Juozas Dapšauskas: dėl savo beprasmių kančių ir ligų neretai kaltas pats žmogus

juozas-dapsauskas

Esu dviejų vaikų tėvas, aktyviai dalyvauju visuomeniniame gyvenime, rašau straipsnius man aktualiomis temomis. Negaliu papasakoti kvapą gniaužiančios istorijos, kaip sirgau ir, pakeitęs gyvenimo būdą, pasveikau. Sveikatingumo keliu ėjau ir einu nuosekliai. Kai kada kiek apsileidžiu ir vėl susiimu. Stengiuosi išvengti kraštutinumų, blaškymosi, „užsikabinti“ už kokių ypatingų panacėjų, stengiuosi turėti kuo platesnį sveikatingumo žvilgsnį ir jį perteikti kitiems. Vienam tinka viena metodika, kitam – kita, tačiau yra ir bendrieji principai, kurie daugiau ar mažiau tinka kiekvienam.

Pokyčiai, pradžioje kėlę šeimoje įtampą, dabar džiugina visus

Pradėjau keisti mitybos įpročius dar būdamas paauglys, tada šeimoje kilo įtampa. Tėvams reikėjo įrodymų, kad tai nekenkia mano sveikatai. Tėtis susipažino su garsiu sveikuoliu Pranu Skersiu (tada jam buvo per 90 metų, mirė būdamas 102 metų). Pamatęs, kad sveika gyvensena tokiame amžiuje duoda nuostabius rezultatus, pats pradėjo su entuziazmu sportuoti, pakeitė mitybą. Tai tėčio senatvę tikrai padarė gerokai kokybiškesnę.

juozas-dapsauskas1-400x300Kai sukūriau šeimą, visą sveiko gyvenimo modelį reikėjo pritaikyti kitokiai situacijai. Su
žmona ėmėme domėtis akušerio-ginekologo Romualdo Šemetos rekomendacijomis, praktikavome dinamines mankštas su pirmagimiu Danieliumi. Kai atėjo laikas galvoti apie darželį, draugų patirtys ir pasakojimai apie juose masiškai sergančius vaikai – nesužavėjo. Pradėjome domėtis, ką daryti, kad būtų kitaip. Susipažinome su gamtos, miško, lauko darželių patirtimi, lankėmės tokiame darželyje Vokietijoje. Žmona su kolege nusprendė pačios įkurti tokį darželį, pavadinimu – „Po smilgom“. Jis sėkmingai veikia jau trečius metus. Džiaugiuosi, kad sūnus daug laiko praleidžia gamtoje, o tai labai naudinga jo psichiniam ir fiziniam vystymuisi.

Vaikų skiepai – prieštaringas klausimas

Kalbant apie skiepus, negaliu pasakyti, kad esu vienos arba juozas-su-danielium-282x400kitos stovyklos pusėje. Kai kuriais skiepais skiepijome savo vaikus, kai kuriais ne. Reikia atsakingai domimės, kokių reikia ir kurių skiepų pardavimai yra naudingi tik jų gamintojams.

Teko labai nusivilti buvusiu sveikatos ministru V. Andriukaičiu, pasirašiusiu įsakymą nepriimti į ugdymo įstaigas neskiepytų vaikų, kuris sukėlė sumaištį šalyje, nereikalingą įtampą ir supriešino tėvų bendruomenę. Tokios represinės priemonės buvo pripažintos kaip antikonstitucinės, – neapskundžiamą nutartį priėmė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.  Šiuo atveju V. Andriukaičio pastangos pataikauti farmacijos kompanijoms baigėsi labai gėdingai ir be rezultatų. Manau, kad šioje srityje privalo būti daugiau rimtų, atviresnių diskusijų.

Sveikatos apsaugos sistema tapo farmacijos ir brangių gydymo būdų įkaite

Aplink matau daug kenčiančių žmonių, norisi jiems padėti. Bet, pasirodo, kad dažniausiai dėl savo beprasmių kančių ir ligų yra kaltas pats žmogus. Tikrai labai gerbiu gydytojus, o kad jie kartais nepritaria kai kurioms sveikuoliškoms praktikoms – ne gydytojų kaltė, bet labai prastas visos iki šiol vykdytos sveikatos apsaugos politikos rezultatas. Sveikatos apsauga tapo farmacijos ir brangių gydymo būdų įkaite. Nebeliko svarbiausio siekio,  kad žmogus gyventų vis sveikiau ir mažiau sirgtų, nors būtent tai ir yra vienas svarbiausių visuomenės interesų. Esant sveikai visuomenei nereikia išleisti milžiniškų sumų gydyti toms ligoms, kurių galima išvengti. Kai yra toks didelis sergamumas, tada ir milžiniškos eilės pas gydytojus, kyšiai ir panašiai. Mes džiaugiamės turėdami plačių pažiūrų šeimos gydytoją.

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt

Redagavo Lina Šimelionytė