Penki nesudėtingi žingsniai, sustiprinantys pasitikėjimą savimi

pexels-photo-1536619

Dažniausiai žmogaus pasitikėjimą slopina tie, kurie turėtų jį skatinti. Jeigu kažkas nuolatos sakys, kad tu nevykėlis, tu pradėsi galvoti, kad esi nevykėlis. Patyčios, apkalbos ir palaikymo trūkumas, visa tai formuoja nepasitikėjimą savimi ir tikėjimą, kad gyvenime viskas gali būti kitaip.

Žmogui vertėtų vengti bendrauti su tais, kurie nuolat žemina, baugina, todėl ieškokite aplinkos, kuri jus įkvepia, o ne stabdo. Kitu atveju gyvenimas taip ir praeis su kažkieno jums užklijuota etikete. Jeigu bendrausite su žmonėmis, kurie jūsų atžvilgiu nusiteikę negatyviai, nuolat jus nuvertina, tai neliks laiko ir jėgų bendrauti su tais, kurie jus įkvėptų. Dalinuosi viena puikia istorija apie pasitikėjimą savimi.

Istorija apie pasitikėjimą savimi

Kartą pas vieną išminčių atėjo jaunuolis ir jam tarė: „Atėjau pas jus, nes jaučiuosi nepasitikintis savimi ir apgailėtinas, man net nesinori gyventi. Aplink visi tvirtina, kad aš nelaimėlis, nevykėlis ir idiotas. Prašau, padėkite man. Išminčius pažiūrėjo į jaunuolį ir tarė: „Atleisk, bet dabar esu labai užsiėmęs, turiu padaryti vieną neatidėliotiną darbą, tačiau, jeigu sutiksi man padėti padaryti tą darbą, aš būtinai tau padėsiu“.

„Žinoma“, – atsakė jaunuolis, tik mintyse pagalvojo, kad jam vėl niekas nenori skirti tinkamo dėmesio. Tada išminčius nuo savo mažojo piršto nusiėmė žiedą inkrustuotą gražiu akmeniu ir liepė jam nuvykti į miesto turgų: „Man reikia kuo greičiau parduoti šį žiedą, kad galėčiau grąžinti skolą. Pasistenk už tą žiedą gauti kuo daugiau ir jokiu būdu nesutik atiduoti jo už žemesnę kainą nei vienas auksinis, o dabar keliauk ir kaip galėdamas greičiau grįžk“.

Jaunuolis išskubėjo ir atvykęs į turgų pradėjo siūlyti žiedą turgaus prekeiviams. Šie su dideliu susidomėjimu apžiūrinėdavo žiedą, bet kai tik jaunuolis pasakydavo, kad kaina ne mažesnė, nei vienas auksinis, jie iš karto prarasdavo susidomėjimą. Vieni iš jo juokėsi, o kiti dar ir pašiepė.

Tik vienas senolis pasakė, kad vienas auksinis už žiedą, tai per didelė kaina, geriausia, ką jis gali duoti, tai sidabrinė moneta. Tada jaunuolis labai nusivylė, nes prisiminė išminčiau žodžius, kad jokiu būdu negali nuleisti kainos žemiau nei auksinė moneta.

Taip  nieko nepešęs, nusivylęs jaunuolis grįžo pas išminčių. Su liūdesiu viską papasakojo išminčiui, kad žiedo taip niekas tinkamai ir neįvertino. „Tu ką tik pasakei labai gerus žodžius, kad žiedo niekas tinkamai neįvertino. Juk prieš praduodant žiedą, būtų labai gerai sužinoti jo vertę. Kas gali tai padaryti geriau nei juvelyras. Keliauk pas jį, tik ką jis bepasiūlytų, jam žiedo neparduok, o grįžk pas mane“.

Jaunuolis išskubėjo pas juvelyrą. Juvelyras ilgai apžiūrinėjo žiedą, jį pasvėrė ir tarė: „Pasakyk žiedo šeimininkui, kad dabar aš negaliu duoti už jį daugiau nei penkiasdešimt aštuonių auksinių monetų, tačiau, jeigu jis palauks keletą savaičių, aš sumokėsiu septyniasdešimt auksinių“.

