Sveikuolių įkvėpta mama pati išgydė vaiko žvairumą

Happy child girl in eyeglasses reading books sitting at table

Sveikuolių sąjungos organizuojamos regėjimo atstatymo stovyklos padeda stipinti regėjimą vis daugiau žmonių. Skaitomos paskaitos, skleidžiama informacija apie regėjimo gerinimą natūraliais būdais pasiekia daugelį akinius nešiojančių žmonių ir leidžia jiems visiškai atsisakyti akinių arba pakeisti juos kur kas silpnesniais.

Prieš keletą mėnesių į Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentę Sigitą Kriaučiūnienę kreipėsi mama su 3 metukų dukryte dėl stipraus astigmatizmo ir žvairumo. Mergaitė jau daugiau kaip mėnesį nešiojo akinukus. „Nepraėjus nei pusei metų, mažylei akinių nebereikia ir ji nebežvairuoja. Viso to mama pasiekė dėl savo atkaklių pastangų“, – pasakoja S. Kriaučiūnienė. „Dalinuosi šios mamos istorija, nes ji gali būti naudinga kitoms mamoms ir jų mažiesiems“, – priduria regėjimo gerinimo praktikas vedanti moteris.

Gydytojai paskyrė akinius

„Turbūt reikėtų pradėti nuo to, kad mano mažylė yra labai jautri (švelniai tariant, dažnai būdavo isteriški priepuoliai dėl smulkmenų, pavyzdžiui, ne iš tos lėkštės norėjau valgyti, ne iš tokio puodelio ir taip toliau). 2017 metų kovo pabaigoje su vyru pastebėjome, kad mergaitė kartais sužvairuoja, bet abu tylėjome ir galvojame, kad vaidenasi. Balandžio mėnesį visa šeima išvykome į užsienį savo automobiliu. Kelionė buvo ilga, todėl mergytė žiūrėjo daug filmų per kompiuterį. Ji vis daugiau ir daugiau žvairavo.

Grįžę apsilankėme pas oftalmologą. Apžiūrėjusi akytes gydytoja pasakė: „Žvairuoja dar nedaug, regėjimas kaip ir būtų geras (laiku spėjote), skiriu mergaitei akinukus nuo žvairavimo abiems akytėms (+3), ir kuo skubiau užsisakykite akinukus“. Net parekomendavo lankyti sutrikusio regėjimo vaikams skirtą darželį.

Akinukų vis neužsakinėjau, stebėjau, galvojau, ką daryti, kokį sprendimą priimti, kad būtų teisingiausias. Nusprendžiau apsilankyti pas dar vieną, labai rekomenduotą aukštos kvalifikacijos specialistę, kuri turi daug patirties vaikų astigmatizmo ir žvairumo klausimais. Tiesiog negalėjau patikėti vienos gydytojos sprendimu. Antra gydytoją padarė įvairius tyrimus, nustatė astigmatizmą ir išrašė akinukus (+4). Delsiau užsakinėti, atrodė, kad dukra ėmė mažiau žvairuoti. Bet gydytoja patikino, kad tai neturi reikšmės: „Ji anksčiau ar vėliau vėl pradės žvairuoti ir net daugiau“. Nebeliko nieko kito, kaip tik pirkti akinius.

Per akinius nepažino savo mokytojos

Negalėjau su tuo susitaikyti, šeimoje niekas neturi tokių problemų. Iš kur? Kodėl mano vaikas? Verkdavau ir ieškodavau atsakymų, kodėl taip galėjo nutikti, bet visada tikėjau ir galvojau, kad tai susiję su jos jautrumu. Auginu ne pirmą vaikelį ir nieko panašaus nėra buvę. Analizavau viską, kas tik supa dukrą, nevesdavau į darželį ir kiekvieną minutę stebėjau jos elgesį. Visą dėmesį skyriau dukrai: piešdavome, žaisdavome, viską darydavome kartu. Stebėdavau, kaip ji žiūri su akinukais arti, kaip mato toli.

