Rugsėjį – pirmoji Lietuvoje veganų mugė

ba0101a

Rudenį Vilniuje vyks pirmoji Lietuvoje veganų mugė „Vegfest LT“. Jos lankytojai galės paragauti įvairių mėsos ir pieno produktų pakaitalų, be kiaušinių, grietinės ir sviesto iškeptų pyragų, žaliavalgiškų skanėstų, įsigyti įvairių ekologiškų produktų, veganiškų kvepalų ir kosmetikos, augalinių receptų knygų, be gyvūninio pluošto pagamintų drabužių, papuošalų ir aksesuarų, veganų atributikos.

Pasak mugės organizatorės Ventės Viteikaitės, veganizmas laikomas sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jungtinėje Karalystėje, kur mergina gyvena, per pastaruosius keletą metų veganų skaičius išaugo daugiau nei dešimtį kartų – šiuo metu šalyje skaičiuojama per pusę milijono veganų, o Izraelyje veganai sudaro daugiau nei 5 % gyventojų. Susidomėjimas veganizmo idėjomis akivaizdus ir Lietuvoje. Prieš keletą metų socialiniame tinkle „Facebook“ Ventės suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia beveik 9000 narių.

„Džiugu, kad mūsų skaičius auga, ir būti veganu tampa vis paprasčiau: prekybos centruose atsiranda specialios veganiško maisto lentynos, o maitinimo įstaigos į meniu įtraukia vis daugiau ir įmantresnių augalinių patiekalų“, – sakė mergina.

Organizuoti „Vegfest LT“ ją paskatino noras su veganišku gyvenimo būdu supažindinti kuo daugiau žmonių bei padrąsinti kurti veganams draugiškus verslus. Veganų mugės ir festivaliai užsienyje yra labai populiarūs ir sutraukia tūkstančius žmonių. Anglijoje veganų renginiai organizuojami netgi mažuose miesteliuose. „Mano mieste – Norhamptone, kuris dydžiu prilygsta Utenai, per metus vyksta net trys dideli veganų renginiai“, – pasakojo Ventė. Mergina tikisi, kad jos pradėta iniciatyva prigis ir Lietuvoje.

„Vegfest LT“ mugė vyks rugsėjo 10 d. Vilniaus viešbutyje „Panorama“. Šventėje dalyvaus beveik pusšimtis nedidelių vietinių verslų bei keletas įmonių iš užsienio. Lankytojai galės paragauti iš augalų pagamintų kumpių, dešrelių, kepsnių, sūrio, varškės sūrelių, jogurto, pieno pakaitalų, paskanauti veganiškais bei žaliavalgiškais skanėstais, įsigyti įvairios ekologiškos produkcijos, veganiškų kvepalų, kosmetikos, higienos priemonių, receptų knygų, drabužių, papuošalų bei aksesuarų, marškinėlių su veganiškais užrašais bei kitos atributikos. Staliukus turės ir kelios gyvūnų teisių organizacijos – jų nariai nemokamai konsultuos visus besidominčius augaline mityba bei veganizmu.

Mugės metu taip vyks paskaitos, veiks vaikų zona. Edukacinę mugės programą rengia asociacija „Už gyvūnų teises“.

Veganišką gyvenimo būdą žmonės renkasi dėl to, kad jis sveikesnis, pigesnis, mažiau kenksmingas aplinkai.
Veganai rečiau serga vėžiu, širdies ir kraujagyslių bei kitomis „nepagydomomis“ ligomis.

V. Viteikaitė veganišką gyvenimo būdą pasirinko prieš penketą metų. Pakeitusi mitybą mergina pastebėjo, kad sumažėjo peršalimų, atsirado daugiau energijos, pagerėjo miegas. Ventei priimtinas vadinamasis „Straight edge“ gyvenimo būdas – ji nevartoja ne tik jokių gyvūninės kilmės produktų, bet ir alkoholio, rūkalų, vaistų, kavos ir arbatos, susilaiko nuo atsitiktinių lytinių santykių.

ba0101a

Sostinės kavinė „Chaika“, neseniai atidariusi veganiškų gardumynų cechą, mugės lankytojus vaišins tortais ir pyragais.

ba0102a

„Datulės.lt” produkcija – iš Saudo Arabijos importuojamos šviežios ekologiškos datulės, datulių pasta ir sirupas.

ba0103a

„Kanapių namai“ prekiaus įvairiais kanapių produktais, tarp jų – ir žmonių, o ne bičių surinktomis, todėl veganams tinkamomis kanapių žiedadulkėmis.

8d4cd669-6cf8-4ab7-ba41-d191c4feb4f2

Pernai duris atvėręs falafelių ir humuso baras „Zatar“ siūlys humuso, kurio ruošimo paslapčių jo šeimininkai išmoko Libane.

ba0105a

Mados namai „Second Me” specialiai „Vegfest LT” mugei ruošia medžiaginių rankinių kolekciją.

Kotryna  Braževičiūtė

Organizatorių archyvo nuotraukos