Šeši vidiniai žmogaus priešai (III dalis). Godumas

businessman-1106919_960_720

Yra šešios jėgos, taip pakeičiančios sąmonę, kad žmogus nebesupranta, kas vyksta su juo, jo gyvenimu – jį supanti realybė pasikeičia visiškai. Vedose šios jėgos vadinamos vidiniais žmogaus priešais, nes jie gimdo visas išorines, „gyvenimiškas“ problemas ir griauna žmonių likimus. Šiandien – apie godumą.

Anksčiau rašėme…

Kiekvienas žmogus, kaip ir visos kitos gyvos būtybės, nori būti laimingas. Tam, kad būtume laimingi, reikia keisti sąmonę, o ne išorę. Bet jeigu žmogus tvirtai tiki išorine laime ir mano, kad ji priklauso nuo išorinių mūsų pasikeitimų, – tai jį stipriai veikia trečiasis vidinis žmogaus priešas – godumas. Dažna šiuolaikinių žmonių problema – viršsvoris. Iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, kaip viršsvoris yra susijęs su godumu? Ar žinote, kokia viena pagrindinių svorio priaugimo priežasčių? Valgymas vakare. Visi mes žinome, kad valgyti vakare yra nepatartina, bet ar laikomės šio principo? Valgymu žmonės bando kompensuoti savo nepasitenkinimą, kurį kelia godumas. Jeigu žmogus dienos eigoje kažko norėjo, bet negavo, tai tam, kad atsipalaiduotų bent jau nakčiai, jis būtinai pavalgys. Jeigu žmogus valgo naktimis – trumpėja jo gyvenimo trukmė. Jis prisivalgo naktį dėl nepasitenkinimo, tačiau nepasitenkinimas kyla iš godumo.

Godumas – tai mūsų norai ir troškimai, kurie yra nukreipti į ateitį. „Dabar tu to turėti negali, bet kada nors vėliau galėsi…“ Ir tu apie tai galvoji, galvoji. Pavyzdžiui, kai žmogus dirba savo darbe laukdamas darbo pabaigos, jis tai daro iš pavydo. Rezultatas – jis dirba labai įsitempęs ir greitai pavargsta, nes labai laukia darbo pabaigos. Kai žmogus stovi stotelėje ir laukia autobuso, jį tai pat kamuoja įtampa, nepasitenkinimas. Tai godumas – „noriu greičiau važiuoti“. Kada žmogus turi lūkesčių dėl savo uždarbio – tai vėl godumas. Neduok, Dieve, jam duos mažiau negu jis tikėjosi… O davė tiek, kiek ir anksčiau, sakydami, kad atlyginimą ketina padidinti kitą mėnesį… Jis išeina tiesiog verdantis ir pykčio, nors gavo tiek pat, kiek ir visada.

Žmonės dažnai susigadina santykius dėl įvairių smulkmenų, nes į tas smulkmenas yra įsivėlęs godumas. Ypač pavojingos situacijos yra tada, kai žmogus negali savęs kontroliuoti, pavyzdžiui: moterims godumas stipriai pasireiškia smulkmenose, kurios yra susijusios su namais, buitimi, tvarka. Namai turėtų būti apstatyti taip, kaip to geidžia moteris. Būtent todėl gimė posakis, kad dvi šeimininkės negali gyventi vienuose namuose. Viena šeimininkė užėjusi į virtuvę padaro savo tvarką, prie jos prisirišdama, o kita atėjusi ima ir perstato prieskonius į kitą kampą. Pirmoji sako: „aš susitvarkiau, gražiai viską sudėliojau, kodėl tu perstatei?“ Kita atsako: „aš dar gražiau sutvarkiau, ant tos lentynos juos saulė kaitino!“

Dar vienas pavyzdys: mes prisirišame netgi prie vietos autobuse. Atsikeliam nuo sėdynės, nusiperkam bilietą, grįžtam su bilietu, o ten jau kažkas sėdi. Mūsų viduje iškarto atsiranda apmaudas, kuris tai pat kyla iš godumo jausmo, vien dėl to, kad kažkas atsisėdo į tą vietą, kur mes sėdėjome. Taigi, trečiasis vidinis žmogaus priešas – godumas slepiasi subtiliausiose situacijose ir mums pridaro begalę bėdų, o jį pastebėti ir įveikti išties sunku. Siekdami vidinio progreso, šiuo atveju, turėtume būti ypač atidūs.

Parengė Eldaras Gramyko

Redagavo Lina Šimelionytė