Septyni keliai į sielos mirtį (IV dalis). Apsirijimas (Nesaikingumas valgant ar geriant)

food-680180_960_720

Egzistuoja septynios nuodėmės, kitaip Mirtinosios nuodėmės, kurių padarymas veda į sielos mirtį. Pirmą kartą šių nuodėmių sąrašą paminėjo popiežius Šventasis Grigalius I–asis šeštame amžiuje. Šių nuodėmių priešingybė – Septynios didžiosios dorybės: tyrumas, teisingumas, santūrumas (saikingumas), narsa (tvirtybė), tikėjimas, viltis, dosnumas. Šiandien plačiau pakalbėkime apie persivalgymą.

Anksčiau rašėme…

Jei trumpai,  apsirijimas – tai nesugebėjimas laiku sustoti valgant arba geriant.

Tomas Akvinietis skirsto šią nuodėmę į tokias dalis:

Praepropere – valgymas per greitai.

Laute – valgymas per brangiai.

Nimis – valgymas per daug.

Studiose – per daug išrankus valgymas.

Forente – valgymas per daug aistringai.

Nesaikingumas valgant ar geriant – tai tam tikros smegenų dalies, kuri atsako už alkio pojūtį, sutrikimas. Taip pat persivalgymo priežastimi galėtų būti žemas pasitikėjimo savimi lygis, klinikinė depresija bei kitos psichologinės problemos, tačiau daugeliu atvejų tai yra emocijų kontroliuojamas procesas, o ne fizinis negalavimas. Tai vidinio chaoso, nerimo, įtampos, nepasitenkinimo pasekmė. Taip pat tai ženklas, kad žmogus jaučia viduje tuštumą, kurią ir bando užpildyti maistu.

Apsirijimo nuodėmė tiesiog įaugusi į mūsų tradicijas – nebegalime žiūrėti filmų kino teatre netriauškindami kukurūzų spragėsių. Visos tradicinės lietuviškos šventės siejasi ne su dvasiniais dalykais, o su besaikiu valgymu ir gėrimu. Amerikoje nuolat rengiamos įvairios rungtys, kas greičiau ir daugiau ko nors suvalgys. Laimėtojams duodami medaliai ir prizai…

Nuolatinis persivalgymas ilgainiui sukelia nutukimą ir gali išprovokuoti daugybę sunkių ligų – cukrinį diabetą, virškinamojo trakto sutrikimus, aterosklerozę, kepenų suriebėjimą ir net piktybinius auglius.

Su šia yda galima kovoti tik tada, kai ištiriame priežastis, verčiančias nuolat persivalgyti. Išsiaiškinus persivalgymo priežastis ir jas pašalinus, galima atsikratyti ir persivalgymo nuodėmės.

Visiems žinomą frazę „Pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas tu“ galima perfrazuoti „pasakyk, ką valgai, pasakysiu, kas tu“. Mes esame subtilios būtybes, turinčios vieną fizinį ir šešis subtiliuosius kūnus.  Dabar yra prarastas žinojimas, suvokimas apie mūsų subtilųjį kūną ir jo poreikius, kuo jį maitinti. Kalbėdami apie maistą, skaičiuojame kilokalorijas, vitaminus ir mineralus. Puiku, fiziniu kūnu reikia rūpintis. Tačiau kas yra daugiau – vienas fizinis kūnas ar šeši subtilieji? Persivalgymas taip pat yra pasekmė to, jog mūsų šeši subtilieji kūnai  badauja. Mes sergame, senstame ir mirštame iš… bado. Subtilaus kūno bado…

Laukite tęsinio…

Parengė Asta Ivaškevičiūtė  (Arčana Siddhi dd). Daugiau informacijos://astaivaskeviciute.weebly.com/

Redagavo Lina Šimelionytė