Pareigos ir kiti šeimos malonumai

heart-529607_640

Šeima – tai saugus prieglobstis vyrui ir moteriai. Kodėl? Moters protas iš prigimties yra neramus, o vyro prieglobstyje ji jaučiasi globojama, saugesnė, jai lengviau nurimti ir skleisti moteriškumą bei šilumą. Vyras šeimoje taip pat jaučiasi saugesnis, nes jis gyvena su moterimi, kurią turi globoti, būti jai ištikimas, visapusiškai ją aprūpinti. Taip vyras jaučiasi atliekąs pareigą ir nenukrypsta nuo doro, moralaus kelio.

Vis dėlto sukurti sveikus santykius ne taip paprasta. Turime stengtis dėl kito žmogaus, atsižvelgti į jo poreikius ir norus. Taip atsiranda poreikis keisti savo charakterį, ugdyti nuolankumą, tarnystės nuotaiką, susitaikymą, kito žmogaus toleravimą. Santykiai šeimoje skatina dirbti su savimi. Vyrų ir moterų santykių specialistas, konsultantas ir lektorius Vaidas Arvasevičius pateikia keletą patarimų, kaip puoselėti harmoningus santykius.

 

Ir vyras, ir moteris turi vykdyti savo pareigas

Kartais teigiama, kad vyrai ir moterys yra lygūs, gali daryti tą patį, siekti tų pačių tikslų. Tačiau vyrų ir moterų prigimtis yra skirtinga, todėl moteris turi žinoti savo pareigas, o vyras savo. Jei moteris ima atiminėti vyro pareigas, jis degraduoja ir griauna šeimą.

Viena iš vyro pareigų – atrasti savo prigimtį ir pagal ją veikti išoriniame, sudėtingame ir chaotiškame pasaulyje, realizuoti ten savo talentus ir gebėjimus. Moters pareigos susijusios su namais.Ji, iš tiesų, yra laiminga puoselėdama, švarindama ir gražindama namus, jausmus, santykius su artimaisiais, vaikais, vyru. Vyras ilsisi grįžęs namo, o moteris turėtų pailsėti išeidama iš namų.

Turėkite vaikų ir tinkamai jais pasirūpinkite

Vienas iš motyvų kurti šeimą – susilaukti vaikų. Vaikai yra tarnystės išbandymas. Kai į savo gyvenimą pasikviečiame vaikus, viskas būtinai pasikeičia. Vaikai negali atsirasti netyčia, jie turi ateiti į šeimą, kuri suvokia, kodėl vaikai pas juos ateina. Mama ir tėtis turi būti pasiruošę pranešti savo atžaloms apie šį pasaulį: kaip jis sukurtas, kas jame svarbiausia, kodėl jie čia atėjo ir ką reikia daryti.

Užsiimkite dvasine praktika

Vyro pareiga – vesti šeimą dvasingumo link.. Jis atsakingas už tai, kad skaidrėtų jo ir šeimos narių sąmonė, kad būtų lavinamas intelektas, siekiama žinių. Vyras turi priminti kitiems, kad materialus pasaulis tai ne viskas, kuo reikia pasirūpinti, ir kad egzistuoja itin svarbūs subtilūs dalykai. Tobulėti ir dirbti su savimi yra visų pareiga. Stiprėjanti šeima yra pati sau atrama, o stovėdama vietoje ji griūna.

Kurkite ritualus

Tai labiau moters sritis. Ritualai – tai bendra vakarienė už stalo, tam tikri ryto ar vakaro užsiėmimai, dienos ar savaitės įspūdžių aptarimai. Tai gali būti vaiko palydėjimas į mokyklą, palaiminimas, kiekvieną penktadienį vaikų ruošiama vakarienė tėvams, ar vaikų ir tėčio ruošiamas siurprizas mamai. Ritualai stiprina šeimą, suteikia jai unikalumo, ir jos nariai tai jaučia.

Harmoninguose santykiuose būtina pagarba

Kiekvienas žmogus turi globoti silpnesniuosius, bendrauti su bendraminčiais ir gerbti vyresniuosius. Šeimoje tai reikia ugdyti, vaikai turi matyti, kaip jų tėvai gerbia senelius, tada vaikai mokosi gerbti savo tėvus. Tėvai, gerbdami ir globodami savo vaikus, rodo pavyzdį ir moko savo atžalas ateityje tinkamai globoti savuosius. Taip užvedama visa pagarbos „mašina“.

Palaikykite namuose švarą

Tai minčių, kalbos, maisto, gėrimų bei fizinė namų švara. Šeimos narių kalboje neturėtų likti ne tik keiksmažodžių, bet ir neiginių, t. y. turėtume linkėti ne „niekada nesirgti“, o „visada būti sveikiems“. Maistas, kurį valgome, turi būti švarus – be agresijos, pykčio, ruošiamas su meile, nes virėjo sąmonė palieka pėdsakus maiste ir keliauja jį valgantiems žmonėms. Šeimos santykiams labai kenkia alkoholinių gėrimų vartojimas. Iš vyrų jis atima valią, griauna charakterį, o iš moterų – grožį, skaistumą ir švarą. Namuose švarios turi būti ne tik grindys, sienos ar drabužiai, bet ir žmonės.

Rūpinkitės šeimos sveikata

Pasirūpinkite, kad šeimos nariai mankštintųsi, sportuotų, atliktų kvėpavimo pratimus. Būtina atkreipti dėmesį, kad maistas, kurį valgote, būtų ne tik gamintas be pykčio ir prievartos, bet ir gydantis, t. y. tinkantis jį valgančiam asmeniui. Net vegetarinis, suderintas maistas ir konkretūs produktai tinka ne kiekvienam žmogui. Kiekvienam sveikas maistas yra vis kitoks, todėl turėtumėte rūpintis, kad šeimos nariai valgytų tai, kas juos ne susargdina, o palaiko jų sveikatą.

Kalbėkitės ir kurkite saugią emocinę šeimos aplinką

Turėtumėte laikytis hierarchijos – tėtis yra šeimos galva, jis turi priimti moters emocijas, globoti ją, sukurti saugią aplinką, kad ji, mama, galėtų sukurti saugią aplinką vaikams. Ir tėtis, ir mama turi puoselėti tinkamą aplinką vaikams augti, pripažinti jų prigimtį, charakterį, temperamentą tokį, koks jis yra. Tėvai, būdami pavyzdžiu, turi perduoti vaikams savo vertybes, o ne slopinti jų prigimtį.

Vyrai turėtų mokytis apie moteris, o moterys – apie vyrus

Vyras turi nusimanyti apie moterį, jos psichiką, psichologiją, suprasti, kodėl ji elgiasi vienaip ar kitaip, kaip ji jaučiasi, mąsto, kokie jos moteriški siekiai, kaip ji reiškia emocijas ir kaip jis turėtų jas vertinti. To paties moteris turi mokytis apie vyrą.

Garbinkite Dievą ar dvasingą asmenybę, o ne vieni kitus

Šeimos centre turėtų būti aukštesnė jėga. Jei šeima tikinti, tai gali būti Dievas. Svarbu, kad būtų kažkas didingiau už vyrą ir žmoną, kažkas, į ką šeima galėtų medituoti. Vyras neturėtų medituoti į moterį, kaip į galutinį savo tikslą, nes ji – ne mistinė deivė. Moteris taip pat neturi tikėtis, kad tik vyras galės padaryti ją laimingą. Laimės dera ieškoti drauge, nukreipiant žvilgsnius į bendrą – aukštesnį – tikslą.