Kai dienos tampa vis tamsesnės, o naktys ilgesnės, šviesos troškimas tampa nenumaldomas. Galime būti kilę iš skirtingų tautų, vis tiek visi vienodai kalėdų laikotarpiu laukia šviesos. Ar pastebėjote, kiek daug gruodį sužimba žvakių ir įvairiausių lempučių? Taip stengiamasi prailginti tamsos kupinas paskutinio mėnesio metuose dienas.
Gruodžio pabaigoje švenčiama šviesos, ilgėjančios dienos bei vilties sugrįžimo į mūsų gyvenimus šventė. Nuo senų senovės Lietuvoje gyvenančios rytų europiečių tautos bei patys lietuviai atlikdavo įvairias apeigas per žiemos saulėgrįžą, tikėdamiesi, kad tai padės šviesai nugalėti tamsą. Tam tikri šių apeigų elementai išliko ir šiandieninėse religinėse švenčių tradicijose. Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenantys žydai kalėdų laiku mini savą religinę šventę – Chanuką, kuri net ir vadinama šviesos pergalės prieš tamsą švente. Nors šis laikotarpis atrodo tamsus bei ilgas, visos Lietuvoje gyvenančios tautos nuo seno žino, jog jį visuomet karūnuos šviesa.
Kauno įvairių tautų kultūrų centras (Šv. Gertrūdos g. 58, Kaune) gruodžio 19 dieną (šeštadienį) 17 val. taip pat bus kupinas šviesos. Visi, kurie pasiilgo šviesos ir nori prie jos prisiliesti, kviečiami sudalyvauti Monikos Adomaitienės ir Giedriaus Bagaliūno fotografijų parodos „Šviesos laukas“ atidaryme ir „Feel the light“ (liet. „Pajausk šviesą“) piešimo šviesa seminare. Šie fotografai kuria įspūdingas fotografijas, naudodami piešimo šviesa techniką. Tai tarsi fotografijos ir dailės sintezė, kai „popieriumi“ tampa aplinka, „teptuku“ – šviesa, o fotoaparatas tampa laidininku, užfiksuojančiu nepaprastus piešinius. Pasak kūrėjų, fotografuojama tamsiausiu paros metu. Tai suteikia mistiškumo ir padeda pamatyti mažus stebuklus, kurie dienos metu yra nepastebimi. Naktyje išryškėjanti šviesa tampa ypatinga. Parodoje „Šviesos laukas“ siekiama atskleisti žmogaus asmenybę, jo mintis, savitumą, vidinius išgyvenimus, kurie dažnai mums yra nematomi, kaip šviesa tamsoje. Šviesa, tarsi aura apgaubianti žmogų, lydinti jį visą gyvenimą. Savo kūriniuose fotografai išreiškia žmogaus daugialypiškumą, bendrumą tarp gamtos elementų, vizualizuoja jo mintis, jausmus, būsenas. „Feel the light“ priešimo šviesa seminaro metu visi susirinkusieji galės kurti ir įsiamžinti kartu su sukurtais šviesos „piešiniais“. Taip pat bus kuriamas bendras kalėdinis sveikinimas visoms Lietuvoje gyvenančioms tautoms.
Daugiau informacijos: Agnė Kairytė-Timinskienė
Kauno įvairių tautų kultūrų centro projektų vadybininkė
Tel./faks. 8-37-426680, mob. 8-638-48055, agnes.kairyte(eta)gmail.com
Susiję Straipsniai