Visiškai teisingai, tikite ar ne, laukiate ar ne – visi jūsų norai pildosi. Tai tik laiko ir formos klausimas – kada ir kaip jūsų norai išsipildys. Bet elgdamiesi teisingai ir šiuos veiksnius galite pakeisti. Mieli skaitytojai, greičiausiai prieštarausite sakydami, kad trokštate būti turtingi, sveiki, liekni, bet, deja, taip nėra. Gali būti, bet taip yra ne dėl to, kad nesipildo jūsų noras, o dėl to, kad pasąmonėje slepiate didesnį, galingesnį norą ar įsitikinimą, kuris riboja pirmąjį.
Aiškumo dėlei, siekdami suprasti norų išsipildymo priežastis ir mechanizmus, šioje straipsnio dalyje panagrinėkime: 1. kodėl pildosi mūsų norai ir 2. kodėl ypač svarbu suvokti, ko iš tikrųjų norime.
1. Kodėl pildosi mūsų norai?
Ką daryti, kad pildytųsi norai, arba kaip paveikti ateitį – ši tema šiuolaikinėje psichologijoje jau kurį dešimtmetį „ant bangos“ ir atrodo išsamiai išanalizuota. Vieni po kitų populiarūs psichologai kuria naujus metodus, kaip paveikti ateitį: kaip gauti turtus, sveikatą, pripažinimą, meilę. Tačiau niekas neužduoda klausimo: kodėl naudojant siūlomus metodus norai pildosi ir, dar svarbiau, kieno „sąskaita“ tai vyksta? Vienos populiariausių sėkmės psichologijos knygų pavadinime parašyta: „Mąstyk ir būk turtingas“ (aut. Napoleon Hill). Jei pakanka tiesiog mąstyti, o turtai patys užpildo banko sąskaitas, seifus ir stiklainius, kam dar reikia save varginti ir galvoti, kodėl norai pildosi?
Vis dėlto reikia. Dėl labai paprastų priežasčių. Žinodami visus mūsų norus pildantį šaltinį, mes žinosime, ką ir kaip reikia veikti, kad tas šaltinis niekada neišsektų. Mes žinosime, kaip prašyti ir įgyvendinti savo norus „ekologiškai“, t. y. nekenkiant sau ir kitiems.
Taigi, kodėl pildosi mūsų norai? Atsakymas glūdi seniausiuose žmonijos tekstuose, užrašytuose prieš 5 000 metų. Vieno iš tokių tekstų pavadinimas – „Šri Išopanišada“. Mokslininkams žinomos 108 „Upanišados“. Tai filosofiniai tekstai, kuriuose aprašomi visatos dėsniai. Svarbiausias iš veikalų – „Šri Išopanišada“. Aštuntoje šio traktato mantroje išminčius formuluoja, kad visi visatos dėsniai kyla iš absoliučios tiesos ir aprašo jos, absoliučios tiesos, charakteristikas. Cituojame:
„Toks žmogus [turimas omenyje žmogus, ieškantis tiesos ir siekiantis suvokti pasaulį giliau, – aut. past.] turi iš tikrųjų pažinti visų didžiausiąjį – Dievo asmenį, kuris yra neįkūnytas, visa žinantis, nepriekaištingas, be venų, tyras ir nesuteptas, pats sau pakankamas filosofas, nuo neatmenamų laikų patenkinantis kiekvieno troškimus.“
Svarbiausia šioje mantroje nurodyta charakteristika yra ši: „[…] nuo neatmenamų laikų patenkinantis kiekvieno troškimus.“ Ji reiškia, kad mes nesame šiame pasaulyje vieni, palikti likimo valiai, o egzistuoja amžinas ryšys su pirmaprade dieviška meile, kuri mus globoja ir veda gyvenimo keliu.
Kiekvienas iš mūsų turi asmeninį ryšį su dieviškaja meile. Pirmapradis sutvėrėjas reaguoja ir tenkina visus kiekvienos gyvosios būtybės norus. Dėl šio visatos dėsnio visi populiariosios psichologijos aprašyti norų realizavimo metodai duoda rezultatus: ar tai darbas su mentaline energija, ar afirmacijos, ar pozityvus mąstymas, ar teisingas norų formulavimas ir panašiai.
Kyla klausimas: jeigu aukščiausioji jėga pildo visus norus, kodėl daugelis žmonių yra nepatenkinti savo gyvenimu ir skundžiasi, kad neturi to, ko nori?
2. Kodėl svarbu žinoti tikruosius savo norus?
Labai dažnai galima pastebėti, kad vieniems žmonėms itin sekasi verslas, bet šlubuoja sveikata, kiti kraunasi turtus, bet jiems nesiseka šeimyniniai santykiai. Iškiliausias šių laikų informacinių technologijų pasaulio vizionierius Stivenas Jobsas yra autoritetas ir mokytojas daugeliui jaunų žmonių, siekiančių sukurti savo verslą. Visi norėtų pakartoti jo sėkmės istoriją, tačiau nė vienas nenorėtų nugyventi jo gyvenimo – šis neeilinis žmogus ilgą laiką kankinosi dėl sunkios ligos, kuri galiausiai nusinešė jo gyvybę vos 56-erių metų.
