Plaukų galia

tumblr_m95aoczqxr1r4cri7o4_400

Ar šukuosena yra tik stiliaus ir įvaizdžio išraiška? Kokią reikšmę plaukų šukuosenos turėjo bėgant metams? Kaip ir kodėl moterys šukuodavosi plaukus įvairiose kultūrose? Dvasines praktikas atliekančių žmonių šukuosenos. Kokia jų reikšmė? Joga, mistika ir askezės. Ką bendro su tuo turi plaukai? Šias temas pabandysiu išgvildenti straipsnių cikle „Plaukų galia“. Pirmoji šio straipsnio dalis, kurią dabar skaitote, yra skirtas apžvelgti šių laikų moters įvaizdį.

Šventraščiuose aprašyta, kad šiame degradacijos ir vaidų amžiuje žmogus bus vertinamas pagal jo išvaizdą (taigi ir šukuoseną). Žmogaus charakteris, jo savybės, moralės vertybės etc. lieka antrame, o gal ir paskutiniame plane. Pirmajame plane – jo užimama padėtis, sąskaita banke ir išorė. Todėl sąvoka „gražintis“ šiandien reiškia puošti išorę, fasadą. Žmonės, turintys su grožiu susijusių trūkumų, pavyzdžiui, spuogų, bando juos maskuoti, užuot ieškoję šių problemų priežasčių ir keitę savo gyvenimo būdą. Tai įrodo daugybės vaizdo įrašų, panašių į šį, populiarumas.

Kodėl mes taip rūpinamės ir puošiame savo kūną? Koks viso to tikslas? Ar priežastis ta, kad tiesiog norime jaustis gerai? O gal pritapti? Išsiskirti? Atkreipti dėmesį? Būti gražūs? Kol kas, rodos, kyla daugiau klausimų, negu atsakymų. Kokią įtaką žmogui ir jo elgesiui daro jo įvaizdis ir šukuosena? Kodėl svarbu, kaip rengiamės ir atrodome? Ar dažnai susimąstome, kokią įtaką mūsų išvaizda darys aplinkiniams?

Šiais laikais žmogaus įvaizdis dažniausiai atlieka vieną funkciją: sukelti troškimą, norą, geismą. Beveik visa apranga ir šukuosenos pabrėžia seksualumą. XXI amžiaus moteris beveik nebeturi gėdos, drovumo jausmo. Ji atvirai demonstruoja savo kūną. Atrodo, tarsi jos kūnas sutvertas tam, kad būtų parduodamos su jo priežiūra susijusios prekės ir paslaugos. Moterys nori būti gražios, puoštis ir patikti. Akivaizdu, prekių ir paslaugų kūrėjai tai pastebėjo. Ir ėmė naudotis. Silpnoji lytis šiais laikais nebėra apsaugota. Ji įspeista į kampą ir yra paprasčiausias pasitenkinimo objektas. Moterys nuolat skatinamos trokšti būti geidžiamomis. Dėl to jos išsileido ir nusikirpo savo kasas, nusimetė drabužius. Atviras nuogo moters kūno demonstravimas veda pasaulį iš proto.

Vedų šventraštyje „Mahabharata“ aprašoma istorija apie karalaitę Draupadi. Ją už plaukų įtempė į salę, norint viešai išrengi. Jos plaukus išleido ir išdraikė. Rašoma, kad jos ašaros plovė dulkes nuo veido odos. Tų laikų moteriai tai buvo pats didžiausias pažeminimas. O šiandien moterys pačios mielai išsileidžia savo plaukus ir pozuoja nuogos.

Vedose teigiama, kad nuogą vyras gali matyti tik savo žmoną. Šiais laikais labai sunku tai įgyvendinti, kai visur demonstruojamas nuogas kūnas. O juk dar ne taip seniai ir mūsų mergelės saugodavo savo grožį ir skaistumą. Kodėl? Todėl, kad moters švara ir skaista dingsta, kai į ją gali žvelgti visi vyrai.

Galima klausti: o kam ta švara? Ar dėl to teks būti bobute: apsirišti skarą ir dėvėti ilgą sijoną? Slėpti savo kūną ir plaukus? Juk mes ne musulmonės – gyvename Vakaruose. Turime savo laisvę ir teises. Bet ar tikrai taip yra? Ar galime džiaugtis turinčios teisę į šeimos planavimą? Į abortą? Naudodamasi tokiomis teisėmis moteris nužudo ne tik savo vaiką, bet ir save pačią. Dvasiškai ir psichologiškai. Moters kūnas skirtas tam, kad pagimdytų ir išaugintų vaikus. Tačiau moderni visuomenė ją įstumia į tokią padėtį, kurioje ji gali padaryti patį didžiausią nusikaltimą. Štai liūdnoji laisvės pasekmė. Visur aplink skatinamas geismas ir laisvi, nevaržomi lytiniai santykiai. Mergaitės patraukia berniukus, bet jie nėra pasiruošę priimti atsakomybę ir ginti merginą, globoti ją. Todėl jie griebiasi to, kas lengviausia – palieka ją. Vieną su savo teisėmis ir laisve.

Svarbu pabrėžti, kad šio straipsnio tikslas – ne skatinti keisti šukuoseną ar išmesti turimus drabužius. Daug svarbiau suprasti, kodėl šiandien mes atrodome taip, kaip atrodome, kodėl elgiamės taip, o ne kitaip. Kur dingo kuklumas, dorumas, skaistybė, švelnumas ir kitos moterį iš vidaus puošiančios savybės? Kodėl moterys grumiasi už vietą po saule? Kodėl jos tai daro kaip ginklą pasitelkdamos savo kūną?

Išvaizda daro poveikį kiekvienam iš mūsų. Juk kokia bendra visuomenės sąmonė, tokia ir ją atspindinti apranga. Liūdna, tačiau jeigu visuomenė nesaugo moterų ir vaikų, ji ritasi į bedugnę. O nesaugo todėl, kad skendi materializme, pamiršusi dvasingumą. Už tai atsakingas kiekvienas iš mūsų.

Straipsnio tęsinyje papasakosiu istoriją, kokias galias gali įgauti skaisti ir dvasiniam tobulėjimui atsidavusi moteris. Taip pat apžvelgsiu šukuosenų istoriją.

Parengė Vaida Jančienė. Daugiau informacijos: //gyvojogroziomeistre.weebly.com/

Pagrindinis paveikslėlis iš čia.