Prancūzija – pirmoji šalis, uždraudusi plastikinius indus

straws-1111451_960_720

Prancūzijos vyriausybė priėmė naują įstatymą: siekiama, kad visi plastikiniai puodeliai, lėkštės ir kiti stalo įrankiai būtų tinkami kompostavimui ir gaminami iš biologinės kilmės, organiškų medžiagų. Įstatymas turėtų įsigalioti iki 2020-ųjų metų.

Kritikai, pavyzdžiui, kompanija „Pack2Go Europe“, atstovaujanti Europos pakuočių gamintojus, teigia, kad toks įstatymas pažeidžia Europos Sąjungos nuostatas dėl laisvo prekių judėjimo. „Mes reikalaujame, kad Europos Komisija pasielgtų teisingai ir imtųsi teisinių priemonių prieš Prancūziją dėl to, kad peržengiami Europos įstatymai. Jeigu jie nesiims veiksmų, mes patys tai padarysime“, – teigė generalinis organizacijos „Pack2Go Europe“sekretorius Eamonnas Batesas.

Maža to, E. Batesas yra įsitikinęs, kad nėra jokių įrodymų, jog iš biologinių šaltinių pagaminti gaminiai yra draugiški aplinkai. Pasak jo, tokį draudimą vartotojai gali suprasti kaip leidimą palikti pakuotes gamtoje po to, kai jas panaudoja, nes jos lengvai suyra: „Tai tikra nesąmonė! Tai tik padidins taršos problemą šalyje“.

Nors yra tikrai nemažai kritikų, siekiančių sutrukdyti šio įstatymo įsigaliojimui, tačiau Prancūzija jau kurį laiką ieško drąsių žingsnių klimato kaitai ir sparčiai aplinkos taršai sumažinti. Šių metų liepos mėnesį šalyje įvestas kitas panašus įstatymas – buvo uždrausti plastikiniai maišeliai. Panašių draudimų laikosi kelios kitos šalys, kai kurios JAV valstijos. Belieka tik klausti, ar panikos dėl pelno diktuojami kiek juokingi kritikų argumentai šį kartą paveiks Europos Komisiją, ar Prancūzija bus laisva ir toliau drąsiai žengti taršos ir klimato kaitos mažinimo link.

Pagal užsienio spaudą parengė Lina Staponaitė