Kaip valdyti savo emocijas ir pyktį?

pykti-3

„Gerbiamas Egidijau, kaip valdyti savo emocijas ir pyktį? Kartais jos prasiveržia ir baruosi su šeimos nariais, nes nesusivaldau. Esu cholerikė, kaip degtukas. Kaip kovoti su savimi, kad aplinkiniai nekentėtų? Ačiū. Cholerikė“

Dėkoju už klausimą. Pradėkime nuo to, kodėl tokia nuotaikų kaita vyksta Jūsų gyvenime ir kodėl negalite suvaldyti savo pykčio. Pagal Vedų psichologiją, materialią gamtą sudaro trys energijos – dorybė, aistra ir neišmanymas. Šios energijos nuolatos mus valdo. Pavyzdžiui, ankstyvas rytas yra dorybės energijoje, nes tuo metu, kai teka Saulė, gamta po truputį prabunda ir aplinkui juntama ramybė. Tai galite patirti, jeigu atsikelsite apie 5 valandą ryto. Dienos metas yra aistros energijoje, nes tuo metu visi kažką veikia, dirba, skuba, lekia, todėl juntamas nerimas. Naktis – neišmanymo energijoje, todėl tuo metu natūraliai juntamas nuovargis, norisi pailsėti, miegoti. Viena iš priežasčių, dėl kurios atsiranda pykčio proveržiai, tai, liaudiškai kalbant, kai žmogus sumaišo dieną su naktimi. Jeigu laiku neatsigulate miegoti, pagal ajurvedą tai rekomenduojama daryti iki 22 valandos, neatsistato psichinė sveikata, dėl to žmogus tampa irzlus, piktas. Taip pat dera žinoti, kad moteriai vertėtų mokytis savo negatyvias emocijas kažkam atiduoti, o nelaikyti savyje. Jeigu to nedarysite, tai tokie proveržiai – neišvengiami, todėl labai palanku išsikalbėti savo vyrui. Žinių, kaip tai daryti, jeigu vyras Jūsų nesiklauso, galite pasisemti paskaitose apie vyrų ir moterų santykius.


Kitas svarbus aspektas – kaip žmogus linkęs spręsti savo problemas. Jeigu žmogus yra dorybės energijoje, jis ieško žinių apie tikrą laimę. Toks žmogus yra atsakingas ir supranta, kad viskas priklauso nuo jo paties. Jeigu jis dės pastangas, sieks išminties ir žinių, tuomet ateis ir vidinė ramybė. Esantis aistros energijoje žmogus yra valdomas norų ir skuba juos pildyti, todėl jam visada trūksta laiko paskaityti knygą, pasiklausyti paskaitą, susitikti su išmintingais žmonėmis. Jis panašus į medžių pjovėją, kuris vis pjauna ir pjauna, bet neturi kada pasigaląsti pjūklo. Neišmanymo energijos valdomą žmogų veikia tingumas ir mieguistumas. Toks žmogus abejingas ir verčiau pakritikuos arba kentės, bet nieko nedarys, kad išspręsti savo problemas. Tokie žmonės panašūs į tuos, kurie nuolat lankosi pas gydytojus, skundžiasi savo sveikata, bet patys nėra linkę ką nors keisti, nei savo mitybą, nei gyvenimo įpročius. Jie nori, kad gydytojas viską už juos padarytų. Jeigu gydytojas jų neišgydo, tai tokie ligoniai dažniausiai apkaltiną gydytoją, nors patys taip nieko dėl savo sveikatos ir nepadarė.

Mūsų nuotaika ir norai priklauso nuo to, kurios iš šių trijų energijų įtakoje esame. Kartais žmogų valdo dorybės energija, nugalėdama aistros ir neišmanymo energiją. Kartais aistros energija nugali dorybę ir neišmanymą, o kitąsyk neišmanymas nugali ir dorybę, ir aistrą. Taip vyksta nuolatinė kova dėl pirmenybės. Tai panašu į muziką, kuri veikia žmogų. Rami meditacinė muzika arba miško garsai suteikia ramybės būseną, pop ar rokenrolo muzika dažniausiai sužadina norą linksmintis, pirkti, todėl tokia muzika dažniausiai skamba prekybos centruose, o, tarkim, liūdna muziką gali sukelti abejingumą, melancholiją ir neveiklumą. Todėl, kaip mes patys galime rinktis, kokios muzikos klausytis, taip  galime rinktis, kuri iš dorybės, aistros ar neišmanymo energijų vyraus mūsų gyvenime.

Kai žmogus siekia išminties ir žinojimo, jį valdo dorybės energija. Valdomas aistros energijos žmogus negali suvaldyti troškimų ir geidulių, todėl, jeigu jo norai nesipildo, kyla stiprus pyktis. Pavyzdžiui, mažas vaikas prekybos centre ima garsiai šaukti, jeigu kažko jam nenuperka. Valdomas neišmanymo energijos žmogus tampa neveiklus, neturi gyvenimo tikslo, nuolatos abejoja arba tingi.

Taigi, kai žmogus stengiasi gyventi prasmingai ir sąmoningai, išlikti dorybės energijoje, tuomet jis po truputį tampa laimingas. Toks žmogus aiškiai suvokia savo norus ir galimybes, todėl nustoja pergyventi, jeigu kažkas nepavyko taip, kaip jis tikėjosi. Kai žmogus gyvena veikiamas aistros energijos, jis nuolat kenčia, nes jam vis maža ir maža. Toks žmogus dažniausiai galvoja tik apie save. Veikiamas neišmanymo energijos žmogus gyvena disharmonijoje ir nei pats jaučiasi laimingas, nei padeda kitiems.

Lygiai taip yra ir Jūsų gyvenime, jeigu siekiate gyventi dorybės energijoje, ieškokite būdų save pažinti, siekite saviugdos, bendravimo su išmintingais žmonėmis, melskitės, medituokite, klausykitės paskaitų, skaitykite pakylėjančias knygas, laisvalaikį praleiskite gamtoje, lankykite šventas vietas, klausykitės ramios muzikos, valgykite pagal ajurvedą suderintą maistą, ieškokite gyvenimo prasmės, tada ateis ramybė ir išmoksite tvarkytis su savo emocijomis. Jeigu nieko nekeisite, tai Jus ir toliau veiks pyktis, godumas, nerimas, baimė ir nežinomybė. Stenkitės įsileisti į savo gyvenimą daugiau dorybės energijos, tada pati tapsite laiminga ir aplinkiniai nuo Jūsų nebekentės, o Jumis džiaugsis.

Linkiu jums kuo geriausios kloties!

Egidijus Gubinas

Klausimai-atsakymai Čikagos laikraščiui „Geras“

Redagavo Lina Šimelionytė

Paveikslėliai iš puslapio Gubinas.lt