Egzistuoja paprasta ir labai gili tiesa: gyvenimas – tai patirti įspūdžiai, o ne įgyti daiktai. Labai gaila, bet susilaukę vaikų, daugybė tėvų kažkodėl tai pamiršta. Suaugusieji įsitikinę, jog jeigu vaikas svajoja apie kokį nors žaislą ir tėvai jį jam nuperka – pirkinys akimirksniu padaro vaiką laimingu. Ir kad to visiškai pakanka. Tam tikram laikotarpiui išties pakanka – vaikas tikrai bus laimingas. Tačiau tenka pripažinti faktą, jog taip jis negauna nė dešimtadalio to džiaugsmo, kurį jam gali pasiūlyti gyvenimas.
Problema visai ne tame, kad tuos žaislus vaikai labai greitai „išauga“ ir džiaugsmas pasibaigia. Kaip rodo tyrimų rezultatai, žaislai apskritai negali pakeisti tikro džiaugsmo, kurį sukelia įgyjama patirtis ir įspūdžiai, pasiliekantys atmintyje visam gyvenimui.
Vieno tokio tyrimo vadovė Sindė Čan iš Toronto universiteto pažymi, kad įspūdžiai sukelia tokį galingą emocinį atsaką, jog su juo negali susilyginti nė vienas madingas žaislas. „Kai padovanojate vaikui įspūdžius, juos galima sulyginti su tuo pakilimu, kurį pajaustumėte patirdami nuotykius safaryje ar roko koncerto metu, arba atvirkščiai – su ramybės jausmu, kaip Spa centre. Nė vienas žaislas negali prilygti sukeliamų jausmų ir pojūčių gama tokiems įspūdžiams“.
Be to Čan tyrinėjo, kaip vaikai reaguoja į įvairias dovanas, taip pat ištyrė dovanų įtaką santykių su vaiku plėtojimuisi. Mokslininkė pabrėžia šio momento svarbą, kadangi dovanos – puiki galimybė vystyti santykius.
Vaikų psichoterapeutė daktarė Margo Sanderlend aiškina ši reiškinį tuo, kad gauta patirtis pakloja vaikams tvirtus laimingų prisiminimų pamatus ir skatina smegenis vystytis. Mūsų laimingi prisiminimai daro kardinalią įtaką gyvenimui ir leidžia gauti naujos informacijos, kuri labai pravers ateityje.
Apie kokią patirtį kalbame?
Daugelis tikriausiai pamanys: kad padovanotume vaikui naujų įspūdžių, reikia daug pinigų. Anaiptol!
Galite nueiti su vaiku į artimiausią kavinę ir nupirkti jam ledų, ir tai turės tokį emocinį efektą, tartum dviese nuskridote į safarį.
Suaugusiems labai sunku tuo patikėti, tačiau vaikai su dideliu malonumu prisimins tą valandą kavinėje, kai visi juokėsi ir jautėsi laimingi. Iš savo patirties žinau, kad iš visų gautų vaikystėje dovanų, kurios išties buvo nuostabios, dabar prisimenu du ar tris žaisliukus. O juk tėvai dovanojo man jų šimtus!
Tačiau visam gyvenimui įstrigo žygiai su mama į vietinį restoranėlį, kur smaguriaudavome ir plepėjome apie viską pasaulyje. Iki šiol pamenu visus tuos patiekalus ir kaip mes iš jų kikenome.
Pamenu kiekvieną pasivaikščiojimą su šeima – kaip tėtis mokė žaisti futbolą, kaip drauge praleidome atostogas, visas tas smulkmenas, kurios dabar taip šildo mano širdį.
Užaugau vidutines pajamas turinčioje šeimoje, be manęs buvo dar du broliai. Mums tekdavo improvizuoti ir sugalvoti įvairių įdomių dalykų, tačiau tai niekaip nepaveikė mano prisiminimų apie tuos nuostabius laikus, kai buvome vaikai.
Dėl to dovanokite vaikams įspūdžius ir naują patirtį. Nemokykite jų, kad žmones laimingais padaro daiktai. Tai netiesa. Jeigu ir esama kokių nors įvykių, kurie privertė užmiršti negatyvius vaikystės momentus – tai tik įspūdžiai, iki šiol gyvenantys mano širdyje.
Susiję Straipsniai