Kada keltis ir eiti miegoti pagal ajurvedą?

photo-1515894203077-9cd36032142f

Ajurvedoje seniai nustatytas optimalus dienos režimas, kuriame veikia skirtingos 24 valandų ciklo fazės. Kaip ir galima tikėtis, šios fazės išskiriamos Vata, Pita ir Kapha terminais. Kasdienis šių trijų došų kaitaliojimasis labai akivaizdžiai veikia mūsų savijautą ir numato, kiek efektyviai jūs sugebėsite užsiimti viena ar kita veikla.

Kapha dominuoja nuo 6 iki 10 valandos ryto. Vėliau vyrauja Pita doša – kaip tikriausiai žinote, tuo metu virškinimo ugnis intensyviausia, o užbaigia šį došų ciklą Vata došos periodas, kuris prasideda 2 valandą dienos ir tęsiasi iki saulėlydžio, po kurio prasideda antrasis ciklas, analogiškas pirmajam.

Taigi,

Kapha dominuoja nuo 6 iki 10 valandos ryto;
Pita dominuoja nuo 10 iki 14 valandos;
Vata dominuoja nuo 14 iki 18 valandos;
Kapha dominuoja nuo 18 iki 22 valandos;
Pita dominuoja nuo 22 vakaro iki 2 valandos nakties;
Vata dominuoja nuo 2 iki 6 valandos ryto.

24 valandų para yra padalinta į du ciklus – nakties ir dienos – iš kurių kiekvienas turi po 3 došų fazes. Kiekviename cikle pirmoji eina Kapha, tada Pita ir paskutinė Vata.

Jei nesipriešinsite gamtos nustatytai Kapha fazės įtakai, kuri dominuoja vakaro metu, jus pasijusite atsipalaidavę, pasiruošę pasinerti į miegą.

Iš tiesų, idealiausiu laiku eiti miegoti laikoma vakarinė Kapha ir Pita laikotarpių sandūra, 10 valanda vakaro. Jeigu atsigulsite miegoti vėliau šio laiko, po 11 valandos vakaro, jūs neteksite organizmą atstatančio poilsio, kurio geriausias periodas prasideda su Kapha periodo pasibaigimu. Miegas, prasidėjęs vėliau, bus labiau paviršutiniškas ir neramus, kadangi jį veiks atitinkamos Pita došos savybės. Laikui bėgant miego režimas, neatitinkantis pagrindinių gamtos ritmų, neišvengiamai sukels chronišką nuovargį.

Nereikėtų nuvertinti miego ciklo svarbos. Jis gali tapti itin svarbiu energijos šaltiniu, kai tik bus subalansuotas.

Ajurvedoszinios.lt