Per veganų mugę – kaip per „Lidl“ atidarymą

pirkejos-gediminossalkauskaitesnuotrauka

Šeštadienį Vilniuje vykusi pirmoji Lietuvoje veganų mugė „Vegfest LT“ buvo sausakimša. Žmonės pirko iš augalų pagamintas „dešras“, sūrius, kondensuotą pieną, varškės sūrelius, tortus, įvairius ekologiškus produktus, receptų knygas. Tokio anšlago dalyviai nesitikėjo – kai kurios prekės baigėsi mugei nė neįpusėjus.

„Toks žmonių susidomėjimas labai pradžiugino. Žmonės plūdo nuo ankstyvo ryto ir šis srautas nemažėjo iki pat uždarymo“, – pasakojo „Vegfest LT“ organizatorė Ventė Viteikaitė. Perkamiausios prekės buvo įvairūs mėsos ir pieno pakaitalai, saldumynai, knygos, kosmetika, ženkliukai su veganiškais užrašais.

Organizuoti veganų festivalį Ventė ėmė nusprendusi, kad veganų bendruomenė Lietuvoje jau pakankamai didelė. Socialiniame tinkle „Facebook“ jos suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia beveik 10.000 narių. Pasak merginos, būti veganu tampa vis lengviau – atsiranda vis daugiau veganams draugiškų verslų, prekybos centruose veganiškų prekių asortimentas nuolat plečiasi, o maitinimo įstaigos į meniu įtraukia vis įmantresnių patiekalų be gyvūninės kilmės ingredientų. „Norėjau su veganišku gyvenimo būdu supažindinti kuo daugiau žmonių bei padrąsinti veganiškus verslus, padėti jiems pasiekti pirkėją“, – aiškino Ventė, paklausta kas paskatino organizuoti mugę.

Iš viso renginyje dalyvavo beveik pusšimtis įmonių. Atrinkdama dalyvius Ventė didžiausią dėmesį skyrė nedideliems vietiniams verslams. Buvo ir keletas svečių iš užsienio. Mugėje dalyvavo bei savo veiklą pristatė ir aktyviausios šalies gyvūnų teisių organizacijos, vyko paskaitos, diskusijų sesijos, dokumentinio filmo „Augalinė Varšuva“ peržiūra, veikė vaikų zona. Lankytojus domino kuo pakeisti įprastus produktus, kaip stiprinti sveikatą ir atsikratyti ligų, įvairios temos, susijusios su gyvūnų teisėmis.

Mugė sutraukė itin daug kulinarija besidominčių žmonių, apie maistą rašančių žurnalistų bei tinkaraščių autorių, šou verslo atstovų, pasibaigus Plenariniam posėdžiui į mugę užsuko bei įvairių patiekalų ragavo ir Seimo narys Linas Balsys.

„Jaučiau, kad Lietuvoje jau reikėjo tokio renginio. Susidomėjimas – milžiniškas ir tai teikia daug vilties. Vis daugiau žmonių ima rūpintis savo sveikata, gamtosaugos problemomis, rinktis veganizmą juos skatina ir etinės priežastys – nenoras išnaudoti gyvūnų“, – teigė V.Viteikaitė.

Veganų judėjimas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje plintančiu judėjimu. Jungtinėje karalystėje veganų skaičius per pastaruosius keletą metų išaugo daugiau nei dešimtį kartų ir viršija pusę milijono. Panašus skaičius ir Vokietijoje, o Izraelyje, kur veganų procentas didžiausias pasaulyje, jau artėja prie milijono. Spėjama, kad ateityje didžioji dalis žmonijos maitinsis būtent veganiškai.

Veganai atsisako visų gyvūninės kilmės produktų – nevalgo mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno produktų, kiaušinių, medaus, vengia su gyvūnais išbandytos kosmetikos, kailio ir odos dirbinių, nevaikšto į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką, nejodinėja.

Po itin sėkmingos pirmosios mugės Ventė sako neturėsianti daug laiko atsikvėpti, nes jau suplanavo kitą renginį – „Vegfest LT“ kalėdinę mugę, kuri vyks Vilniuje gruodžio 3 d.

Straipsnio autorė Kotryna Braževičiūtė

Gediminos Šalkauskaitės, Berto Ulozevičiaus ir Gabrielės Mortos Vilkaitės nuotraukos