Rugsėjo pradžioje vilniečius stebino „Džiaugsmo fiesta – Rathajatra“

Rathajatra 2019-24

Rugsėjo pradžioje vilniečius nustebino Lietuvos Krišnos sąmonės bendrijos (populiariai vadinamos Harė Krišna judėjimu) narių surengta  šventė „Džiaugsmo fiesta – Rathajatra“.

Šventė prasidėjo S. Moniuškos skvere, šalia Mokytojų namų, kur buvo atliekamas Vedų ritualas – Arati. Šis ritualas, anot šventikų, yra tarsi geros sėkmės palinkėjimas vilniečiams ir miesto svečiams. Vėliau  per miestą pajudėjo paradas su papuoštu dideliu ir spalvingu vežimu, traukiamu virvėmis susirinkusių žmonių. Šis vežimas riedėjo Vilniaus, Vokiečių, Rotušės, Didžiąja ir Pilies gatvėmis, keliavo per Katedros aikštę ir Gedimino prospektą, kol pasiekė Kudirkos aikštę ir čia apsistojo.

Parado metu daugybė žmonių šoko ir dainavo. Prie eisenos vežimo traukimo galėjo prisijungti visi norintys, o trumpuose sustojimuose miestiečiai buvo supažindinti su Krišnos sąmonės filosofija bei simboline vežimo traukimo prasme.

Vienas iš šventės organizatorių Saulius Domarkas pakalbintas dalinosi gražia vizija: „Ši šventė labai simboliška. Ji peržengia religinius ir kultūrinius skirtumus bei nesutarimus. Puryje, Orisos valstijoje, Indijoje, ši šventė vyksta tūkstančius metų ir kasmet sutraukia milijonus hinduistų, musulmonų, budistų ir krikščionių. Ši šventė kviečia mus atsigręžti į savo vidų ir joje atrasti gėrį, taiką ir meilę“.

Šeštadienį V. Kudirkos aikštė daugiau nei 3 valandoms pavirto į stebuklingą šalį, kurioje kiekvienas galėto patirti senovės vedinės kultūros žavesį, bei išgyventi puoselėjamas grožio, gėrio ir meilės vertybes, kuriomis ir buvo užpildyta visa koncertinė programa. Surengtame koncerte dalyvavo žinomi Lietuvos ir užsienio šalių atlikėjai. Programa prasidėjo Justinos Ližaitienės (Rajyashree Ramesh scenos meno ir šokio teatro akademijos šokėjos ir mokytojos) bei jos mokinių klasikiniu Pietų Indijos Bharatanatyam stiliaus šokiu. Vėliau visus stebino ir naują dainą atliko Kupido (Voldemars Petersons), jam nuostabiai akompanavo žavi smuikininkė Urtė. Džiugia, vis dar vasariška nuotaika dalinosi ir Edgaras Lubys. Koncerto metu žmonės pakilo nuo suolų ir drąsiai šoko prie scenos prisimindami šiltojo sezono įspūdžius. Tradicinius indiškus šokius taip pat atliko Gauranataraja (Latvija). Šis neįtikėtiną charizmą turintis atlikėjas savo grakščiais judesiais prikaustė visų susirinkusiųjų dėmesį. Koncerto kulminacija – Ievos Zasimauskaitės pasirodymas. Jo metu viena iš gerbėjų atsidėkodama užkabino dainininkei ant kaklo gėlių girliandą. Savo šiltą koncertą Ieva pabaigė romantiška meditacija į senovės mantros garsus.

Evaldas Palskys (vienas šventės organizatorių) apie įvykusi renginį sakė: „Tikiuosi, jog pavyko perteikti šventės nuotaiką ir kiekvienas galėjo pamatyti, kokie yra nuostabūs siekiantys pažinti Dievą ir santykį su Juo atkurti žmonės bei kaip gražiai jie sugeba bendradarbiauti tarpusavyje, – būtent visų jų savanoriškomis pastangomis įvyko ši unikali šventė“.

Renginys, anot organizatorių, praėjo sklandžiai, paklausti apie tokio renginio siekius, jie šypsodamiesi svajojo, jog kažkada šis Rathajatros (vežimų) festivalis daugeliui miestiečių taps vienu laukiamiausių įvykių Lietuvoje bei suteiks progą skirtingų religijų žmonėms šokti ir dainuoti drauge!