Ar kada nors susimąstėte apie kvapą po lietaus ir tai, kas jį sukelia? Masačiusetso technologijų instituto (Massachusetts Institute of Technology) mokslininkai išsiaiškino šio kvapo šaltinį.
MTI mokslininkai pasitelkę didelės spartos kameras stebėjo momentą kai lietaus lašas krinta ant paviršiaus. Stebėjimo metu paaiškėjo, kad po lašo ir paviršiaus susidūrimo į viršų šauną mažyčiai oro burbuliukai – kitaip tariant, dėl susidūrimo susidaro mažyčiai aerozoliniai debesys.
Šis kvapas dar vadinamas petrichor – tai malonus kvapas, atsirandantis po pirmojo lietaus, iškritusio po ilgo šilumos ar sauso oro periodo.
„Lietus lyja kasdien – kažkur pasaulyje lyja dabar“, – sako MTI mechanikos docentas Cullen R. Buie, – „tai labai dažnas fenomenas. Mus intrigavo tai, kad niekas šio fenomeno ankščiau nestebėjo.“
Mokslininkai, tyrę kvapo po lietaus susidarymo procesą, įtaria, kad aerozoliai gali nešti įvairias bakterijas ir virusus esančius dirvožemyje. Mokslininkų nuomone, šis procesas gali padėti išsiaiškinti, kaip plinta įvairios su dirvožemiu susijusios ligos.
„Iki dabar žmonės nežinojo, kad aerozoliai gali būti sukuriami lyjant“, – pasakoja Buie kolega Y. Juong. – „Šis atradimas turėtų būti gera nuoroda į ateities darbą, tiriant mikrobus ir chemikalus, egzistuojančius dirvožemyje ir kitose natūraliose medžiagose, kaip jie sklinda aplinkoje ir yra perduodami žmonėms.“
Parengė Supera, svetainė: Anomalija.lt
Redagavo Lina Šimelionytė
Susiję Straipsniai