Iki šių laikų Indijoje namai statomi ir įrengiami, laikantis šventraščiuose aprašomų vastu šastros taisyklių. Išvertus iš hindi kalbos vastu reiškia “žmonių ir dievų buveinę”. Pagal šias taisykles įrengtuose namuose gera ir jauku gyventi, namiškiams netrūksta nei meilės, nei santarvės, nei pinigų. Juos lanko pati sėkmės deivė Lakšmi.
Po pasaulį keliaujančio garsaus Vedų žinovo, pamokslautojo ir konsultanto Prahlado Nrsimhos das Adhikario klausiau, kaip šią Vedų išmintį pritaikyti mums – moderniame pasaulyje gyvenantiems žmonėms.
Kas yra vastu? Ar tai panašu į plačiai paplitusias ir Europoje išpopuliarėjusias kiniškas fengšui praktikas?
“Vedose yra labai daug įvairių raštų apie pastatų kūrimą, bet dauguma jų skirti paaiškinti, kaip statyti šventyklas, taip pat yra bramani hitra, kurioje kalbama apie pastato konstrukcijų kūrimą. Vastu yra vedinės architektūros mokslas. Vastu šastroje aprašytos pagrindinės idėjos ir bendrieji principai, kaip statyti namus, kaip gyventi juose, kaip suvaldyti namų energijas, kad šios atneštų darną, kantrybę, švarą, padėtų kurti dvasingus santykius.
Lyginant vastu su kinų tradicijos fengšui matyti, kad pastarieji turi labai daug prietarų (pavyzdžiui, jei tam tikroje vietoje padėsite liūtą, neįeis blogos jėgos), o Vedų sistemoje suvokiama, kaip veikia visata – įvairūs pusdieviai valdo įvairius visatos kampus. Ką nors kurdamas turite atsižvelgti į tai, kur jūsų atžvilgiu įsikūrę pusdieviai: kur Mėnulis, kur Saulė, kur Vėjas. Vastu egzistuoja tam, kad padėtų visa tai suvokti ir nustatyti.
Šiaurėje, šiaurės rytuose yra geriausia vieta šventyklai, maldai. Čia gerai padėti namų Dievybes, įrengti kabinetą, vietą, kurioje priimami sprendimai. Tai labai gera kryptis ir vaikų zonai. Taip pat čia gerai padėti šiek tiek vandens. Rytai turėtų būti atviri – čia reikėtų didžiulių langų, pagrindinių durų, kad į namus galėtų įeiti patekanti saulė. Ir tai būtų taip nuostabu! Bet moderniais laikais, Kali amžiuje, tai dažnai sudėtinga.
Ugnis, virtuvė turėtų būti pietryčių pusėje, bet moderniuose namuose yra elektros energija, kuri taip pat priklauso ugnies kategorijai, o kaip ją padėti į pietryčius? Elektrinė skalbimo mašina taip pat yra ugnis, nes sunaudoja daugybę energijos. Taigi, neįmanoma sudėti visko virtuvėje. Kur padėsite savo automobilius? Jie taip pat ugnis. Tai šiek tiek apsunkina vastu principų pritaikymą.
Kaip pritaikyti vastu savo namuose?
Gana keblu čia, vakaruose, pastatyti tobulą namą pagal vastu. Normaliai žmonės turi gyventi netoli upės ar ežero, kad šalia būtų tekančio, judančio vandens. O dabar mes turime miestus be upių, bet juose yra daugybė elektros energijos kabelių, turime be galo aukštus pastatus, kuriuose visai nėra ryšio su žeme, bet yra per daug vėjo, turime oro kondicionierius, kurie sumaišo energijas namo viduje. Taigi, padaryti, kad vastu veiktų, tapo labai sudėtinga. Kiek žmonių gali sau leisti susirasti puikų sklypą bei atitinkamu būdu patikrinti žemės plotą prieš jį pirkdami? Dauguma turi priimti tai, kas yra.
