Ligos yra neišvengiamos žiemos palydovės. Jei pritariamai linktelėjote, vadinasi, šis straipsnis kaip tik jums. Taip, žiemą daug lengviau pasigauti slogą, kosulį, būti paguldytam temperatūros, bet ne visada verta taip lengvai pasiduoti. Pakalbėkime apie kvapnią žiemos vaistinėlę, kaip galima pasiruošti šaltukui ir atsispirti virusams save stiprinant ir gydant eteriniais aliejais.
Eterinių aliejų, tinkamų naudoti žiemą, yra visa įvairovė, tačiau aš nusprendžiau su jumis pasidalinti šauniuoju penketuku, kurį, mano manymu, verta turėti savo žiemos vaistinėlėje. Kodėl būtent šie? Nes jie nebrangūs, plataus veikimo ir saugūs vartoti net aromaterapijos pradinukams. Susipažinkite!
-
Rozalina (viržinė mirtenė) – nuostabiai kvepiantis arbatmedžio pakaitalas
Pamirškite arbatmedį. Rozalinų eterinis aliejus – tai puikaus kvapo antiinfekcinis aliejus, savo veiksmingumu prilygstantis populiariajam arbatmedžiui, tačiau nuo šiol nebereikės taikstytis su stipriu ir vaistiniu jo kvapu. Be to, arbatmedis (pražangialapių mirtenių) eterinis aliejus išties galingai veikianti substancija, tad jei tik pradėjote šniurkščioti ar ieškote profilaktinės priemonės, aromaterapeutai rekomenduoja rinktis švelnesnes alternatyvas, kurias, esant reikalui, būtų galima pakeisti stipresnėmis.
Rozalinų eterinis aliejus yra iš tos pačios mirtenių šeimos, kaip ir arbatmedis, todėl jis yra idealus, jei paburko viršutiniai kvėpavimo takai, jei reikia palengvinti atsikosėjimą. Kai prasideda infekcijų metas, garinkite jį namuose (nuostabi sinergija su 5 proc. linalolio chemotipo čiobreliu), inhaliuokite, naudokite voniose (10 lašų pirma ištirpinkite druskoje ar meduje), masažams. Nuostabaus gėlių kvapo ir odos nedirginantis rozalinų aliejus tinka net mažiems vaikams ir, be to, kad yra geras antiseptikas ir spazmolitikas, jis turi veiksmingą raminantį bei miegą gerinantį poveikį. Tad jei jūsų mažieji išvargę, neramūs, sunkiai užmiega, masažams (1 proc. koncentracija augaliniame aliejuje) ir namų kvėpinimui rozalina bus ideali. Kam dar, jei ne peršalimui? Vietiškai rozalina gali būti naudojama aknės, furunkulų, šunvočių, grybelinių odos ligų ir pūslelinės profilaktikai.
-
Kiparisas – pirmiesiems ligos požymiams
Kiparisas namų vaistinėje gali būti pirmos pagalbos priemonė, jei tik pajutote peršalimo simptomus. Tokiu atveju garsus mokslininkas ir prisiekęs aromaterapeutas Kurtas Schnaubeltas rekomenduoja išgerti lašą šio aliejaus – tai galima padaryti užsilašinus ant medaus, į aliejaus šaukštelį ar tiesiai į burną. Pradžioje skonis ne pats geriausias, bet vėliau nemalonūs terpenai išsisklaido ir skaudanti gerklė atlėgsta. Tas lašelis, anot aromaterapiauto, yra bene geriausia priemonė prasidedančioms gerklės, nosies ir ryklės ligoms sustabdyti. Gerti galima kelis kartus per dieną.
Kiparisas veikia plaučių centrą, tad ne veltui jis labiausiai tinka esant sausam kosuliui, laringitui, spastiniam kosuliui, kokliušui. Kai užklumpa kosulys, įkvėpkite kipariso nuo nosinaitės – ir priepuolis praeis lengviau. Taip pat padarysite sau paslaugą, jei bent du kartus per dieną krūtinę patepsite kipariso ir bazinio aliejaus mišiniu (iki 3 proc. koncentracijos) – alinantis kosulys taip nebekamuos. Beje, pastebėta, kad esant aukštai temperatūrai kiparisas skatina prakaitavimą, tad juo sveikai ir natūraliai galėsite sumažinti karščiavimą.
Kur dar panaudoti kiparisą? Jis nuostabus venų kraujotakos reguliuotojas, aktyvina limfos nutekėjimą, jei ištinę limfmazgiai. Idealus celiulitui mažinti. Tinka prieš menstruacijas, jei tinstama, jei vargina karščio pliūpsniai. Varikozinėms žaizdoms, išsiplėtusiems kapiliarams, tinka net strijų gydymui.
