Viskas nesiseka. Sėkmė tiesiog slysta iš rankų. Nebesuvaldau pykčio. Juodas periodas. Nuo manęs nusisuko draugai.
Liūdnai pradėjau šį straipsnį. Kodėl? Na, pastarosiomis dienomis dažnai girdžiu tokias frazes iš draugų ir klientų. Svarbu suvokti tai, kad mūsų vidinio nerimo, streso, pykčio ir neapykantos priežastis yra neišmanymas, kaip elgtis ištikus sunkiai situacijai.
– Gerai gerai, Dariau, tai ką daryti? Man blogai!
– Na, patys prašėt! Vėliau nesakykit, kad neperspėjau! Lengvų atsakymų nėra… Važiuojam.
Yra keli būdai, kaip reaguoti, kai ištinka sunki gyvenimo situacija ar atslenka ilgas juodas periodas. Pirmasis yra labiausiai paplitęs ir visiems gerai žinomas, jis vadinasi „ieškok kaltų“, t. y. „ieškok, rask ir kaltink“. Tai – patogi ir pakankamai tingi pozicija, kai pasaulį priimam kaip blogą, neteisingą, šaltą, atimantį.
– Din dilin din dilin din dilin! Skambutis! Teisingas atsakymas! Jūs laimėjot aukso puodą! Juokauju. Aukos arba kaltinimo pozicija nėra teisingas atsakymas.
– Keista, kodėl dauguma žmonių renkasi tokį modelį, kaip reaguoti į problemas?
Na, būkim atviri: mes juk norime būti laimingi? Norim! O ar norim sunkiai ir ilgai tos laimės siekti, dirbti dėl jos, keistis? Pauzė… ilga pauzė…
– O ar galima laimę pasiekti greitai ir be sunkaus darbo?
– Galima! Holivudo filmuose juk taip rodoma, vadinasi, galima!
Gerai, užteks juokauti. Tik laiko klausimas, kada gyvenime anksčiau ar vėliau ateis sunkumai arba išbandymai. Vieniems – santykių sferoje, kitiems – finansų, tretiems – karjeros reikaluose ar sveikatos srityje. Taigi dar kartą galima pakartoti: problemos ir sunkumai neišvengiami.
– Ražauskai! Tai kokios čia naujienos? Nori pasakyti, kad skaitau straipsnį tik tam, kad susigadinčiau sau nuotaiką? Ar tai ir vėl eilinis tavo pokštas?
Na, Lietuvos statistikos departamentas teigia, kad mirtingumas Lietuvoje šimtaprocentinis. Klausimas tik toks: „kada?“ O jei rimtai, problemų turi visi. Tik reaguoja žmonės į jas skirtingai. Vieni ieško kaltų ir užima aukos poziciją: „pasaulis blogas, o aš geras, aš – auka.“ Tačiau yra ir antra grupė žmonių, tik ji mažesnė, tokie žmonės gana reti. Tai – patenkinti žmonės. Net problemų įkarštyje jie išlieka ramūs ir patenkinti šituo pasauliu. Kodėl? Nes išmoko jį priimti, išmoko mokytis iš neišvengiamų situacijų. Taip taip: mokytis, o ne kaltinti.
Sunkumai neišvengiami, kaip ir lietus Lietuvoje! Tai ką dabar darysim? Galim visą gyvenimą verkšlenti dėl blogo klimato, kaltinti savo likimą ar karmą, kad gimėme blogoje šalyje ar šeimoje. O galim nusipirkti skėtį ir tol, kol lauke lyja, užsiimti saviugda, sportu, mokymusi, savęs pažinimu ar bet kuo kitu. Nesvarbu, kuo užsiimsit, svarbu jūsų požiūris – tai, kaip jūs priimate situaciją. Suprantu, su lietumi susitvarkyti nesunku. O ką daryti, jei ištiko skyrybos, neištikimybė, jei atleido iš darbo ar užklupo mirtina liga, bankrotas? Taip, tai tikras gyvenimas. Ką darom? Žinau žinau: greit pagalvojam ir atrandam, kas kalti, o tada ramiai sėdim toliau. Ai, dar galima paliūdėti, koks tragiškas gyvenimas, ir tik dar labiau pykti ant „kaltininkų“. Tai užburtas ratas. Man ir pačiam teko jame suktis.
