Reguliuojamieji principai

yoga-2176668_960_720

Šiais laikais daugelis žmonių praktikuoja jogą, kad numestų svorio ar kaip nors kitaip patobulintų savo sveikatą bei išvaizdą. Tačiau joga yra kur kas daugiau nei tik tai. Iš tiesų, išvertus iš sanskrito kalbos, joga reiškia „susijungimas su Aukščiausiuoju“ ir yra tarsi laipteliai, vedantys į aukščiausią dvasinį tobulumą.

Prieš tūkstantį metų žmonės turėjo tinkamas sąlygas aukoti didžiąją gyvenimo dalį nepertraukiamai jogos praktikai nuošalioje vietoje, laikantis griežtų atsižadėjimo ir atgailos įžadų. Ar kuris iš mūsų šiandien ilgai išsėdėtų kalnų slėnyje ar džiunglėse nejudėdamas, vienas, apribojęs valgymo, miego bei kalbėjimo poreikius ir dar sukoncentravęs protą į „savąjį aš“? Praktikuojant bhakti jogą, rekomenduojamą šiame amžiuje, galima pasiekti tą patį rezultatą.

Bhakti jogai kontroliuoja savo protus ir jusles tiesiog kartodami Harė Krišna mantrą. Šis paprastas procesas apvalo protą ir jusles lygiai taip, kaip vaistai, skirti kūno negalavimams gydyti, pamažu atstato natūralią, sveiką organizmo būklę. Medituodami į mantrą, palaipsniui išmokstame valdyti protą ir plečiame suvokimo ribas. Pasiekę tyrą sąmonės būseną, kurios nedrumsčia įtampa, sumišimas, depresija ir pavydas bei neapykanta, patiriame tikrąją proto ramybę.

Taip pat rekomenduojama susilaikyti nuo veiklos, kuri įklampina mus į materialistišką gyvenseną ir sukelia negatyvias karmines reakcijas.

Šios rekomendacijos vadinamos reguliuojamaisiais laisvės principais. Jų yra keturi:

  1. Nevalgyti mėsos, žuvies ir kiaušinių.
  2. Nežaisti azartinių žaidimų.
  3. Nevartoti svaigalų (tokių kaip narkotikai, alkoholis, tabakas ir pan.)
  4. Neturėti neteisėtų lytinių santykių (už šeimos ribų).

Laikomės šių principų siekdami išsiugdyti meilę Dievui. Reguliuojamieji principai padeda siekti tobulumo dvasiniame gyvenime, nuramina protą ir suteikia jam stabilumo. Sakoma, kad žmogui gyventi civilizuotai trukdo trys priešai. Tai – geismas, pyktis ir godumas. Veikla, nuo kurios raginame susilaikyti, didina geismą, pyktį ir godumą, aptemdančius mūsų protą ir neleidžiančius teisingai suvokti realybės.

Susilaikymas nuo šių keturių nuodėmingų veiksmų yra tvirtas tarsi uola pamatas mūsų dvasiniams ieškojimams – pastangoms atsiduoti Viešpačiui.

Taigi, reguliarus Harė Krišna kartojimas padės laikytis keturių reguliuojamųjų principų, o laikantis keturių reguliuojamųjų principų bus lengva kartoti Harė Krišna mantrą. Šie dalykai veikia „ranka rankon“, ir vienas be kito egzistuoti negali.

Dhirašanta Gosvamis

Redagavo Lina Šimelionytė