Every special day: mano dienos režimas laimingam, sveikam, energijos pilnam gyvenimui

Untitlehjd

Nežinau, ar toks straipsniukas bus kažkam įdomus, o galbūt kaip tik įkvėps, bent jau taip veikia mane, kai žiūriu panašius video Youtube.com arba skaitau kitų tinklaraštininkų įrašus.

Aš mėgstu turėti rutiną. Parašiau tą sakinį, perskaičiau ir pagalvojau, kad norėčiau turėti tos rutinos dar daugiau savo gyvenime. Daugeliui tai asocijuojasi su kažkuo neigiamu, nuobuodžiu, tačiau anglų kalboje pirmutinė šio žodelio reikšmė yra tiesiog “įprasta arba pasikartojanti veiksmų tvarka”. Man asmeniškai rutina (arba režimas) reiškia struktūrą, stabilumą, o dienos rutina – visos dienos stuburą, ašį. O dar man rutina asocijuojasi su dalykais, kuriuos noriu daryti dėl kažkokių man svarbių priežasčių, kurių rezultatas gal ne visada išryškėja dabartyje, dėl to tai ne visada malonu ar lengva, tačiau tai lyg pamatas namo (arba gyvenimo) statybose.

Mėgstu, kai diena turi struktūrą, ir stengiuosi, kad ji keistųsi kiek įmanoma mažiau, net jei aš keliauju, atostogauju ar darau kažką neįprasto. Taip pat mėgstu gyventi autentiškai ir spontaniškai, iš pajautimo. Todėl struktūrą turi tik mano rytai ir vakarai.

Keliuosi anksti. Tik nepradėkit man sekti pasakų apie pelėdas ir vyturius. Pati, dar besimokydama mokykloje, galvojau, kad esu pelėda, mokiausi vėlai naktimis, kai namuose būdavo ramybė, o rytais labai mėgdavau miegoti. Vieną kartą, kai neturėjau pirmos pamokos, o tėvai išėjo į darbus nepažadinę, esu miegojus iki penkių valandų vakaro, kol jie grįžo. Tačiau dabar žinau, kad nėra nei pelėdų, nei vyturių. Yra tik sprendimas. Mano sprendimas arba Tavo sprendimas. Taip, kaip norisi. Ir, aišku, išsiugdytas įprotis. Įpročiai gali kenkti, riboti, o gali padėti ir teikti naudą. Sprendžiam tik mes patys.

Man patinka keltis anksti, nes tada diena tampa ilga. Ankstyvus rytus galiu ramia sąžine skirti tik sau. Kai praeidinėjau tam tikrą gijimo laikotarpį gyvenime (maždaug prieš metus), atsikeldavau penktą ryto ir siūdavau, kol neišsiuvau visko, kas turėjo būti išsiūta. O dar, žinoma, vertinu rytus dėl to, kad rytinis laikas labiausiai tinka meditacijai ar kitoms dvasinėms praktikoms. Tai laikas, kai protas ir miestas dar nepabudę.

Keliuosi prieš šešias. Valausi dantis ir naudoju ajurvedinį liežuvio valiklį. Turiu labai keistą įprotį – kai valausi dantis, žiūriu pro langą. :) Gyvenu ant kalno ir pro mano langus atsiveria labai graži viso miesto ir miškų tolumoje panorama. Ryte ir vakare visada maudausi po dušu. Rytinis dušas nebuvo man įprastas dalykas, bet prisipratinau ir dabar tik taip pilnai atsibundu. Vedos rekomenduoja praustis duše bent du kartus per dieną. Taip pat maudausi po dušu ir tada, jei būna sunki diena arba jei grįžtu po nemalonių situacijų, sunkių įvykių. To norisi natūraliai, iš pajautimo. Visada vandeniu lieju ir plaukus, galvą – tiesiog naudoju ryškiaspalvę dušo kepuraitę, jei nenoriu šlapinti plaukų. Maudaus po šiltu vandeniu, ryte nenaudoju jokio muilo. Tada tipenu į virtuvę ir išgeriu maždaug pusę litro kambario temperatūros vandens, kartais, jei šaltas rytas – maišau su karštu virintu vandeniu, kartais įspaudžiu pusės citrinos sulčių.