– Kaip išeiti iš užburto rato?
– Teks atsikratyti aukos mentaliteto.
O kas vietoj to? Mokinio pozicija. Mokinys supranta, kad sunkumai, išbandymai ir naujos užduotys jį augina, moko greičiau. Mokinys su džiaugsmu priima sunkias situacijas. „Priima“ reiškia, kad jis priima atsakomybę už savo gyvenimą. Ne kaltina kitus, o galvoja, ką pats galėtų išmokti, kaip tą situaciją panaudoti augimui ir mokymuisi. Psichologas Olegas Gadeckis savo knygoje „Likimo dėsniai“ spalvingai ir aiškiai nupiešia, kur veda abu elgesio modeliai. Norite išmokti būti mokiniais ir tokiais išlikti visą gyvenimą? Tuomet pirmyn – čiupkite šią knygą į rankas. Kiekvienas iš mūsų gali pasikeisti. Kiekvienas iš mūsų gali augti. Kiekvienas gali tapti įkvepiančiu pokyčiu.
Pirmas žingsnis
Priimkite situaciją, kurioje esate. Įsileiskite ją į savo gyvenimą kaip likimo dalį. Gero likimo! Likimo, kuris moko.
Antras žingsnis
Padėkokite, kad esate tokioje situacijoje. Skausmas, neviltis ir pyktis visus tokius jausmus reikia „apkabinti“: įsileisti į vidų ir nurimti. Bet kokia situacija yra gera, tik tai, kaip mes ją priimame, gali būti keista. Kartais tikime, kad nelankydami pamokų ir nedarydami namų darbų galime ką nors išmokti. Pasakykite „ačiū“ susidariusiai situacijai. Kasdien sakykite „ačiū“ ir ją apkabinkite.
Trečias žingsnis
Skaitykite ir mokykitės kasdien matyti situaciją vis nauju žvilgsniu. Jūs – mokinys. Palikite aukoms jų liūdesio kelią, jums nėra laiko liūdėti, reikia mokytis.
Ketvirtas žingsnis
Susiraskite draugų, kurie taip pat gyvena kaip mokiniai. Tokių, kurie gyvenimą priima atviromis rankomis, yra jam dėkingi ir mokosi.
Penktas žingsnis
Darykite mažus žingsnelius kasdien. Susidarykite programą, kaip keisi savo nuostatas ir ribojančius įsitikinimus. Programai sudaryti panaudokite žinias iš Olego knygos. Programą pasikabinkite namie, matomoje vietoje, ir kasdien ją peržvelkite. Ir vykdykite – tai sunkiausia dalis. Dažnai mums tingėsis. Vos tik situacija pagerės, išsyk nebesinorės nieko daryti. Nepasiduokite, ramiai tęskite. Nugriuvote, paslydote? Atsistokite ir eikite tolyn.
Šeštas žingsnis
Kai tik jums pavyks (būtinai pavyks, tik būkite kantrūs), pasidalinkite savo patirtimi ir pagalba su kitais. Vienintelis būdas, kaip tai galima padaryti, yra meilė. Mylėkite tuos, kuriems norite padėti. Įtikinėjimai, gąsdinimai, prievarta neveikia. Norėkite padėti, kitaip tariant, mylėti.
– Na, ką, panašu, kad dabar turite pasirinkimą. Ką renkatės šiame gyvenime? Atsimenate „Matricą“? Raudona ar mėlyna piliulė? Jums rinktis. Lai nuotykiai prasideda!
Jūsų „Matricos“ bendramokslis,
Darius Ražauskas
Dariaus Ražausko asmeninis puslapis Esujums
Redagavo Lina Staponaitė
Susiję Straipsniai