Žmonės valgo mažiau mėsos

food-1054266_960_720

Praėjusiais metais (lyginant su 2007-iais) buvo nužudyta 400 milijonų mažiau gyvūnų, nes žmonės vartoja mažiau mėsos.

Gubernatorius Džeris Braunas (Jerry Brown) ir JAV Sveikos mitybos patariamasis komitetas sutinka, jog visuomenė turėtų vartoti daugiau augalinės kilmės produktų.

Deja, nėra vieningos nuomonės, kaip tokiems pokyčiams paskatinti visuomenę. Nors dauguma veganų mano, kad „bemėsiai pirmadieniai“ ir kitos mėsos vartojimo mažinimo iniciatyvos ilgalaikių rezultatų neduoda, kiti visuomenės veikėjai teigia, jog tokios iniciatyvos yra labai svarbios norint teigiamai paveikti visuomenę. Atsižvelgiant į tai, kad maždaug 93 % visuomenės vartoja mėsą, nereikia tikėtis, jog jie visi staiga nustos tai darę. Tačiau mažiau mėsos vartojanti visuomenė – jau realybė. Mėsos vartojimas JAV stabiliai mažėja: nuo 2007-ųjų kasmet mažiau po 10 %.

Polas Šapiro (Paul Shapiro), JAV Humaniškos visuomenės ūkių Gyvūnų apsaugos įstaigos viceprezidentas duoda pavyzdį: 2007 JAV maistui buvo išauginta ir nužudyta 9,5 milijardai sausumos gyvūnų. 2014-aisiais šis skaičius sumažėjo 400 milijonų, tai yra iki 9,1 milijardo (statistiką galite rasti čia). P. Šapiro teigia, kad „lyginant su 2007 metais, praėjusiais metais ūkiuose įkalintų gyvūnų, pasmerktų mirčiai, buvo beveik puse milijardo mažiau, nepaisant to, kad JAV populiacija augo. Šis skaičius yra didesnis nei gyvūnų, su kuriais yra atliekami visokie bandymai, kurie yra sumedžiojami, verčiami „dirbti“ cirke, veisiami nelegaliuose šunų ūkiuose ir atsiduria gyvūnų prieglaudose per metus.“

Paskutiniu metu gausu veganams draugiškų iniciatyvų, prekybos centruose daugėja mėsos ir pieno produktų alternatyvų ir visuomenę pasiekia vis daugiau informacijos apie gyvūninės kilmės produktų mažesnio vartojimo organizmui daromą naudą.

Įvairiose institucijose JAV Humaniškos visuomenės ūkių Gyvūnų apsaugos įstaigos padalinys kuria ir įgyvendina mėsos vartojimo mažinimą skatinančias iniciatyvas. Šio padalinio sėkmingą ir besiplečiančią veiklą 2011 metais pradėjo Kristi Midleton (Kristie Middleton). Vienas iš iniciatyvos laimėjimų – 2012 metais Los Andžele pavyko įkalbėti kelias mokyklas pirmadieniais tiekti vegetarinį maistą („bemėsiai pirmadieniai“). Dėl šios iniciatyvos kiekvieną savaitę yra patiekiama 700 000 mėsos patiekalų mažiau.

P. Šapiro priduria, kad „daugelį metų šalyje buvo 5-8 % vegetarų, tačiau ši iniciatyva stebi ne vegetarus, o visavalgius, kurie mažina mėsos vartojimą.“

Trumpai tariant, žmonės, mažinantys mėsos vartojimą, iš tiesų gelbėja gyvybes.

P. Šapiro dar priduria, kad „2013 metais atliktas Mintel tyrimas atskleidė, kad daugiau nei trečdalis amerikiečių vartoja mėsos pakaitalus, tačiau mažiau nei 10 % amerikiečių sako esantys vegetarai. Kitaip tariant, mėsos pakaitalų rinką palaiko ne vegetarai.“

Tokie rezultatai nesumenkina veganų daromos teigiamos įtakos plačiajai visuomenei, tačiau parodo, kad visavalgiai gali pakeisti pasaulį į gera bei išsaugoti gyvybes, ir jie tai daro.

P. Šapiro prideda, kad „be jokių abejonių, mėsos vartojimo mažėjimas išgelbėja daugybę gyvūnų nuo kančios.“

Ne tik užkietėję veganai daro teigiamą įtaką. Naujausi tyrimai rodo, kad 36 % amerikiečių teigiamai žiūri į augalinę mitybą, tačiau didžioji dauguma jų nėra veganai ar vegetarai. Jie yra atviri pokyčiams, o išsaugotos ūkių gyvūnų gyvybės ir yra vienas iš šių pokyčių. Vien praėjusiais metais buvo išsaugota 400 milijonų gyvybių.

Taigi, atsižvelgiant į statistiką, gal vis dėlto verta pakalbėti su užsispyrusiu mėsavalgiu dėde ir įkalbėti jį pasirinkti augalinę mitybą bent porą kartų per savaitę.

Iš anglų kalbos straipsnio vertė Aušrinė Baranauskaitė