Tada ateina rytinių praktikų laikas. Tos mano rytinės praktikos nuolat keičiasi, būna, kažkas iškrenta, kažkas pasipildo. Šiuo metu tai – dveji kvėpavimo pratimai: kapalabhati ir anuloma viloma pranajamos. Tada – džiapa meditacija, mantros kartojimas. Turiu savo nusistatytą meditacijos laiką, bet jei visai neturiu laiko ir nesugebėjau atsikelti anksčiau, kad spėčiau, darau trumpiau, tada bandau prisivyti dienos eigoje. Kai pabaigiu mantrą – paaukoju smilkalų dievybėms ant altoriaus, ir prasideda diena.

Stengiuosi įsijungti mobilų telefoną tik po visų šitų savo praktikų, ne anksčiau.

Einu į vonią ruoštis, jei turiu laiko, kartais darausi japonišką veido masažą su visokiais kvepiančiais aliejais ir relaksacine muzika. Paskutiniu metu vietoj veido kremo naudoju (pakaitomis ir ryte, ir vakare) ekologišką simondsijų aliejų su lašeliu pelargonijų eterinio aliejaus arba alijošiaus želę. Prieš tai purškiu veidą hidrolatu.

Tada gaminu rytinį žalią kokteilį, kartais, kai rytas labai šaltas ir neturiu rytinio jogos užsiėmimo, verdu košę. Paskutiniu metu, jei ją verdu, tai visad iš kukurūzų, su datulėmis, himalajų druska ir kokosų aliejumi. Jei turiu rytinę jogą – nevalgau nieko, o kokteilį pasiimu su savimi. Vieną dieną per savaitę – trečiadienį, kai neturiu jogos užsiėmimų ir kitų aktyvesnių veiklų, darau iškrovos dieną ir geriu tik sultis. Šią praktiką atnaujinau neseniai, kai mečiau gerti kavą. Tada ryte vietoj kokteilio spaudžiu maždaug pusantro litro sulčių visai dienai.

Jei ryte lieku namie ir nereikia niekur skubėti, mėgstu susikurti tokią mažytę spa atmosferą, nes ryto laikas man pats mėgiamiausias dienoje – užsidegu žvakių, įsijungiu eterinių aliejų difuzorių, ramią instrumentinę muziką ir mėgaujuos. Mėgaujuos rytu, mėgaujuos bundančiu miestu, kartais tiesiog mėgstu sėdėti ant stalo ir žiūrėti pro langą, kaip pamažu šviesėja. Mėgstu savo rytinį kokteilį ar sultis, ar arbatą, ar matcha latte gerti žiūrėdama visokius mylimus Youtube.com kanalus apie sveiką mitybą, jogą. Kartais žiūriu saviugdos paskaitas. Rytas man – laikas sau.

Jei nevedu jogos, ryte, po pusryčių, su drauge taip pat dalinamės paleidimų sesijomis, užtrunkam apie valandą. Darome tai kiekvieną dieną, savaitgaliais taip pat, tiesa, ji augina mažą vaikelį, todėl, būna, kartais ir nusikelia tos sesijos labiau į dieną.

Vakare turiu tik kelias taisykles: jokių aktyvių, stimuliuojančių veiklų prieš miegą (filmų, grožinių knygų ir pan.), be to, stengiuosi atsigulti į lovą apie pusę dešimt, tada prieš miegą turiu (nes labai patinka) pusvalandį skaitymui. Vakare skaitau tik popierines knygas – jokių elektroninių knygų. Renkuosi dvasinio pobūdžio knygas, šiuo metu skaitau Jurgos Ivanauskaitės knygą apie budizmą. Telefoną dedu toli nuo lovos ir nakčiai visada įjungiu skrydžio režimą, taip pat išjungiu WiFi prieš eidama į lovą.

Taip šiuo metu atrodo mano rytai ir vakarai. Kai jie tokie – visada jaučiuos žvali, energinga, išsimiegojus ir galiu dienos eigoje kalnus nuversti. :) O kokių rytinių paslapčių turite jūs laimingam ir sveikam gyvenimui?

Tiesa, jei turėčiau daugiau laiko, norėčiau atlikti rytais dar daugiau praktikų… Pvz., labai norėčiau išbandyti intuityvų rašymą arba journaling, bet tada reikėtų dar anksčiau keltis… Tad kol kas spėju tiek, kiek spėju.

Jei įdomi ši tema arba tam tikros mano dienos režimo priežastys, labai rekomenduoju knygą, kurią galima nemokamai parsisiųsti ir paskaityti lietuvių kalba: O. Torsunovo “Laikas ir dienos režimas”.

Ieva Dolia

Every special day

Redagavo Lina Staponaitė

Pagrindinė nuotrauka Ievos Dolios, visos teisės saugomos

Pasidalinkite su kitais!