Akimirkos: birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena

faces-767358_640

Pirmoji birželio diena dar nuo mokykloj aidinčio skambučio laikų man siejasi ne su kalendorine vasara (juk iš tiesų ši šelmė dažnai it pasipusčiusi dama vėluoja į pokylį, o kartais – lyg nekantri jauna mergaitė į pasimatymą atbėga anksčiau), o su Alytuje, tėviškėje, tądien vykstančia šviesia švente. Muilo burbulai, centriuko fontanas, krykštaujantys vaikai, žaidžiantys jų tėvai, choro pasirodymas ant teatro laiptų ir, žinoma, himnas su gaivia bangele Nemune…

Tarptautinė vaikų gynimo diena.

Kodėl vaikai? Kodėl ginti? Nes be jų nebūtų visuomenės, civilizacijos, neegzistuotų kultūra. Nebūtų nieko. Visiškas štilis. Nes vaikai – tai mes. Tik gal kiek mažesni, guvesni ir atviresni.

Šeimų puoselėjimas ir sąmoningas, šviesus vaikų auklėjimas – tai temos, itin brangios Balaramai. Tikriausiai neatsitiktinai ir atsidarėme pasipuošę jautriu interviu su humanistinės pedagogikos principus savo įkurtame darželyje „Medutis“ puoselėjančia Evelina Liorentiene. Evelina pasakojo, kad buvimas su vaikais – tai nuostabus kasdienis iššūkis, tai – darbas su savo vidiniu vaiku.

Labai panašias mintis išsakė ir projekto „Ne imti, bet duoti“ koordinatorė Vaida Venskutonytė. Kiekvienas susitikimas su suaugusiais ir jų pasauliu vaiko širdyje palieka pėdsaką, todėl būtina mokytis užeiti grakščiai. Pasidomėjus, kur ir pas ką keliaujama, pasiruošus lauktuvių (ledų arba torto) ir, žinoma, gerai nusiteikus.

Apie tai, kaip iš tiesų reikėtų įžengti į vaiko pasaulį ir jį tinkamai auklėti, dvi šiandienos publikacijos. Tai Olego Torsunovo knygos „Laimingo gyvenimo dėsniai“ ištrauka, nagrinėjanti keturis skirtingus vaikų charakterio tipus ir jų atpažinimo svarbą, bei straipsnis „Kaip auklėti vaikus be riksmų ir bausmių“, dar kartą įtaigiai prabylantis apie tai, kad ugdant mažuosius nenuoramas pirmiausia reikia atsigręžti į savo vidinį gyvenimą, harmoniją.

Rodos, tai viso gyvenimo mokykla. Laimė, į ją užsukti ir su įkūrėja Jolanta Lipkevičiene paplepėti jau turėjome progą. O kaip prasideda šis rimtas vaikiškas gyvenimas? Kaip sukuriama jauki šeima ir kaip planuojami nauji jos nariai? Apie tai – Vaidas Arvasevičius („Šeimos ekologija“) ir gyd. Asta Keturkienė („Apie vaiko pradėjimą ir nėštumą“).

Būkime laimingi. Ir vaikiškai šviesūs. Su Tarptautine vaikų gynimo diena!