Mados karaliumi tituluotas Yves Saint Laurent atvertė naują puslapį mados istorijoje kaip pirmasis moteriškosios mados kūrėjas, pristatęs „pret-a-porter“ („paruoštą dėvėti“) kolekciją. Milžiniška jo sėkmė – pavyzdys pradedančiajam ir jau patyrusiam dizaineriui. Tačiau laimės jausmas mados guru gyvenime nebuvo dažnas svečias – jo partneris Pierre’o Bergé biografiniame filme „Yves Saint Laurent“ su liūdesiu kalbėjo: „Tu –[Yves Saint Laurent, – aut. past.] būni laimingas tik du kartus į metus – po pavasario ir rudens kolekcijos pristatymų.“ Ar jums pakaktų jausti laimę taip retai?
Panašius pavyzdžius galima vardyti be perstojo, be to, pasižvalgius aplink tai galima pastebėti ir daugelio „paprastų“ žmonių gyvenimuose.
Vienas vyras papasakojo savo istoriją. Kai tik gimė, jis buvo labai jautrus, švelnus berniukas. Motina, siekdama jį apsaugoti, visą vaikystę kartojo: „Tu turi būti kietas, mokantis pastovėti už save.“ Baigęs aukštąją mokyklą, jis gavo paskyrimą dirbti kriminalinės policijos vadovu. Aštuonerius metus šis vyras veikė prievartos pasaulyje, sulaikydavo nusikaltėlius, dalyvavo tardymuose, nors visa jo prigimtis priešinosi tam darbui. Ir visą laiką jo galvoje sukosi klausimas – kodėl aš esu šioje situacijoje? Po aštuonerių metų jį atleido ir vėliau atėjo suvokimas, dėl kokios priežasties jis dirbo šį darbą.
Kodėl taip atsitinka?
- Psichologai labai detaliai aiškina, kad mūsų vidinis pasaulis sudarytas iš dviejų sferų: 1) sąmonės, tiksliau, sąmoningos patirties ir 2) pasąmonės, t. y. neįsisąmonintos patirties. Sąmoninga mūsų patirtis yra aiškiai suvokiami norai, tikslai ir poreikiai. O štai pasąmonėje glūdi mūsų neįsisąmonintos patirtys, įsitikinimai ir baimės; jie taip pat veikia. Kaip ir aukščiau paminėto vyro pavyzdys – giliai viduje jam buvo įdiegtas įsitikinimas, kad jis turi būti kietas, žiaurus, todėl gyvenimas suorganizavo sąlygas, kuriose jis savo įsitikinimą galėjo realizuoti metų metus.
- Absoliuti tiesa, aprašoma mantroje, veikia abi mūsų vidinio pasaulio sferas vienodai. Nesvarbu, ar tai – jūsų aiškus ir konkretus noras gauti darbe paaukštinimą, ar – neįsisąmonintas siekis gauti dėmesio iš artimųjų bet kokia forma. Pirmu atveju kryptingai dirbdami gausite paaukštinimą, antru atveju, nesuvokdami, kas ir kaip, jūs veikiausiai susirgsite sunkia liga, dėl kurios artimieji jumis labai rūpinsis ir skirs kaip niekad daug dėmesio.
Suvokus šias žinias itin svarbu labai atsakingai ir rimtai pagalvoti, ko iš tikrųjų norite, o kas yra įdiegta aplinkos: tėvų, mokytojų, draugų, televizijos, reklamos.
Būtina labai atsakingai kontroliuoti savo protą, pažinti save, savo vidų ir suvokti tikruosius savo troškimus. Kitu atveju galite papulti į labai liūdną vienos australų slaugytojos surinktą statistiką.
Paliatyvios slaugos slaugytoja Bonnie Ware keletą metų rūpinosi pacientais paskutiniąsias jų gyvenimo savaites ir domėjosi, dėl ko labiausiai šie žmonės gailisi. Vienas dažniausių išsakytų apgailestavimų buvo: „Norėčiau, jog būčiau turėjęs drąsos gyventi taip, kaip noriu aš, o ne taip, kaip iš manęs to tikėjosi kiti.“
Kaip suprasti savo norus?
Surašykite visus norus ant lapo nevaržydami savęs kritika ir abejonėmis, tegul jų ten būna 100, 200 ir daugiau. O po to padarykite reviziją – dar ir dar kartą. Po dienos, savaitės, mėnesio. Ir tik tada, kai suvoksite, kurie troškimai yra jūsų, pradėkite norėti ir, be abejo, veikti tiems norams išpildyti.
O toliau, kaip jau žinome, mums padės tas, kuris „nuo neatmenamų laikų patenkina kiekvieno troškimus.“
Pagal Olego Gadeckio knygą „Visatos dėsniai, arba trys žingsniai sėkmės ir laimės link“ parengė Viktorija Raudė
Nuotraukos autorė Viktorija Raudė
Susiję Straipsniai