Nuo švaros iki Dievo – tik vienas žingsnis

water-880462_960_720

„Praktiškumas yra principas, švara – jėga, knygos – pagrindas, pamokslavimas – esmė.“

Šrila Prabhupada (Vaišnavų vienuolis paskleidęs Vedų žinias Vakaruose)

Pradėjus eiti dvasiniu keliu, domėtis Vedų žiniomis iškyla daug ne tik dvasinių, bet ir materialių, praktinių klausimų. Pamėginkime panagrinėti, kas Vedų raštuose kalbama apie švarą, galbūt pavyks šį bei tą pritaikyti ir praktiškai. Yra toks posakis: nuo švaros iki Dievo – tik vienas žingsnis.

Švara yra dviejų rūšių: vidinė ir išorinė. Šį kartą daugiau pakalbėsime apie išorinę švarą.

Švara, tai ne tik maudynės, į švarą įeina praktiškai visas dienos režimas.

Pradėkime nuo atsikėlimo ryte. Tai labai priklauso nuo to, kada vakare atsigulame miegoti. Iki 24 valandos turi būti pagrindinis mūsų poilsis. Turime įsidėmėti, kad miegas yra skirtas poilsiui, nepatariama miegoti dėl malonumo. Prieš miegą, kaip ir atsikėlus, yra naudinga užsiimti dvasine praktika. Todėl atsigulus, prieš pat užmiegant, palanku visus dienos veiklos rezultatus paaukoti Viešpačiui, paprašyti palaimino, nusiraminti, pasimelsti. Keltis geriausia yra anksti ryte, iki saulės patekėjimo. Ankstus atsikėlimas svarbus fiziškai ir dvasiškai. Tai palaiko protą bei sveikatą. Tiems, kurie anksti keliasi, lengviau seksis dvasiškai tobulėti. Atsikėlus ryte labai svarbūs yra pirmi jūsų žodžiai. Geriausia, kad tai būtų malda. Pirmi žodžiai turi įtakos visai tolesnei dienos eigai. Užtenka pasimelsti vos 3 minutes. Labai palanku kartoti šventus Dievo vardus.

Miegant kūnas labai atsipalaiduoja ir tuo metu mes užsiteršiame, todėl atsibudus reikia atlikti švaros procedūras: 1. Išsituštinti (jei nesinori, rekomenduojama išgerkite šilto vandens su citrina). 2. Jei reikia nusiskuskite, kirpkite plaukus. 3. Kirpkite nagus. 4. Valykite liežuvį. Jokiu būdu negalima valgyti neišsivalius liežuvio ir dantų, tai tarsi valgyti atliekas. 5. Nusiprauskite. Idealiausia būtų praustis tris kartus per dieną: ryte, dieną ir vakare, bet, jeigu nėra galimybės, tuomet užteks vieną kartą ryte. Ši taisyklė negalioja ligoniams.

Visos stichijos: vanduo, ugnis, žemė, oras – apvalo žmogų. Bet vanduo apvalo ypatingai. Vedų kultūroje maudynės dažnai traktuojamos kaip šventas ritualas, kuris padeda apsivalyti ne tik fiziškai bet ir dvasiškai. Maudantis galima kartoti specialias mantras, o jeigu jų nežinote, galite tiesiog kelis kartus pasakyti šventos upės Gangos vardą. Labiausiai apvalo maudymasis anksti ryte prieš patenkant saulei. Ypač jei maudotės vėsiame arba šaltame vandenyje. Šaltas vanduo tonizuoja subtilų kūną, pašalina mieguistumą ir kitų žmonių skleidžiamą neigiamą įtaką – nužiūrėjimus, suteikia jėgą, suaktyvina jausmus, prailgina gyvenimą, suteikia švaros jausmą, padidina žinojimą, ryžtą, nuramina protą. Po tokių maudynių jūs tarsi švytite. Jei jaučiatės visiškai priešingai, galite ir dienos eigoje nusimaudyti po vėsiu dušu bei persirengti švarius drabužiais. Šaltas vanduo padeda nusiplauti negatyvias mintis. (Jei moters plaukai ilgai džiūsta, jai nebūtina kasdien jų plauti, galima maudytis su maudymosi kepuraite.)

