Per Žolinę rengiamas festivalis „Mandala“ švenčia dešimtmetį

Užsiėmimas -Gulnaros Gali nuotrauka

Rugpjūčio 14-16 d. poilsiavietėje „Tolieja“ Molėtų rajone vyks jau dešimtą kartą organizuojamas psichologijos, dvasinių praktikų, sveikatingumo ir kūrybinių veiklų festivalis „Mandala“. „Tai festivalis, skirtas norintiems gyventi laimingiau ir sveikiau. Po šio festivalio žmonės grįžta namo įkvėpti – gavę daug pozityvios energijos bei vertingų žinių“, – sako jo sumanytoja, Turkijoje, Stambulo mieste gyvenanti psichologė, šokio terapeutė ir anglų kalbos mokytoja Sigita Dabulskytė.

Mintis organizuoti šį renginį jaunai moteriai kilo apsilankius Latvijoje rengiamame dvasinių praktikų festivalyje „Gara vasara“. „Jame atsidūriau neplanuotai, tačiau jis labai patiko – sužavėjo festivalio atmosfera, jame sutikti žmonės, įdomios paskaitos, – prisiminė S. Dabulskytė. – Patiko taip, kad iškart užsidegiau noru panašų organizuoti Lietuvoje…“. Tiesa, savo renginio programą ji išplėtė – be dvasinių užsiėmimų, jame vyksta ir paskaitos apie psichologiją, sveikatingumą, rengiamos kūrybinės dirbtuvės. Pirmoji „Mandala“ buvo suorganizuota 2011 m. – tai buvo pirmasis tokio pobūdžio renginys šalyje.

Pagal temas suskirstytos ir festivalio erdvės, kurių yra keturios: Vandens (psichologinė), Oro (dvasinė), Žemės (kūno) ir Ugnies (kūrybinė). „Lankytojai gali rinktis net iš kelių vienu metu vykstančių užsiėmimų, eiti į tą, kuris jiems įdomiausias“, – aiškino organizatorė.

Pasak jos, festivalio suskirstymas erdvėmis simbolizuoja ir jo pavadinimą: mandala – tai iš skirtingų, tačiau vienodos svarbos elementų, sudarytas piešinys, darni visuma.

Festivalis prasidės penktadienio popietę ir vyks iki sekmadienio vakaro. Dienotvarkė įtempta – paskaitos, užsiėmimai vyks nuo 7 ryto – iš viso jų suplanuota apie pusšimtį, o vakare programą pratęs muzikinė dalis.

Iš įdomiausių Vandens erdvės paskaitų S. Dabulskytė išskyrė psichologės Dianos Noreikienės paskaitą „Noriu ir reikia: konfliktas ir/ar suderinimas“, kuriame analizuos „noriu“ ir „reikia“ dinamiką bei kaip ją harmonizuoti. Įdomi turėtų būti ir psichologės Ingos Juodkūnės paskaita „Atspirties taškai iš depresijos“, kuriame kalbės apie tai, kaip efektyviai nugalėti depresiją, nerimą, įvairias priklausomybes, o vyrus padiskutuoti tema „Vidinio vaiko ir suaugusiojo dialogas“ pakvies asmeninio ugdymo specialistas Ignas Genys.

Oro erdvėje holotropinio kvėpavimo mokytoja Janina Džiautienė ves užsiėmimą „Holotropinis kvėpavimas – kas tai?“, kuriame supažindins su šia asmeniniam ir kūrybiniam augimui skatinti bei sveikatai gerinti skirta praktika. Tantros mokytoja Danutė Vilionytė kvies į paskaitą „Meilės alchemija“, skirtą norintiems daugiau sužinoti apie meilę ir įnešti daugiau pozityvumo į savo santykius su antrąja puse. Dar vienas įdomus Oro erdvės užsiėmimas – psichologo Rimgaudo Beleženčio ir jogos mokytojos bei aromaterapeutės Ingos Genutytės kartu vedamas „Laiko ratas“, skirtas nauju kampu pažvelgti į savo praeitį, dabartį ir ateitį.

