„Plastikiniai“ maišeliai, pagaminti iš bulvių ir tapijokos, gali tapti maistu gyvūnams ir būti perdirbti!

envigreen4

Šie „plastikiniai“ maišeliai, pagaminti iš bulvių ir tapijokos, gali tapti maistu gyvūnams ir būti perdirbti!

Tik pažvelkite – karvė nuryja lauke išmestą maišelį. Jis baltas ir atrodo lyg plastikinis. Tačiau nesijaudinkite – jis nepribaigs karvės. Iš tiesų jis visiškai nekenkia! Išsiaiškinkime kodėl.

Dalinis ar visiškas plastikinių maišelių uždraudimas kai kuriuose Indijos miestuose plačiai giriamas daugelio žmonių. Taip ir turėtų būti! Tačiau, pasak tų, kurie negali sau leisti tokių alternatyvų, kaip medžiaginiai maišeliai (ar tiesiog pamiršta pasiimti juos į parduotuvę), bandymas parsinešti namo daržoves bei kitus produktus dažnai primena žongliravimą. Būtent ši, paprastiems miestiečiams kylanti problema, sutrikdė Ashwath Hegde, Mangalore gimusį, Katare gyvenantį NRI verslininką.

„2012 metais Managaloro miesto valdžia uždraudė plastikinių maišelių gamybą, prekybą bei platinimą. Tačiau priimant šį sprendimą alternatyvos nebuvo apgalvotos. Žmonės susirūpino, kaip dabar jiems teks parsinešti produktus iš parduotuvės. Ne kiekvienas gali sau leisti krepšį, kainuojantį 5–15 rupijų vien tam, kad parsineštų kilogramą cukraus namo. Išgirdęs apie tokias problemas savo gimtajame mieste, nusprendžiau rasti alternatyvą“, – sako 25-erių jaunuolis.

Po keturis metus trukusių tyrimų, Ashwath atrado „EnviGreen“ – kompaniją, tiekiančią 100 % natūralius, greitai įrančius bei aplinkai draugiškus maišelius.

Jie atrodo, kaip plastikiniai maišeliai, tačiau yra pagaminti iš tokių medžiagų, kaip natūralus krakmolas ir augalinių aliejų dariniai. Patalpintas į stiklinę vandens kambario temperatūroje EnviGreen suįra per dieną, o stiklinėje verdančio vandens – per 15 sekundžių! Šie maišeliai natūraliai suyra per mažiau nei 180 dienų po išmetimo. Taigi, naudotojai gali ramiai juos išmesti, nesijaudindami dėl neigiamo poveikio aplinkai. Jie netgi valgomi ir nesukelia žalos gyvūnams juos nurijus.

EnviGreen užpatentavęs Ashwath tvirtina, jog šių maišelių gaminimo procesas visiškai skiriasi nuo įprastų plastikinių, medžiaginių ar popierinių maišelių gamybos. Kompanija naudoja 12 ingredientų, tarp kurių yra bulvės, tapijokos, kukurūzai, natūralus krakmolas, augalinis aliejus, bananai bei gėlių aliejai.

Visos neperdirbtos medžiagos pirmiausiai paverčiamos skysčiu, vėliau praeina šešių žingsnių procedūrą, kol paruošiamas galutinis produktas.

„Nenaudojame visiškai jokių chemikalų. Net dažai, kuriais dažomi maišeliai, yra natūralūs.“ – sako Ashwath. Jis taip pat priduria, kad vieno EnviGreen maišelio kaina yra maždaug 35 % didesnė nei įprasto polietileninio maišelio, tačiau  500 % mažesnė už medžiaginio krepšelio kainą. „Kad galėtumėte geriau įsivaizduoti, EnviGreen maišelis, kurio matmenys – 13 ir 16 sprindžių, kainuoja 3 rupijas, o toks pats plastikinis maišelis kainuoja 2 rupijas.“

Karnatakos regiono užterštumo kontrolės taryba (KSPCB), kuri patvirtino šių maišelių naudojimą, atliko keletą testų, užtikrinančių, kad juose nėra jokių plastiko elementų. Viename iš testų ant EnviGreen atkarpos buvo dedama karšta geležis. Atkarpa nei ištirpo, nei prilipo prie karšto geležies paviršiaus. Šie maišeliai netirpsta, nevarva ir deginami neskleidžia nuodingų garų, kitaip nei įprastiniai plastikiniai maišeliai. Jie buvo patikrinti Centrinio plastiko inžinerijos instituto bei Sriram inžinerinių tyrimų instituto.

Siekdamas įrodyti esąs teisus, Ashwath netgi pats suvartojo maišelį, išvirtą karštame vandenyje, taip parodydamas, kad jie iš tiesų valgomi.

Su savo 60 žmonių komanda, Ashwath įkūrė gamyklą Bangalore tiekiančią 1000 tonų maišelių kas mėnesį. „Mums kilo unikali idėja įgalinti žemdirbių kaimo Karnatakos ūkininkus tiekti mums neperdirbtas medžiagas. Mes taip pat planuojame jiems platinti sėklas, kad jie galėtų suteikti reikalingą kiekį medžiagos, skirtos maišeliams gaminti“, – sako jis.

Šiuo metu kompanija dar nepradėjo pilnavertės prekybos Indijoje, tačiau maišelius jau galima įsigyti Katare bei Abu Dhabije.

„Jau vien Bangaloro miestas suvartoja daugiau kaip 30 000 tonų plastikinių maišelių kiekvieną mėnesį. Taigi mes norime užtikrinti tinkamas gamybos galimybes prieš platinant individualiems klientams ir vietinių parduotuvių savininkams. Mes stengiamės aprūpinti tokius mažmeninės prekybos tinklus, kaip „Metro“ ir „Reliance“, kurie pradės prekybą maišeliais nu šių metų gruodžio.“ – sako Ashwath.

Pasak aplinkosaugos ministro, Indijoje kiekvieną dieną išmetama 15 000 tonų plastiko, iš jų 9 000 tonų yra surenkami ir perdirbami, o 6 000 tonų lieka nesurinkti.

Naudojant EnviGreen maišelius bus ne tik išspręsta ši problema, bet tai taip pat padės daugybei vartotojų, kurie stengiasi atrasti pusiausvyrą tarp gamtos tausojimo ir to, kaip padaryti savo kasdieninį gyvenimą patogesnį.

Iš anglų kalbos vertė ir pagal Thebetterindia.com straipsnį parengė Milvydė Paškevičiūtė

Redagavo Lina Šimelionytė