Tau niekas nieko neskolingas

tau-niekas-nieko-neskolingas

Tėvo laiškas dukrai. Padeda daug ką suprasti.

Netrukus Kalėdos ir aš vėl turiu problemą – nežinau, ką tau padovanoti. Aš žinau, kad tave labai daug kas domina – knygos, žaidimai, suknelės.

Man norisi padovanoti tau kažką, kas išliks ilgam – gerokai ilgiau nei paprastai. Kažką tokio, kas primins tau apie mane per kiekvienas Kalėdas.

Ir aš, atrodo, žinau, ką galiu tau duoti. Tai viena paprasta tiesa, kurią atradau ne iš karto. Ir jeigu tu ją dabar suprasi, ji keleriopai palengvins tavo gyvenimą. Ir tau neteks susidurti su problemomis, kurios kamuoja žmones, niekada negirdėjusius apie tą tiesą.

Viskas paprasta: TAU NIEKAS NIEKO NESKOLINGAS.

Ką tai reiškia?

Kaip apskritai toks paprastas teiginys gali būti labai svarbus? Galbūt tau kol kas taip neatrodo, tačiau šis teiginys tiesiogine prasme išgelbės tau gyvenimą. Niekas negyvens už tave, mano vaike. Ir kuo anksčiau tu tai suprasi, tuo greičiau atsikratysi lūkesčių, kad kažkas kitas gali padaryti tave laiminga.

Tai reiškia, kad niekas neprivalo tavęs mylėti. Ir jeigu kažkas tave myli, tai dėl to, kad turi kažką ypatingo, kas padaro tą žmogų laimingą. Pasistenk suprasti, kas tai per savybė ir padirbėk su ja, kad tave mylėtų dar labiau. Ir jeigu žmonės tau kažką daro – tai tik dėl to, kad patys to nori. Vadinasi, dėl kažkokios priežasties tu jiems esi brangi ir jie nori daryti tau gera. Bet anaiptol ne dėl to, kad tau kažkas kažką privalo, tiesiog šiaip.

Tai reiškia, kad niekas neprivalo tavęs gerbti. O kai kurie žmonės netgi nebus tau geri. Tačiau kai tik suprasi, kad žmonės neprivalo būti geri, tu išmoksi vengti bendravimo su tais, kurie gali tave įskaudinti. O ir tu pati, savo ruožtu, niekam nieko neskolinga.

Dar kartą: TAU NIEKAS NIEKO NESKOLINGAS.

Tu turi stengtis būti geresne tik vardan pačios savęs. Ir tada kiti į tave atsigręš. Panorės palaikyti tave ir su tavimi dalintis. Kažkas galbūt ir nepanorės, bet problema slypės ne tavyje. Ir jeigu tai įvyks, tiesiog ieškok tų santykių, kurių nori pati. Tegu svetimos problemos netampa tavomis.

Kai suprasi, kad aplinkinių pagarbos ir meilės reikia nusipelnyti, tu niekad nebelauksi neįmanomo ir niekad neteks nusivilti. Kiti neprivalo dalintis su tavimi savais jausmais ar mintimis. O jeigu jie tai daro, vadinasi, tu to nusipelnei. Ir turi pagrindo didžiuotis meile, kurios susilaukei ir draugų pagarba, kurią užsidirbai. Bet nelaikyk to kaip savaime suprantamo dalyko, nes visa tai gali labai lengvai prarasti. Visa tai reikia užsitarnauti.

Mano patirtis

Man tartum akmuo nuo širdies nusirito, kai supratau, kad man niekas nieko neskolingas. Iki to laiko eikvojau pernelyg daug pastangų, negavęs, ko noriu.

Niekas neprivalo manęs tiesiog šiaip be priežasties gerbti, draugauti su manimi, mylėti, mokyti. Kai tai supratau, visi mano santykiai pasikeitė – aš išmokau būti su tais žmonėmis, su kuriais noriu būti ir daryti tiktai tai, ko noriu.

Ir šis suvokimas padovanojo man draugystę, mylimus žmones, verslo partnerius, potencialius klientus. Šis suvokimas man nuolatos primena, kad savo norus išpildyti galiu tik tada, jei pavyks prisibelsti iki kito žmogaus. Aš turiu suprasti, ką jis jaučia, kas jam svarbu, ko jis nori. Ir tik tada aš pats suprasiu, ar verta prasidėti su tuo žmogumi.

Ne taip jau lengva keliais žodžiais paaiškinti tai, ko mokiausi daug metų. Bet galbūt tu skaitysi šį laišką per kiekvienas Kalėdas ir jo prasmė tau darysis vis aiškesnė.

Tikiuosi, taip ir nutiks, nes tai yra dalykas, kurį vertėtų suprasti kiek galima anksčiau: TAU NIEKAS NIEKO NESKOLINGAS.

1966 gruodžio 25

Laiško autorius – analitikas Haris Braunas.

Seimairnamai.eu

Redagavo Lina Šimelionytė

Pagrindinis paveikslėlis iš svetainės Seimairnamai.eu