Paskutinį pusmetį atsikėlusi ryte dukrytė neleisdavo atitraukti užuolaidų, sakydavo, kad jai griaužia akytes. Jos bijojo šviesos. Išėjus į kiemą ar važiuojant mašina visada dėdavosi mano akinius nuo saulės.

Labiausiai mane sukrėtė, kai nuėjome į spektaklį, kuriame šoko jos šokių mokytoja. Su akinukais mergaitė jos nepažino, nuėmiau jai akinius ir pasiūliau pasižiūrėti be jų. Tuomet ji sako: „Ooooo, taip, čia mano mokytoja“. Buvau šoke, kaip reikia vaikui gyventi ir viską matyti per rūką.

Pokyčiams įkvėpė sveikuoliai

Netyčia močiutė perskaitė Sveikuolių sąjungos viceprezidentės S. Kriaučiūnienės straipsnį apie 3,5 metų mergaitę, kuri žvairavo, buvo nervinga. Buvo labai daug panašumų į mano mažylę. Susiradau sveikuolių kontaktus, susisiekiau, pabendravome, davė daug informacijos nuo ko pradėti ir kuo skubiau nuimti akinukus.

Aš tai padariau tą pačią valandą. Nuėmiau akinukus ir pasakiau: „Tau nebereikia akinukų, tavo akytės pasveiko“. Nors mes akinukus buvome nešioję tik mėnesį, ji skundėsi kad jei peršti, prašė, kad duočiau akinius, nes su jais jei neperšti akių. Kai ji prašydavo akinukų, vis nukreipdavau jos mintį, siūlydavau piešti, karpyti snaiges, daryti tai, kas vaikui labai patinka. Tada ji užsimiršdavo ir taip per kokias tris savaites ji po truputį atprato nuo akinių.

Į darželį nėjome, vis stebėjau ar mažėja žvairumas, kada jis pasireiškia. Paprastai pradėdavo žvairuoti, kai atbėgusi susikaupusi kažką man pasakodavo. Nusipirkau knygą William H. Bates „Kaip gerai matyti be akinių“. Ją perskaičiau, kai ką net po keletą kartų. Internete anglų, rusų kalbomis žiūrėjau filmus, seminarus. Kokį mėnesį rinkau informaciją iš visur, kur tik yra įmanoma.

Regėjimą atstatė geros emocijos

Vasaros viduryje suplanavau mėnesio atostogas į Daniją prie jūros. Tikslas buvo padėti dukrytei. Kiekvieną dieną, nesvarbu koks oras, eidavome prie jūros, prašydavau, kad skaičiuotų laivus horizonte, kad išvardintų kokių spalvų yra laivai, kiek langelių mato laivuose. Prašydavau išvardinti viską, ką matydavo jūros horizonte, besimaudančius žmones ir pan. Po ilgo žiūrėjimo į horizontą pradėdavome darbą žiūrint iš arti: prisisemdavome į kibirėlius smėlio su vandeniu iš jūros dugno ir rinkdavome kriaukles, gražius akmenukus, mažas žuvytes. Viską, ką rasdavome smėlyje, išrūšiuodavome. Gulėdavome ant smėlio ir žiūrėdavome į debesis, ieškodavome iš debesų susidariusių drambliukų, šuniukų, katyčių, visokių gyvūnėlių. Darėme viską, kas vaikui yra miela ir kelia geras emocijas.

Dabar mergaitė beveik nebežvairuoja. Labai retai, nebent tada, kai susijaudina dėl kokios nors priežasties. Man pačiai tapo aiškesnės regėjimo sutrikimo priežastys. Pavyzdžiui, rugsėjo pradžioje grįžusi iš darželio ji žvairavo daugiau nei įprastai. Pradėjom kalbėtis, kaip ji praleido dieną. Pasirodo, auklėtoja buvo paėmusi už marškinėlių ir patempė, mergaitė norėjo verkti, bet susilaikė. Nuėjau į darželį pasikalbėti su auklėtoja ir pasakiau, kad jos elgesys daro įtaką mano vaiko regėjimui. Po to pokalbio viskas susitvarkė.

Sveikuoliai.lt

Pagrindinis paveikslėlis iš svetainės Sveikuoliai.lt