Egzistuoja 3 rūšių apsiplovimai. Paprastai mes prausiamės su vandeniu, tai pirmasis būdas. Antrasis – su žeme. Tai praktikuojama dykumoje, ilgose kelionėse, kai nėra vandens. Apsitrynus smėliu jaučiamasi švariau. Trečiasis – vėjas. Jei drabužį pakabinsime lauke, netrukus pajausime, kad jis tapo gaivus, išsivėdino.

Taip pat Vedų raštuose aprašomas toks reiškinys kaip Dieviškas lietus, kai šviečia saulė ir lyja tuo pat metu. Tuomet labai palanku išeiti į lauką ir pabūti lietuje. Pats galingiausias apsiplovimas įvyksta vandenyne ar jūroje. Mažiau galingas – šventose upėse ar tiesiog upėse. Dar mažiau – ežere ar su šulinio vandeniu. Galime nesunkiai pastebėti, kokie jaučiamės švarūs ir gaivūs po maudynių jūroje ar upėje. Tarsi jaučiame palengvėjimą net fiziniame lygmenyje. Ne be reikalo žmonės instinktyviai vasaros metu važiuoja maudytis į atvirus vandens telkinius. Žinoma, mes, miestiečiai, naudojamės bet kokiu mums pasiekiamu švariu vandeniu.

Dar kelios Vedų kultūros taisyklės maudantis

  • Nereikėtų maudytis nuogam. Indijoje naudojama gamča, tai plonas audeklas, kuris labai greitai išdžiūsta. Tokiu būdu rodoma pagarba vandeniui.
  • Nesimaudyti be reikalo, pavyzdžiui, 10–20 kartų per dieną.
  • Negalima maudytis nešvariame vandenyje.
  • Rankšluostį geriausia naudoti tik vieną kartą. Nusišluostykite, tuomet rankšluostį išskalaukite ir padžiaukite, kad išdžiūtų iki kitų maudynių. Tam labiausiai tinka labai plonas rankšluostis.
  • Svarbu išsimaudyti grįžus iš nešvarių vietų: krematoriumo, kapinių, ligoninės. Taip pat prisilietus prie nešvarių daiktų: alkoholio, mėsos, kraujo.
  • Gyvenant švariai nereikės naudoti daug parfumerijos. Indijoje natūralias aliejais tepamasi dar prieš maudantis, kad nusimaudžius liktų šiek tiek kvapo. Po maudynių geriau nieko nenaudoti, ypač kvepalų, kurių pagrindas spiritas. Spiritas yra laikomas vienu nešvariausių skysčių. Net ir kremus galima teptis prieš maudantis.

Kada galima nesimaudyti?

  • Jeigu sergate;
  • naktį;
  • iškart pavalgius (nes gali sustoti virškinimas). Yra toks Vedų posakis: jeigu maudaisi po valgio, tai artėji prie Mirties dievo.

Vedose teigiama, kad žmogus turi sveikai ir švariai gyventi tam, kad galėtų uždavinėti klausimus apie Absoliučią Tiesą, o geriausias gydymas – profilaktika. Todėl gyvenkime sveikai, švariai ir su Dievu.

Lietuvoje ajurvedinių švaros produktų, tokių kaip gamča, liežuvio valiklis, aliejaus pagrindu pagaminti kvepalai (be alkoholio) ir kita galite įsigyti internetinėje parduotuvėje „Dvaraka“.

Pagal Vaikunthanatha prabhu paskaitą „Švaros standartai“, bhakti programa 13–14 dalis straipsnį parengė Viktorija Švelnytė

Redagavo Lina Šimelionytė