Kuo daugiau jūsų organizacija nori pasiekti, tuo svarbesnis jums yra garbės kodas.
Kas yra garbės kodas?
Tai paprastų, bet veiksmingų taisyklių, skirtų kontroliuoti bet kurios komandos, organizacijos, šeimos ar individo elgesį, rinkinys. Taisyklės apibrėžia, kaip komandos nariai elgiasi vieni kitų atžvilgiu. Jos yra pagrindas ir esmė, tai, už ką komandos nariai yra pasiruošę ginti ir prisiimti atsakomybę. Garbės kodas atskleidžia tai, kas geriausia kiekviename žmoguje. Tačiau tai yra daug daugiau nei taisyklės. Komanda pati turi tvirtai nuspręsti laikytis jų, o ne leisti viršininkams, vadovams, administratoriams, treneriams, tėvams ar kitiems reguliuotojams nurodinėti, ką daryti.
Laikantis kodo, komandos nariai spontaniškai palaiko vieni kitus. Tai praktikuojama, nuolat kartojama tol, kol žaidėjams tampa lyg savaime aišku. Kodas kelia pasitikėjimą, tarpusavio ryšį ir energiją.
Tai yra pareiškimas, kas jūs esate ir už ką pasisakote. Tai – jūsų vertybės tapusios jūsų elgesiu.
Iš savo asmeninės patirties galiu pasakyti, kad be stipraus įsipareigojimo, viskas vyksta lėtai ir, paprastai, ne ypač sklandžiai. Sukūrus kodą, tie, kurie negali ar nenori įsipareigoti, pasirinks palikti komandą. Tačiau tie, kurie liks, pilnai įsipareigos ir prisiims atsakomybę. Tai nereiškia, kad kiti negali patarti ar padėti kitais būdais, tačiau jūs nenorite, jog jie būtų komandos šerdyje, jeigu jie nesugeba laikytis kodo. Jūs nenorite nuo jų priklausyti, nes išeidami šie komandos nariai, galima teigti, pripažįsta, kad nėra nuo jos priklausomi.
Garbės kodas pritraukia žmones, siekiančius panašaus standarto. Jei jūs žinote, kaip tai sukurti, išlaikyti ir apsaugoti, jūs pritrauksite tik geriausius žaidėjus ir patirsite nuolat pasikartojančią pergalės magiją.
Susitikimuose, kuriuose kalbama apie šį kodą, galite aptarti stiprias komandas, kuriose jums yra tekę būti. Kaip jose viskas vyko? Kokiomis taisyklėmis vadovavotės? Kokį jausmą patyrėte? Taip pat, galite padiskutuoti, kokią naudą jums gali suteikti kodas.
Buvęs Jungtinių Valstijų jūrų pėstininkų korpuso pareigūnas teigia: „Mano nuomone, garbės kodas suteikė mano vyrams ir man pačiam drąsos veikti, kaip vieninga komanda, nugalėti savo baimes ir įvykdyti užduotis, iš pradžių laikytas neįveikiamomis. Šiandien tas pats garbės kodas yra mano verslo ir finansinės sėkmės pagrindas“ – Robert Kiyasaki.
Kai nėra taisyklių, žmonės jas susikuria
Kartais lengviausias būdas išvengti nusivylimų, nesutarimų ir nesantaikos bet kokioje komandoje yra skirti laiko įsitikinti, kad visi žaidžia pagal tas pačias taisykles. Kodo privalumas tas, kad esant spaudimui ar atėjus sunkiam laikotarpiui, kai sukyla emocijos, dominuoja kodas, o ne emocinės reakcijos. Visi nariai turi žinoti taisykles, interpretuoti jas vienodai ir įsipareigoti šiam kodui. Kitu būdu komanda negali laimėti. Tai – kertinis akmuo kiekvienos sėkmingos organizacijos komandoje, nes tai yra jos minčių, idealų bei filosofijų fizinis pasireiškimas.
Įrankis Nr. 1 kultūros kūrimui yra garbės kodas. Jo vystymas kuria atsakingumo ir paramos pojūtį bei yra išraiškingas pareiškimas, kas jūs esate ir už ką pasisako jūsų komanda. Jis apibūdina jus ir jūsų tikslus.
