Kodėl nesijaučiu laimingas?

girl-3340383

„Kodėl nesijaučiu laimingas? Ką turėčiau keisti gyvenime, kad pajusčiau laimę?“ – ar teko kada girdėti šituos klausimus? Man tenka dažnai. Todėl apie tai šiandien ir pakalbėsime.

Įdomiausia tai, kad šiuos du klausimus dažniausiai užduoda žmonės, kurie, atrodo, yra daug pasiekę materialiai, pelnę kitų pripažinimą ir kuriems lengvai prieinami įvairūs malonumų šaltiniai. Hmm, tad kodėl jie nelaimingi? Sudominau? Važiuojam.

Pirmiausia, kaip teigia psichologas Olegas Gadeckis, „laimės mes ieškome ne ten, kur reikia.“ Dažniausiai žmonėms atrodo, kad laimę atneš šie trys dalykai: daiktai (pinigai), šlovė (pripažinimas), malonumai (daug miego, sekso, laisvalaikio). Bam! Arba tiksliau – BŪM!

– Ražauskai! Ar pasiutai? Tai juk yra viso gyvenimo esmė. Niekas nebus laimingas be pinigų, šlovės ir malonumų!

Na gerai. Aš nenoriu pasakyti, kad viso to reikia išvis atsisakyti arba kad jie patys savaime yra blogi. Atvirkščiai: pinigai ir šlovė – tai labai naudingas įrankis, jei tik jis atsiduria gero žmogaus rankose. Kaip peilis. Su peiliu geras žmogus gali pagaminti daugeliui kitų žmonių maisto, tačiau psichopatas – daugelį žmonių… supjaustyti. Kitaip sakant, pinigai ir pripažinimas tėra įrankiai, kuriuos žmogus gali naudoti dvejopai: savo tikslams pasiekti arba skandinti save.

– Tai pinigai ir šlovė – gerai?

– Gerai, gerai. Jei žinai, kaip juos naudoti! Ir suvoki, jog laimės jie patys savaime nesuteikia!

– Ražauskai! Vėl pradedi! Sakai, kad jie yra naudingi įrankiai, o paskui – kad laimės nesuteikia!

Apie tai ir kalbame. Pasaulyje tiek daug žymių ir turtingų žmonių, kurie yra visiškai nelaimingi, nors teoriškai turėtų būti priešingai. Paanalizuokite, kas užsienyje dažniausiai gydosi nuo depresijos, kas yra pagrindiniai priklausomybių klinikų ir centrų klientai… Akivaizdu, kad mintis ir tikėjimas, jog laimė aplankys tada, kai būsite turtingas, žymus ir patirsite daug malonumų (ir jiems netruks laiko), yra absoliučiai nelogiška. Laimė nepriklauso nuo šių dalykų! Nebent jūs visai neturite ką apsirengti ar valgyti. Tuomet praturtėję trumpam pajusite palengvėjimą, bet vėliau užgrius nauji rūpesčiai.

– Gerai, gerai, Ražauskai! Tai ką daryti? Kaip man jaustis laimingam? Ką reikia keisti gyvenime?

– Na, kad jau paklausėt, tai pirmyn!

Pradėkime nuo laimės formulės. Laimė susideda iš dviejų pagrindinių dalių, kurios skaidosi į mažesnes. Taigi, dėmesio – laimės formulė: mylėti ir būti mylimam.

– Ir viskas? Tik tiek?

– Luktelėk. Išskleiskim formulę. Pirmąją formulės dalį – „mylėti“ – padalinkime į dvi sudedamąsias dalis.

Pirmoji. Mylėti artimą

Tai reiškia: keisti savo charakterį, prisitaikyti, išmokti kompromisų meno, atleisti, priimti artimus žmones tokius, kokie jie yra. Kitaip tariant, jei tikrai mylime, mes keičiamės dėl artimųjų. Nuostabi knyga šia tema – daktaro Olego Torsunovo „Charakteris ir sėkmė“.

Antroji. Mylėti svetimą

Atraskite nors vieną valandą per mėnesį savanorystei visuomenės labui. Tinka viskas: vaikų namai, senelių globos įstaigos, vienuolynai, socialinės įstaigos. Savanorystė daro didelę įtaką mūsų sąmonei. Viduje per laiką pradeda persirašinėti mūsų „programinė įranga“. Kaip pasakytų profesorius Viktoras Franklis, pradeda veikti logoterapija. Mes įprasminame savo egzistenciją. Mainais už tai auga vidinis laimės jausmas.

– Dabar išskleiskime „būti mylimam“. Padalinsime į tris dalis.

Pirmoji. Darnūs santykiai šeimoje

Tai reiškia: investuoti laiką į šiuos santykius. Leisti laiką drauge: eiti pasivaikščioti, keliauti į išvykas, žaisti, valgyti ar tiesiog būti drauge. Niekada nebūsime mylimi kitų, jei neskirsime tam laiko. Mums atrodo, kad būsime mylimi tik tada, kai uždirbsime pinigų ir turėsim daugiau materialaus turto. Tai iliuzija. Darnūs šeimyniniai santykiai taip pat reikalauja žinių. Todėl reikia skaityti, skaityti ir skaityti, o po to – taikyti, taikyti ir taikyti. Santykiai šeimoje – tai darbas. Realus darbas.

Antroji. Augti

Augti vidumi. Jei nepuoselėjame savo charakterio, jei mumyse nevyksta vidiniai brandos procesai, laimės jausmo taip pat nebus. Kasdienė saviugda itin svarbi. Skaitykite, klausykitės seminarų, medituokite ar mokykitės psichologinių nusiraminimo technikų. Tai augimo procesui būtini dalykai.

Trečioji. Dėkoti ir dalintis

Dėkingumo dienoraštis puikiai veikia. Kol neišmokysime savo smegenų pastebėti, už ką turėtume jau dabar būti dėkingi, bus sunku sulaukti vidinės laimės jausmo. Dėkingumo dienoraštis – tai puiki laimės treniruotė. Kasdien užrašykite bent vieną dalyką, už kurį tą dieną esate dėkingi. Ir dar: dalinkitės. Nors mažą dalį savo pajamų skirkite labdarai. Išsirinkite jums patinkančius labdaringus projektus ir paaukokite dalį savo pajamų jiems.

– Ar viskas aišku? Formulė paprasta. Nieko sudėtingo.

– Bet, Ražauskai! Galima paprasčiau? Tiek daug visko reikia daryti, keistis, stengtis. Laimė turėtų būti lengva!

– Tiesiog ne.

Laimė nėra pigi. Ilgalaikę, darnią, gerą vidinę savijautą reikia užsidirbti. Formulę ką tik aprašiau. Vis dėlto norite paprasto ir pigaus kelio? Atsiprašau, bet aš tokio nežinau. Na, o tiems, kurie drįs žygiuoti mūsų aptartu keliu, linkiu sėkmės. Ir kantrybės – jos prireiks.

Jūsų kelionės draugas,

Darius Ražauskas

Dariaus Ražausko asmeninis puslapis Esujums

Redagavo Lina Staponaitė