Poetinis Druskininkų Ruduo 2015. Baimė rašyti, gyventi ar rudenėti

11163790_1134878919875634_4157087188824211265_n-800×600

Balto popieriaus lapo baimė. Kūrybingumo krizė. Išmonės santaupų bankų griūtis. Avarija fantazijos išteklių rezervuare. Problemos su galva. Prastas miegas. Erzinantys sapnai. Varnos ant stogo priešais. Įsikalbėtos problemos. Madingi epochiniai negalavimai. Writer‘s block. Kas? Ne, neteko girdėti apie tokį sveikatos sutrikimą. Net wikipedijoje lietuviškai apie tai – nė žodžio. (Citata iš Donato Petrošiaus teksto Belaukiant Bloko)

Baimė, nesugebėjimas ar netgi nenoras rašyti – šių metų Poetinio Druskininkų Rudens (PDR) tema. Ką reiškia turėti talentą, bet nesugebėti juo pasinaudoti? Ką žymi akimirkos, kai iki dusulio niežti delnus, kaip norisi išraityti nors raidę, bet… tuščia?

Tai tuštuma (ir sykiu – PDR tuš-tema), aktyvuojanti daugybę egzistencinių klausimų. Baimė klausti apie sielą, įstrigusią pilkame neveiksnumo paveikslėlyje: baimė būti, kurti ir augti. Juk siela visuomet veikli. Iš kur tuomet tas rudeniškas vakuumas? Gyvenimas kaip rašymas ir – staiga – negalėjimas rašyti. Ar skaityti. Brėžti ir peržengti liniją, ribą, požiūrį, parašą, paraštes. Iš kur kyla tokios ir panašios mūsų baimės, vidiniai akligatviai, blokai?

Poetinis Druskininkų Ruduo man visada siedavosi būtent su tokiais klausimais ir tokia atmosfera: šiugždantis kurorto gatvių peizažas, pabirę kaštonai geltonų klevų ir medinių trobų fone, nuauksintas tvenkinys, būreliai poetų, komunikacija, meditacija, spekuliacija ir tu, trypčiojanti, baimių, blokų (arba išsilaisvinimo) suriesta individuali visata priežasčių vandenyne. Saulėta, šviesu ir šilta. O užanty – klausimas kodėl iš kur visa tai kodėl visa tai kam ir kada. Ir daug daug pauzių. Ir poezija.

Galbūt poezija ir yra pauzė. O gal ir ne. Blokas. Ir atotrūkis iš bloko. Išlaisvinančios vidinės griūtys. Sako, į akinančią balto lapo šviesą atsigręžiama dažniausiai būtent taip – po griūties. Kriokliais, lavinomis, cunamiais. Kaip ir į Dievą. Kartais galvoju, kad poezija būtent iš čia. O klausimas vis tiek lieka begalinis. Neįžengiamas. Įdomu, ką galvoja poetai.

Tad šiemet apie visa tai. Poetinis Druskininkų Ruduo 2015.

Programa čia: PDR 2015