Ko gero, norėtumėte aptarti pavyzdžius, kai komanda turi taisykles, tačiau jų nesilaiko ar visai neturi taisyklių ir kokie tuomet būna rezultatai. Viena iš kodo funkcijų yra teikti paramą bei paskatinimą vienas kitam. Sukuriama aplinka, kur skatiname vienas kitą daryti geriausia, ką galime. Nelaikykite savo komandoje žmonių vien tam, kad jie užpildytų vietą. Įsitikinkite, kad kiekvienas turi kažkokį unikalų talentą, kuris gali būti naudingas. Taip pat, kai jau turite kodą, jei būsimi komandos nariai su juo nesutinka, neturėtumėte leisti jiems būti jūsų komandos nariu.
Štai kelios komandos žaidėjo savybės:
- yra energingas,
- turi nenumaldomą troškimą laimėti,
- yra nusiteikęs leisti laimėti kitiems (remti kitus, net jei pats nesulaukia pripažinimo),
- prisiima asmeninę atsakomybę – jokių kaltinimų ar teisimų,
- nusiteikęs paklusti kodui,
- turi unikalų sugebėjimą ar talentą.
Rezultatai visuomet yra elgesio, požiūrio bei poveikio funkcija. Jei koncentruojatės į rezultatus, jūs jau pavėlavote.
Kodo kūrimo etapai:
- Suraskite blaivią akimirką kodui sukurti. Nelaukite, kol sukils įtampa, įsiplieks emocijos ar ateis termino pabaiga. Nesitikėkite visko išspręsti vienu prisėdimu.
- atraskite pasikartojančias problemas, kurios vis kliudo komandos veiklai. Taip pat gali padėti kitų komandų, kuriose esate buvęs, praeities klaidų aptarimas ar galimų sunkumų numatymas.
- Dalyvauja visi komandos nariai. Jiems priklauso tai, ką jie patys sukuria.
- Aptarkite įvairius būdus (gerus ir blogus), kaip jūsų komanda galėtų sąveikauti ir ką apie juos mano kiekvienas iš jų.
- Kai tik būsite apsisprendę dėl taisyklių, užsirašykite ir pasikabinkite jas (šiuo atveju, kiekvienas komandos narys privalo turėti kopiją, kurią galėtų pasikabinti namuose).
- Būkite tikslūs. Taisyklės turi būti tokios, pagal kurias būtų galima veikti. Venkite neapibrėžtumo.
Tai nėra jūsų organizacijos misija. Tai – ne vertybių sąrašas. Kiekvienas teikia skirtingą reikšmę vertybėms. Jei konkrečiai paaiškinsite tai teiginiu, pagal kurį galima veikti, nerizikuosite sulaukti skirtingų interpretacijų. Pavyzdžiui, vietoj žodžių junginio „komandinis darbas“, paaiškinkite, ką turite omenyje. Galite sakyti kažką panašaus kaip „komandos tikslai yra aukščiau už individo tikslus“. Ši taisyklė taikoma ir išsireiškimui „būk profesionalus“. Kaip jūs apibūdinsite profesionalumą? Turite leisti kiekvienam išsakyti, ką jiems reiškia tai. Kitaip liksite su begaline daugybe apibūdinimų.
- Nesistenkite suvaldyti emocijų. Jūs negalite sukontroliuoti, kad visi būtų geros nuotaikos, bet jūs galite pasakyti: „Nepermeskite savo blogos nuotaikos kitiems žmonėms“.
- Įsitikinkite, kad taisyklės skatina pasitempti. Kodas turėtų kelti iššūkį komandoje tapti geresniu kiekvienam. Tai sukurs aplinką, kurioje siekiama geriausio rezultato. Laikytis taisyklių gali būti sunku, tačiau iššūkiai leidžia komandai tobulėti.
- Neužsižaiskite su taisyklėmis. Taikykitės į tuziną ar mažiau. Jei sukuriate per daug, ieškokite bendrų bruožų.
- Jei kas sulaužo kodą, pasikvieskite jį ir pasakykite, kad kodas buvo pažeistas. Pagrindinis skirtumas tarp geros ir blogos komandos yra tas, kad blogojoje neužsimenama apie tai, kai kodas sulaužomas. Nebarkite, tiesiog pripažinkite ir paminėkite tai.
Vykdyti kodą – ne vadovo darbas. Tai daro visa komanda.
Pagal Blair Singer knygą „Garbės kodas“ straipsnį parengė Mahatma Das
Iš anglų kalbos vertė Milvydė Paškevičiūtė
Redagavo Lina Šimelionytė
Susiję Straipsniai