Mažiau, bet geriau – paprastas laimingos vaikystės receptas

Mažiau-bet-geriau-paprastas-laimingos-vaikystės-receptas

Kai vaiko gyvenime kažko per daug, ar tai būtų daiktai, ar informacija, užsiėmimai, pasirinkimo variantai arba kai gyvenimo tempas pernelyg spartus, kai po vieno užsiėmimo prasideda kitas ir nebelieka laiko pailsėti ir pažaisti – vaikas patiria stresą.

Supaprastindami vaiko pasaulį, jūs kartu žymiai išplėsite jo ribas. Vaikai tiesiog pražysta, kai juos nustoja nuolat gainioti, raginti ir suteikia laiko bei erdvės aplinkinio pasaulio tyrinėjimui. Supaprastindami vaiko gyvenimą, suteikiate jam galimybę augti, kurti ir ilsėtis.

Labai svarbu ir tai, kad režimo supaprastinimas, informacijos srauto ir užimtumo apribojimas teigiamai veikia elgesį. „Daugelis šiuolaikinių vaikų elgesio problemų kyla dėl to, kad vaikai turi pernelyg daug daiktų ir gyvena pernelyg sparčiu tempu“ – teigia Kimas Džonas Peinas, knygos „Paprasta būti tėvais“ autorius. Peinas nurodo, kad dauguma JAV vaikų patiria sensorinę perkrovą: aplink juos pernelyg daug nereikalingų smulkmenų, pernelyg didelis pasirinkimas, pernelyg daug informacijos. Paprastumas auklėjime gali žymiai sumažinti kasdieninį vaikų stresą, suteikti kur kas daugiau laimės.

Vaikams reikia laiko, kad taptų savimi – per žaidimus ir socialinius kontaktus. Jei apkraunate vaiką daiktais ir užsiėmimais anksčiau, negu jis tam pasirengęs, vaikas ims nuolat reikalauti vis daugiau ir daugiau“.

Pats paprasčiausias būdas, kuriuo galima pradėti – pakeisti namų aplinką.

Įveskite tvarką

Mažesnis žaislų kiekis vysto vaiko vaizduotę, leidžia jaustis ramiau. Pašalinę nereikalingus žaislus, palikite vaikui tuos, su kuriais jis žaidžia ilgai ir su malonumu. Mėgstamiausi žaislai dažniausiai labai paprasti: pliušiniai žvėreliai, be jokių garsų ir balsų, lėlės ir lėlių drabužėliai, LEGO konstruktorius, mašinytės ir paprasti kūrybai skirti rinkinėliai. Palikite kelias mėgstamas knygeles, o likusias sudėkite į stalčių, jas vėliau bus galima periodiškai paimti vieną po kitos, kad paskaitytumėte kažką naujo. Tegu vaikų kambaryje visada būna pledas, virvutė ir pagalvės, kad vaikas galėtų pasistatyti sau namuką. Duokite laiko priprasti prie naujovių ir sugalvoti savus žaidimus iš viso šio paprasto žaislų rinkinio.

Laisvas laikas turi tapti prioritetu

Jeigu jūsų dienotvarkė tokia perkrauta, jog nuolat kažkur lekiate, važiuojate, visą laiką reikia kažkur suspėti – supaprastinkite ją. Vaikai, kai visą jų dieną užima pamokos mokykloje, papildomi būreliai, sportas, gali patirti didelį stresą ir chaoso jausmą, kadangi nebėra laisvo laiko, būtino kiekvienam vaikui žaidimams ir kūrybiškam jį supančio pasaulio tyrinėjimui. Ir dar: įvedę protingus apribojimus kompiuteriui bei išmaniesiems, padedate vaikui netapti išsiblaškiusiu ir išmokti susirasti malonų užsiėmimą čia ir dabar.

„Poilsis skatina kūrybą, o kūryba, savo ruožtu, skatina dirbti. Po darbo reikalingas geras poilsis, kuris, vėlgi, skatina kūrybišką nuotaiką. Šie dalykai susiję tarpusavyje, jie vienas nuo kito priklauso, kyla vienas iš kito“ – paaiškino Peinas savo knygoje.

Jeigu pavargote vežioti vaiką iš būrelio į būrelį, galbūt jums padės tokia mintis: kai vaikas turi vos vieną ar du mėgstamus užsiėmimus, jis gauna ne tik daugiau laisvo laiko žaidimui ir pasaulio tyrinėjimui, bet ir resursų, reikalingų rimtai susikoncentruoti į pasirinktą veiklą ir rimtai ją praktikuoti. Tik taip galima suprasti, kas vaikui iš tikrųjų patinka ir ko jis nori.

Mažesnis chaosas namuose, aiškus darbo ir poilsio režimas, susikoncentravimas į pačius svarbiausius užsiėmimus naudingas ne vien vaikams, bet ir tėvams. „Mes esame tai, kam skiriame visą savo laiką ir dėmesį. Supaprastindami gyvenimą, galime susikoncentruoti į išties svarbius dalykus, o ne chaotiškai reaguoti į tai, kas mus užgriūna iš išorinio pasaulio“ – rašo Peinas.

Tačiau supaprastinti gyvenimo neįmanoma per valandą. Tai nuolatinis procesas, šio darbo neatliksime per dvi išeigines dienas. Reikia laiko, kad sumažintume susikaupusių daiktų kiekį, kad pakeistume įpročius, įprastume prie naujo ritmo. Labai sunku keisti kryptį, kai visa šeima iš įpročio lekia įprastu, išvažinėtu keliu, o kasdieninis gyvenimas pavirtęs chaosu. Pradėkite nuo mažų permainų, keiskite gyvenimą nedideliais žingsneliais.

Ką reikia turėti galvoje?

Galvodami apie savo vaikystę, žmonės dažniausiai prisimena ne kelionę į Disneilendą, o bendras temas, kurios kartojosi visą vaikystę: šeimyninius pietus, pasivaikščiojimus gamtoje, drauge skaitytas knygeles, mamos iškeptus blynelius.

Supaprastinę gyvenimą, mes jį žymiai praturtinsime. Galėsime rūpintis realiais šeimos poreikiais, o ne tuo, ko reikalauja šiuolaikinis pasaulis. Tikėsime vaikais labiau negu dėl jų bijosime. Gyvensime tą šeimyninį gyvenimą, kurį norime gyventi ir duosime vaikams tokią vaikystę, kokią jie ir privalo turėti: džiaugsmingą, laimingą ir laisvą.

Seimairnamai.eu

Redagavo Lina Šimelionytė

Paveikslėliai iš svetainės Greenchildmagazine.com

Pagrindinis paveikslėlis iš svetainės Seimairnamai.eu