkščiai, langų neturėtų būti arba jie turėtų būti kiek įmanoma mažesni, nes besileidžianti saulė atima energiją.

Pietryčiuose, viename iš devynių jantros kvadratų, yra įsikūręs Agni (ugnies valdovas). Todėl toje pusėje palankiausia įsirengti virtuvę. Vakaruose arba pietvakariuose, kur yra Vastu Puruša sėdynė, geriausia įrengti tualetą. Vidurinis jantros kvadratas yra Brahmos vieta, ši erdvė turi būti palikta tuščia. Anksčiau Indijoje šioje vietoje padarydavo vidinį kiemelį, kartais ten pasodindavo šventą Tulasi medelį. Šioje namo dalyje labai nepalanki vieta tualetui, šioje vietoje neturėtų būti ir sunkių baldų, pertvarų ar panašiai. Toje vietoje geriausia tiesiog patiesti kilimą.

Laukite tęsinio…

Informaciją parengė R. Mikšiūnaitė, svetainė: Vedukeliu.lt

Redagavo Lina Šimelionytė