-
Mairūnas – tekančiai slogai ir spazminiam kosuliui raminti
Pagrindinės priežastys, kodėl namuose reikia turėti mairūno eterinį aliejų, yra trys: jis tinka naudoti profilaktiškai, nepakeičiamas, kai bėga nosis ir tai dar vienas aliejus, gelbstintis nuo spazminio kosulio. Tai puikus antiinfekcinis ir spazmus atpalaiduojantis aliejus, galintis pakeisti mirtenes (arbatmedį ir kitus atstovus). Prasidėjus ligų sezonui mairūnas tiks masažinių aliejų sudėtyje, išsitrinti keliais lašeliais šlapią odą po dušo. O jei staiga pajutote, kad peršalote, laužo kaulus ir skaudą galvą, prieš miegą pagelbės šilta vonia su mairūnu.
Mairūnas taip pat nepakeičiamas, kai reikia pasausinti gleivinę – kai teka skaidri sloga, kai kamuoja šlapias kosulys. Tiesa, organizmo valymosi procesų nereikia slopinti, bet jei jie užtruko, jei naktį sunku išsimiegoti (ypač vaikams), mairūnas gali būti tikras išsigelbėjimas. Kadangi jis efektyviai ramina spazmus, vėlgi, pravartu naudoti, jei užklumpa spazminis kosulys (garinti namuose, uosti, tepti gerklę ir krūtinę, sučiulpti lašelį su medumi), tinka esant bronchitui, net astmai. Garsus XV a. žolininkas Nikolas Kulpeperis štai taip sakė apie mairūną: „Jis tinka gydyti visas krūtinės ligas, trukdančias laisvai kvėpuoti“.
Mairūnas pasižymi raminančiomis savybėmis, todėl puikiai gydo nemigą (jei įdėsite levandos, bus dar geriau). Malšina skausmą, kai vargina reumatas, artritas. Kai skausmingos menstruacijos, pagelbės šilti kompresai ant pilvo. Mairūnas emociškai šildo, todėl tinka vienišiems ir sielvartaujantiems žmonėms. Perspėjimas: jautresnę odą gali dirginti, tad vaikams naudokite stipriai atskiestą.
-
Rozmarinas (verbenono chemotipas) – atkemša nosį ir padeda atsikosėti
Tai klasikinis aromaterapijos aliejus, ypač tinkantis peršalimo ligų pradiniam gydymui, kaip gleives skystinantis aliejus. Be to, rozmariną pravartu garinti profilaktiškai, mat jis stimuliuoja imuninę sistemą. Jeigu karščiuojama, rozmarinas skatina prakaitavimą (tiks masažas, pėdų vonelės, vonia).
Rozmarinas labai tinka kataro atveju (nosies gleivinės uždegimas, kai nosyje gaminasi daug gleivių), nes atveria kvėpavimo takus, slopina uždegimą. Kai vargina kosulio priepuoliai (kokliušas) ir neproduktyvus sausas kosulys, inhaliacijos su rozmarinu suskystins gleives ir padės joms pasišalinti. Jei skauda ausį, pravartu aplink ją pasitepti rozmarinu, paliečiant limfmazgius ir taip iki sprando.
Rozmariną gerai toleruoja oda, tad jį gamina naudoti drąsiai. Jį taip pat tinka lašinti į plaukų kaukes, mat stipina šaknis, skatina naujų plaukų augimą. Garinamas aplinkoje rozmarinas padeda susikaupti, gerina darbingumą. Ir nors rozmarinas turi begalę gerų savybių, jis turi ir keletą apribojimų: rozmarinų reiktų nenaudoti sergantiems epilepsija, nes gali išprovokuoti traukulius, taip pat nenaudoti nėštumo metu ir vaikams iki 10 metų (dėl ketonų kiekio).
-
Manuka – kai peršti gerklę
Manuka yra Naujosios Zelandijos arbatmedis (mirtenių šeima, mirtenių gentis) ir, rašoma, kad už pastarąjį stipresnis 20–30 kartų. Tai labai veiksmingas antivirusinis, antibakterinis, antiseptinis, priešgrybelinis, priešalerginis aliejus, todėl jis būtinas namų vaistinėlėje (panašiai veikia ir kita jos giminaitė – kunzėja). Manukas galima garinti patalpose, kai siaučia gripas, nes jos aktyvina imunitetą, taip pat inhaliuoti peršalus, sloguojant, esant bronchitui. Tai vienas tų tobulųjų aliejų, neturinčių jokių kontraindikacijų, tad tinkamas naudoti ant odos grynas, naudingas gerti į vidų ir tinkantis vaikams.
Manuka yra bene geriausias aliejus skaudant gerklei. Į pusę stiklinės šilto vandens reikėtų įlašinti 5 lašelius manukos eterinio aliejaus ir praskalauti gerklę. Suaugę ir vyresni kaip 3 metų vaikai gali ir nuryti. Nenorintys, nemokantys skalauti manukos lašiuką gali sučiulpti su medumi ar, pavyzdžiui, šaltalankių aliejumi. O mažesniems ar jautresniems galima uždėti manukos kompresą ant gerklės.
Šaltiniai teigia, kad manukos efektyviai veikia stafilokokus ir streptokokus, gydo šlapimo pūslės ir lytinius susirgimus, grybelinius odos susirgimus, dezinfekuoja žaizdas, ramina sumušimų, raumenų uždegimo skausmus.
Redagavo Lina Šimelionytė
Pagrindinis paveikslėlis iš svetainės Patisau.lt
Susiję Straipsniai