Jaunuolis, išgirdęs kainą, negalėjo atsidžiaugti ir kuo greičiau išskubėjo pas išminčių. Išminčius pasisodino jaunuolį šalia ir jam tarė: „Tu ir esi tas žiedas, brangus ir nepakartojamas, o įvertinti tave gali tik tikras ekspertas, tad kodėl tu vaikštai po turgų tikėdamasis, kad tave tinkamai įvertins pirmas pasitaikęs žmogus, taip tik prarasi pasitikėjimą savimi“.

Iš kur mumyse atsiranda pasitikėjimo trūkumas ir žema savivertė? To priežastis gali būti netinkamas auklėjimas šeimoje, mokykloje ar aplinkoje, kurioje mes augome. Pavyzdžiui, jeigu kas nors  nuolatos sakydavo – tu nieko nesugebi. Jeigu žmogus dažnai girdi, kad visi gali, tu tik vienas nesugebi, tai jis nustoja tikėti, kad jam gyvenime pasiseks.

Kiekvienas norime gyvenime būti sėkmingu ir didžioji dalis sėkmės, ar tai būtų darbo pokalbis, egzaminas, pardavimai, santykiai, priklauso nuo pasitikėjimo savimi. Jeigu netikime savimi, tai ir kiti mumis nepatikės. Pasitikėjimas savimi susideda iš kelių etapų. Tam labai svarbus psichologinis pasirengimas.

Psichologinė nepasitikėjimo savimi priežastis, tai baimė. Baimė suklysti, baimė nepasiekti norimo rezultato, baimė sulaukti kritikos, baimė sulaukti neigiamo atsakymo, baimė prarasti reputaciją, baimė apsikvailinti ir pasirodyti silpnu. Psichologinis pasirengimas, tai atsikratyti visų šių baimių, jeigu tai įveiksime sėkmingai, puse kelio jau bus nueita.

Penki nesudėtingi žingsniai, sustiprinantys pasitikėjimą savimi

Yra penki nesudėtingi žingsniai, kurie gali padėti atsikratyti visų šių baimių ir paskatinti labiau pasitikėti savimi. Garsi psichologė Cortney Waren viename TED pasirodyme teigė, kad mes kasdien bent 10 kartų nuoširdžiai sau meluojame.

Pirmas žingsnis. Tai neteisingi mūsų pačių sprendimai, kuriais mes patys patikime. Pavyzdžiui, mes galime sakyti kitiems, kad aš nesu piktas žmogus, nors iš tikrųjų, kai kas nors nepasiseka, mes stipriai supykstame. Arba galime sakyti, jog nesu pavydus žmogus, bet kai tik atsiranda koks nors pavydo objektas, pradedame pavydėti.

Štai vienas pavyzdys, susijęs su pasitikėjimu savimi. Žmonės, kuriems trūksta pasitikėjimo, tiki, kad jie yra per silpni ir kad kitiems viskas gaunasi geriau nei jiems patiems. Atvirkščiai, pasitikintys savimi žmonės tiki, kad jie gali susitvarkyti visose gyvenimo situacijose ir jiems tam užteks jėgų ir proto. Abiem atvejais abu nėra nei teisūs, nei neteisūs ir jų teiginiai yra melas, tačiau jei tuo tikime, tai yra mūsų gyvenimo realybė.

Tai reiškia, kad mes galime keisti savo realybę. Jeigu mums trūksta pasitikėjimo savimi, tai kas rytą vos prabudę pradėkime sakyti tokius žodžius ir pasistenkime tuo patikėti: „aš stiprus, aš ne blogesnis už kitus, man užteks jėgų susitvarkyti su bet kokia problema ir, kas benutiktų, man viskas pavyks. Mano tikėjimas, mano pasąmonė, Kūrėjas  man padės“.

Galite galvoti, kad tai tik žodžiai, tai nesąmonė ir taip tiesiog bandote save apgauti. Tačiau įdomiausia yra tai, kad net jei jūs ir netikite savimi, tai pradėję kartoti tuos žodžius, jais patikėsite ir jūsų sąmonė pradės programuoti tai, ką jūs kalbate. Jeigu šie žodžiai gali mūsų gyvenimą padaryti geresniu, tai kodėl jais nepatikėjus. Tiesa yra tame, kuo mes tikime, tai kodėl nepatikėti geresniu variantu.

