Šiandien minima Divali – šviesos šventė

deepawali-1063738_960_720

Įprastai mes, vakariečiai, Naujuosius metus švenčiame sausio pirmąją. Tačiau Indijos gyventojai šią šventę mini net kelis kartus per metus (tai priklauso nuo tradicijos, kuriai save priskiria žmonės). Šiandien – viena iš tų dienų, kai žmonių širdyse prasideda nauji metai. Dar ši diena vadinama Divali (arba Dipavali) – šviesos švente, nes visuose namuose uždegamos daugybė lempučių, žvakių, šviesos žiburėlių.

Štai kaip Indija atrodo Divali šventės metu iš kosmoso (šaltinis):

Yra daugybė būdų, kaip paminėti naujų metų pradžią. Švęsti juos Dipavali dieną – labai palanku, nes tądien naujus kiekvieno žmogaus metus pradėti kviečiamas Dievas. Kaip tai suprasti? Tai suvokti padeda gilus šios šventės dvasinis kontekstas – istorija apie Viešpatį Ramą, paaiškinanti taip pat ir tai, kodėl Naujieji metai švenčiami šįvakar, o ne sausio pirmąją.

Istorija pasakoja, kad Viešpats Rama (tuo metu apsireiškęs Žemėje kaip Ajodijos valdovas) keturiolika metų  drauge su savo broliu ir sutuoktine praleido tremtyje. Viešpats Rama buvo pavyzdinis valdovas, todėl tuos ilgus metus, kai jo nebuvo, Ajodijos gyventojai be galo kentėjo ir jautė nepakeliamą išsiskyrimą su savo viešpačiu. Kai po daugybės ilgų ir skausmingų metų Viešpats Rama pagaliau galėjo grįžti namo, Ajodijos gyventojai padėjo jam uždegdami žvakes ir aliejines lempas – tam, kad jis rastų kelią atgal į Ajodiją ir kiekvieno iš jų namus. Taip jie išreiškė savo ilgesį, laukimo jausmą ir drauge nušvietė kelią naktyje.

Argi tai – ne nuostabus gyvenimo moto? “Po ilgo ir skausmingo išsiskyrimo kviečiame Viešpatį į savo gyvenimą ir taip pradedame naują jo etapą.”

Šiandien šviesos įžiebiamos ne tik Ajodijos srityje. Ne. Ir jūs galite įžiebti daugybę žvakučių savo namuose. Viešpats pamatys ir ras jus – visur, visuomet. Galbūt šio jūsų kvietimo Jis laukia jau taip ilgai?

Laimingos Divali!

 

Iš anglų kalbos vertė ir pagal Sacinandana Svamio tekstą parengė Lina Staponaitė