Žemės erdvėje šokio mokytoja Laura Gaučytė ves „Laumių šokių“ sesiją – tai speciali improvizuoto judesio programa, skirta ir pasportuoti, ir saviraiškai bei pasitikėjimui savimi ugdyti. Besidomintiems sveikata patiks visuomenės sveikatos specialistės Lauros Pliaugienės paskaita „Sveikas senėjimas“, kurioje ji kalbės kodėl vienodo amžiaus žmonės gali atrodyti ir jaustis skirtingai, bei patars kaip senstant išsaugoti sveikatą, grožį ir aukštą energijos lygį. O miško terapeutė Aistė Virketė pakvies į eksursiją miške „Miško terapija: penki pojūčiai“, kurioje suteiks žinių apie miško terapiją bei jos naudą kūnui ir sielai.

Ugnies erdvėje fotografė Raminta Maciulevičiūtė ves užsiėmimą „Praktinė mobiliografija“, kuriame mokys kaip daryti tobulas nuotraukas mobiliuoju telefonu. Drabužių dizainerė Karina Šakakov užsiėmime „Transformuok seną drabužį“ parodys kaip atnaujinti senus drabužius, kad jie vėl taptų madingi, o architektas ir skulptorius Povilas Šorys ves meistravimo dirbtuves „Muzikos stiprintuvai iš kartono“.

Pasak S. Dabulskytės, žmonės renginyje gali išbandyti įvairių praktikų, o patikusius vėliau tęsti namuose ar lankant grupinius užsiėmimus. „Lankytojams tai puiki proga sužinoti naujų dalykų, o mokytojams – pristatyti savo veiklas“, – aiškino ji.

Kaip ir kiekvienais metais, festivalyje veiks Vaikų zona – kol tėveliai eis į užsiėmimus, vaikai bus užimti jiems skirta programa, bei Asmeninių paslaugų kaimelis, kuriame bus galima užsisakyti horoskopą, auros diagnostiką, įvairius bioenergetinius testus, masažus, aromaterapijos konsultaciją ar reiki gydymą. Pirmą kartą renginyje įsikurs Raudonoji palapinė – pasaulyje populiarėjančio judėjimo už moterų bendrystę erdvė.

Koncertinėje programoje pasirodys atlikėjai Solange Arzu, Praja Patti, grupė „Laiminguo“, vėl vyks „Mandalos“ lankytojų itin pamiltos ir kasmet rengiamos „Maudynės gonge“. Renginys šiemet ne tik jubiliejinis, bet dar ir pasitaikė per Žolinę, tad bus rengiamos ir senovinės Žolinės apeigos prie laužo, o specialiai gimtadienio proga lankytojai bus vaišinami sveikuolišku tortu.

Šis renginys – blaivus. Jame neleidžiama ne tik vartoti alkoholio ar narkotikų, bet ir rūkyti. Negalintiems apsieiti be rūkalų bus įrengta speciali erdvė rūkymui tolėliau nuo festivalio zonos, kad dūmai netrikdytų kitų lankytojų.

Į renginį galima atvykti su visa šeima, jame laukiami įvairaus amžiaus žmonės. Galima atsivežti ir neagresyvius augintinius, tačiau jie turėtų netrukdyti užsiėmimams.

Apsigyventi galima palapinėse ar išsinuomotuose kambariuose (juos reikėtų rezervuoti iš anksto). Maistą gaminti bus galima ant laužo, ar pasinaudoti dviejų festivalyje veiksiančių vegetariškų kavinių paslaugomis. Poilsiavietė įrengta prie Ešerinio ežero Labanoro regioniniame parke, vieta apsupta itin gražios gamtos. Norintys pabūti su savimi galės eiti pasivaikščioti, rinkti vaistažolės, uogauti, grybauti. „Tai puiki galimybė ir ištrūkus iš miesto gerai pailsėti“, – tikino S. Dabulskytė.

Per dešimtį metų festivalis išaugo, išsiplėtė jo programa, atsirado naujų dalykų, o didžioji dalis atvažiavusiųjų pirmą kartą tampa jo nuolatiniais lankytojais. „Organizuoti šį renginį atima labai daug laiko ir jėgų, kartais norisi viską mesti, bet sulaukiu tiek daug padėkų ir palaikymo, kad kaskart ir vėl to imuosi“, – juokėsi organizatorė. Bilietai į renginį – nuo 50 eurų. Detali renginio programa: www.mandala-festival.lt, bilietai parduodami per www.goneplan.lt sistemą.

Festivalio „Mandala“ organizatorė Sigita Dabulskytė džiaugiasi, kad daugelis atvykę į renginį tampa jo nuolatiniais lankytojais.

Festivalio „Mandala“ akimirkos

Theresos Yılmaz, Ramagijos, Gulnaros Gali, Domanto Kvedaro, Goodlife Photography nuotraukos