Antras žingsnis. 99 proc. žmonių negali nepasitikėti savimi visose gyvenimo sferose. Kai žmogus sako „netikiu savimi“, jis dažniausiai turi omenyje konkrečią sritį. Pavyzdžiui, jis gali nepasitikėti savimi, kai reikia kitam žmogui prisipažinti meilėje, tačiau jis gali visiškai pasitikėti savo kulinariniais gebėjimais. Kažkas gali nepasitikėti savimi, kai reikia užmegzti naujas pažintis, bet laikyti save labai geru vairuotoju. Antras žingsnis reiškia, kad reikia nustatyti sritį, kurioje jūs norite sustiprinti pasitikėjimą savimi ir stengtis joje aktyviai veikti, apie tą sritį sužinoti kuo daugiau ir tada nebeliks baimių.

Trečias žingsnis. Manote, kad kiti nieko nebijo, o bijote tik jūs. Tai netiesa, visi išgyvena baimės sukeliamas emocijas. Pavyzdžiui, atėjote į darbo pokalbį, į kurį pretenduoja dar dešimt žmonių. Jus galite manyti, kad tie dešimt visai nepergyvena, tačiau iš tiesų ir jie patiria nerimą. Aplinkiniai, kaip ir jūs, turi jausmus ir nėra tiesiog robotai.

Ketvirtas žingsnis. Psichologinis pasirengimas yra susijęs su mūsų ateitimi. Jeigu dažnai jaudinatės dėl to, kas bus ateityje, tai labiau koncentruojatės į tą įvykį, o ne į tai, kas bus po to. Pavyzdžiui, ruošiatės laikyti egzaminą, bijote ir jaudinatės dėl to, ar pavyks jį išlaikyti. Jūsų mintys sukasi tik apie egzaminą. Bijote, kad neužteks laiko, kad tai, ką žinote, galite pamiršti ir t.t. Jūs pergyvenate, nes laikote tą įvykį paskutiniu savo gyvenime, tarsi po jo daugiau negyventumėte.

Tačiau tai netiesa, nes jei ir neišlaikysite egzamino, gyvenimas vis tiek tęsis. Todėl koncentruokitės ne tik į tą įvykį, o į tai, kas bus po jo dar kokias penkias dienas. Įsivaizduokite, kas bus praėjus penkioms dienoms po egzamino, ką veiksite, kur važiuosite, mintyse tai išgyvenkite ir tokiu būdu jūsų baimė sumažės, atsiras ramybė ir galėsite geriau jam pasiruošti.

Penktas žingsnis. Išvaizda. Stenkitės atrodyti tvarkingai, jūsų rūbai turi būti švarūs ir skaniai kvepėti. Tai visada suteiks pasitikėjimo savimi, ar eitumėte į darbo pokalbį, ar į pirmą pasimatymą. Gera išvaizda visada suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.

Šis psichologinis pasirengimas sudaro dalį kelio į pasitikėjimą savimi. Mūsų protas visada bijo nežinomybės, todėl, jeigu mes neturime, nei teorinių, nei praktinių žinių, atsiranda baimės ir nepasitikėjimas. Tam, kad tai būtų ne tik teorija, stenkitės šiuos veiksmus kartoti  dvi – tris savaites. Tai tarsi pasitikėjimo pamatas.

Aš turėjau baimių, kai pradėjau viešai skaityti paskaitas. Jaudinausi dėl kitų nuomonės,  jeigu kas nors ko nors paklaus ir nežinosiu, ką atsakyti, jeigu pamiršiu tekstą. Tada pradėjau koncentruotis ne į paskaitą, kurią skaitysiu, o į tai, kas bus po jos. Kaip įgysiu daugiau patirties, sutiksiu naujų žmonių, kad mano prigimtis yra tai daryti, todėl tiesiog reikia pradėti. Tam, kad įgyčiau žinių, kaip tai daryti, baigiau lektorių kursą ir pradžioje skaičiau paskaitas pažįstamiems žmonėms. Kai pravedžiau apie dvidešimt paskaitų, mano pasitikėjimas savimi išaugo. Todėl ir jūs padarykite tuos žingsnius apie kuriuos minėjau ir pamatysite, kaip jūsų pasitikėjimas išaugs.

Jeigu šis straipsnis jums buvo naudingas, prašau pasidalinkite ir su savo draugais.

Būkite laimingi!

Egidijus Gubinas

Paveikslėliai iš puslapio Gubinas.lt

Šis straipsnis yra Egidijaus Gubino autorinė nuosavybė, norint jo dalį ar visą panaudoti ar publikuoti savo leidinyje/svetainėje reikia gauti autoriaus sutikimą.