Svarbiausia – turėti vastu savo galvoje, turėti vidines nuostatas, kur yra jūsų gyvenimo Šiaurė, kur jūsų Rytai. Rasti savo paties orientaciją – kur norite padaryti įėjimą, ar pro jį norės įeiti Motina Dorybė? Tai reiškia, kad jūsų sąmonė turi būti orientuota į dorybę. Jeigu nežinote, kas esate, kokia jūsų gyvenimo kryptis, tada nebus svarbus, neturės įtakos nei gyvenimas tobulame vediniame vastu name.
Vastu pastato paskirtis yra užtikrinti, kad viduje nuolat būtų satva guna: dorybė, sveikata, klestėjimas. Pati svarbiausia dalis jūsų gyvenime turėtų būti gėris, gerosios savybės. Gerai, jeigu pastatas tam padeda, bet daug žmonių turi darbo vietas vakarų kryptimi ar dirba atsukę veidus į pietus, dirba biuruose, kuriuose nėra natūralios saulės šviesos. Jie ten praleidžia aštuonias valandas per dieną. Todėl svarbiausia – žmogaus ryšys su Dievu. Dievas yra tobula šiaurė. Kai užmezgi ryšį su Dievu, visuomet žvelgi teisinga kryptimi.
Ką žmogus gali padaryti, kad į namus pritrauktų sėkmę ir gerovę?
Jei esate dosnus, sėkmės deivė Lakšmi bus šalia jūsų. Būdas ją pritraukti – tai būti visuomet dosniam. Reikia nuolat kviesti žmones į svečius ir vaišinti juos: kartą per dieną ar bent savaitę pasikvieskite ką nors į svečius ir pamaitinkite gardžiu maistu. Niekada neatsakykite prašančiam maisto. Kurkite šventes kaimynams, draugams, šeimai – pagaminkite ką nors skanaus penktadieniais ir pasidalinkite tuo. Namai visada turi būti atviri. Tada jie klestės.
Sakoma: “Kad pritrauktum Lakšmi, reikia nešvaistyti jos”. Lakšmi taip pat reiškia pinigus, maistą, išteklius. Dabar dažnas reiškinys – dviejų asmenų šeima. Bet kokio patiekalo gaminimas dviem žmonėms jau yra maisto, išteklių švaistymas, nes kiekvienas ryžio grūdas yra sėkla. Puodas sriubos skirtas 6 ar 7 žmonėms pavalgyti, tai ką jūs dviese ketinate daryti su pilnu puodu sriubos? Dėti maistą į šaldytuvą ir kitą dieną jį šildyti? Taip kiekvieną dieną valgysite vakarykštį maistą.
Mes kaupiame maistą, kurio nevalgome. Nedera taip elgtis. Reikia surasti kokių nors gyvų būtybių ir atiduoti tai joms. Galite išeiti laukan ir palikti maisto perteklių po medžiu, o kokia nors gyva būtybė ateis ir, radusi jūsų ryžius, labai apsidžiaugs. Namuose svarbu neturėti dalykų, kurių jums nereikia. Laikykite tik tai, ko reikia šiandienai. Jei matote, kad kuris kaimynas turi mažiau, duokite jam ką nors savo. Dalinkitės pertekliumi. Tada kaimynai atneš jums ko nors, ko per daug turi jie patys. Arba jei, tarkime, jūsų vyras nupirko didelį maišą ryžių – 10 kilogramų – nedelsdami turėtumėte 1 kilogramą atiduoti šventyklai, paaukoti. Aukokite dalį visko, ką gaunate. Šis dosnumas automatiškai sukurs dar dosnumo. Norėdami būti dosniu, turite turėti atvirą širdį. Nesvarbu, yra jūsų namuose vastu ar nėra – jeigu jūs dosnus, visada pritrauksite sėkmę – Lakšmi.
Simona Mačiulaitytė
Redagavo Milvydė Paškevičiūtė
Straipsnis spausdintas žurnale “VEDOS”, NR. 7
Senesnius leidinius vis dar galite įsigyti parašę el. paštu simona.maciul@gmail.com
Susiję Straipsniai