Iki 9 metų amžiaus vaiko atmintis skiriasi nuo suaugusio žmogaus atminties. Vaikas įsimena žodžius, mintis ir konkrečius veiksmus. Kadangi sugebėjimas logiškai mąstyti dar neišsivystė, vaikas gyvena šiame konkrečiame momente.
Nerealu tikėtis iš jaunesnio nei 9 metų amžiaus vaiko, kad jis dėlios daiktus į vietas ar klosis lovą. Šių dalykų vaikas mokosi palaipsniui, per tėvų nurodymų kartojimą ir vykdymą, tačiau neverta tikėtis, kad jis tuos nurodymus įsimins vien dėl to, kad jie protingi.
Šito nesuprantančios mamos vis bando aiškinti: „Jeigu tu netvarkysi daiktų, būsi netvarkingas“. Vaikas nesugeba suvokti tokio argumento ar nuosekliai sumodeliuoti ateities. Geriausia paprastai jo paprašyti: „susitvarkyk, prašau, daiktus“ arba „būk geras – pasiklok lovą“.
Kai tikitės iš vaiko pernelyg daug, jūs tik sustiprinate jo pojūtį, kad iš vienos pusės tėvai nekontroliuoja situacijos, o iš kitos –jis pats yra blogas vaikas, kadangi priešinasi suaugusiųjų valiai ir neatitinka jų lūkesčių. Nei viena, nei kita išvada nėra teisinga. Vaikas paprasčiausiai kol kas nesugeba įsiminti jūsų nurodymų.
Kai nusivylę tėvai sako: „kaip tu galėjai pamiršti?“ – tokie žodžiai žeidžia vaiką. Esmė yra ta, kad jis nieko nepamiršo, kadangi iš pat pradžių nieko neįsiminė. Jeigu ir yra kažkas, kas kai ką pamiršo – tai tėvai, kurie nežino, ko galima tikėtis iš vaiko iki 9 metų amžiaus.
Redagavo Lina Šimelionytė
Pagrindinis paveikslėlis iš svetainės: Seimairnamai.eu
Susiję Straipsniai