Kaip nustoti skųstis ir kurti netikrus lūkesčius

hand-782688_640.jpg

Siūlome 9 pozityvius būdus, kaip nustoti kurti lūkesčius („kiti turėtų“), skųstis ir bambėti:

  1. Venkite egocentriškumo ir savanaudiškumo. Atsisakę viduje tūnančio savanaudiškumo, galėsime lengviau suprasti kitų žmonių požiūrį ar poziciją. Tai leis suvokti jų veiksmus, skausmus, žaizdas ir poreikius. Ir visa tai reikalinga ne tik tam, kad būtume teisingi. Veikiau taip galima auginti meilę. Tikrai dvasingi, sąmoningi žmonės siekia ne paprasčiausiai būti teisingi. Teisuolius iš tiesų reikėtų vadinti gjaniais – filosofais, žinių kaupėjais, kuriems, deja, nelemta pasiekti gilių atsidavimo, sanskrito kalba vadinamo bhakti, klodų. Iš tiesų derėtų būti teisingiems teisingu būdu: nuolat ieškant, savo gyvenimu liudijant ir šlovinant Viešpatį.
  2. Prieš ką nors nuspręsdami venkite išankstinių prielaidų. Žmogaus protas gali būti labai neramus ir it užsispyręs laikytis pačių įvairiausių spekuliacijų. Todėl būtina tapti itin atidiems ir atsargiai vertinti išankstines nuostatas.
  3. Pirmiausia keiskite save, kad galėtumėte paveikti kitus. Reikėtų nuolat klausti savęs: „Kokie pokyčiai būtini mano gyvenime, kad savo pavyzdžiu galėčiau įkvėpti keistis kitus?“ Tai reiškia, kad privalome nustoti menkinę savo sugebėjimus ir kaltinę kitus visomis savo bėdomis. Kiekvienas iš mūsų turi potencialią jėgą įkvėpti pokyčius, keisti supančią aplinką. Tam tereikia pripažinti vidinę savo tapatybę esant dvasinę – mes sielos, dieviškos būtybės. Viešpačiui lygūs visi. Jis slypi visų širdyse. Todėl net jei kitas žmogus iš tiesų turi problemų, kurias svarbu spręsti, pradėti turime nuo savęs.
  4. Atidžiau tyrinėkite aplinką. Sąmoningai analizuodami savo veiklos lauką, galite geriau suvokti įvykių priežastis ir pasekmes, o tai padės išvengti perdėtų emocinių reakcijų.
  5. Kerštas problemą tik pagilina, o ne sprendžia. Kerštas tempia mus žemyn – į kito žmogaus lygį, trukdo veikti produktyviai ir verčia nuolat gyventi praeitimi. Iš tiesų visi kartais elgiamės kitiems nepalankiais būdais ir tikimės, kad jie mums už tai atleis. Vadinasi, atleidžiame, kad ir mums atleistų. Be to, būtina atleisti sau patiems, jei norime nuolat būti pasinėrę į meilę.
  6. Ieškokite gilesnės prasmės bet kokioje situacijoje. Pirmieji emocijų sukelti įspūdžiai gali būti apgaulingi ir paviršutiniški, todėl nereikėtų pasikliauti pirmine, neracionalia pykčio išraiška.
  7. Užduokite klausimus – taip gausite sveiką atsaką. Gilūs klausimai gali suteikti mums daugiau faktų, platesnių įžvalgos, užuojautos ir empatijos galimybių.
  8. Spręsdami problemas būkite sąžiningi ir realistai. Taip visos nesutariančios pusės žinos, kaip tinkamiausiai spręsti konfliktą. Jei kas nors neatskleidžia tikrųjų savo baimių, nerimo, poreikių, konfliktai lieka neišspręsti ir gali gilėti.
  9. Labiau vertinkite kitus. Jei puoselėsime ir gilinsime šį sugebėjimą, tuomet tai, kas vyksta kitų žmonių gyvenimuose, taps svarbu ir mums. Ir visa tai padės mums vis labiau ir labiau šlovinti Viešpatį. Tiems, kas nevertina kitų, sunku plėtoti autentiškus, sveikus ir prasmingus santykius su žmonėmis.

 

Dhirašanta Gosvamis