Jaunasis indų muzikos virtuozas Bitu Malikas jau šią savaitę svečiuosis Lietuvoje

Bittu4

Balandžio 15–16 d. Lietuvoje svečiuosis charizmatiškasis Bitu Malikas iš Indijos. Pirmą kartą Lietuvoje viešintis indas surengs du koncertus: balandžio 15 d. Vilniuje, o balandžio 16 d. Klaipėdoje.

Bitu Malikas – muzikantas iš Indijos. Muzikos jį mokyti pradėjo senelis Viduras Malikas. Jis buvo vienas iš ryškiausių mūsų šimtmečio Drupad-Dhamar ir Kjal stiliaus vokalistų visame pasaulyje ir iki šiol yra žinomas visoje Indijoje. Viduras Malikas iki šių dienų taip pat yra prisimenamas kaip geriausias klasikinės indiškos muzikos radijo artistas. Didžiąją dalį savo koncertų jis atliko Europoje, grodamas vienoje scenoje su pasaulinę šlovę pelniusiais atlikėjais: Ravi Shankar, Nusrat Fateh Ali Khan ir kitais.

Po senelio mirties Bitu mokslus tęsė pas savo tėvą Anandą Maliką. Bitu tėtis turi ne tik neeilinių dainavimo meno, bet ir grojimo mušamaisiais instrumentais (tabla ir pakavach) sugebėjimų. Jis taip pat garsėja Drupad stiliaus meistriškumu. Tęsdamas senovinę šeimos tradiciją, Anandas Malikas moko studentus iš Indijos ir užsienio šalių muzikinio Drupad-Dhamar stiliaus. Dabar Anandas Malikas nuolatos gastroliuoja po Indiją, Europą ir Ameriką su visame pasaulyje garsiu muzikantu ir pamokslautoju Venu Gopal Gosvami.

Taip iš kartos į kartą – kaip ir priimta Indijoje – šioje šeimoje gimsta tik talentingi muzikantai. Pasakojama, kad Bitu Maliko protėviai taip gerai valdė senovinį Vedų mantrų giedojimo meną, kad galėdavo iškviesti lietų, ugnį arba kitas būtinas oro sąlygas, taip pat gydyti žmones. Garsas – tai galinga jėga, o balso ir muzikos vibracijos labai stipriai veikia aplinką ir žmones. Juk ne paslaptis, kad iš garso sukurtas visas pasaulis ir visata, kad „pradžioje buvo žodis“, o žodis – tai garsas. Vis daugiau mokslininkų sutinka, kad vienas iš pagrindinių ir pirmųjų garsų yra „OM“. Bitu Maliko protėviai puikiai išmanė šias žinias apie garsą. Jie garbino deivę Sati, Šyvos dievo žmoną, todėl pasirodžiusi sapne ji palaimino: jų giminėje visada gims muzikantai, muzika niekada nemirs, o visos giminės moterys sėkmingai išnešios ir gimdys vaikus. Ilga Malikų giminės linija – akivaizdus įrodymas, kad palaiminimai veikia.

Indijos muzikos teorijoje teigiama, kad dainuojant tam tikrą ragi (iš sanskrito k. „spalva, nuotaika“; tai indiška klasikinė muzika) galima iškviesti bet kokias gamtos jėgas. Šis procesas vadinamas tapasija (askeze) – tai savanoriškas materialių malonumų išsižadėjimas vardan neeilinių sugebėjimų. Tai proto koncentracija į aukštesnius dalykus ir savo norų bei jausmų kontrolė. Senovėje tai buvo neatskiriama gyvenimo dalis, o dabar – retenybė. Tačiau savo askezės galia šiame pasaulyje žmogus gali pasiekti labai daug. Todėl Malikų šeimos nariai, askezėmis ir rimta praktika nuolatos tobulinantys savo įgimtus talentus, visuomet pasiekia muzikinių aukštumų ir yra labai gerbiami visoje Indijoje.

Bitu Malikas pradėjo mokyti vokalo, grojimo fisharmonija ir tabla dar būdamas labai jaunas, vos 17 metų. pas jį plūdo įvairūs studentai iš visos Europos. Dėstymas – vienas pagrindinių Bitu užsiėmimų. Bitu – dažnas svečias Maskvoje, todėl studentų, norinčių išmokti vokalo subtilybių, šiame mieste vis daugėja. Atvykdamas į Maskvą jis mielai moko vokalo ir grojimo fisharmonija visus norinčius, susidomėjusiems rodo įvairius pratimus, supažindina su senovinėmis praktikomis balso bei klausos vystymui, tai padeda atsiskleisti balsui: ne tik dainuojant, bet ir bendraujant, ugdant dikciją ir oratoriškąjį meną. Bitu Malikas taip pat veda indiškos muzikos seminarus „Garso joga“ ir „Raga – indiškos muzikos paslaptis“, juose pasakoja apie tradicinę natų struktūrą, stilius, ragas, tale. Jaunuolis atlieka privačius koncertus, kuriuose dainuoja mantras, badžanas, kirtanus, šiuolaikines kompozicijas ir klasikinę indišką muziką.

Gimtajame Vrindavano mieste Malikų šeima yra pastačiusi muzikinę šventyklą „Shr Anand Dham Sangeet Samiti“. Visas šeimos uždirbtas pelnas, surinktos aukos skiriamos šios muzikos mokyklos statybai – siekiama, kad joje galėtų mokytis ir gyventi studentai iš įvairių šalių.

Pasinaudokite reta galimybe susitikti su šia neeiline asmenybe ir išgirsti Bitu Maliką gyvai. Bitu entuziazmas ir meistriškumas įtraukia klausytoją mėgautis atliekama muzika, o joje atsiskleidžia mylintis ir sušildantis talentas. Koncertui Bitu paruošė europiečių auditorijai skirtą programą.

Muzikantų gretas koncertų metu taip pat papildys iš Azerbaidžano kilęs muzikantas, kompozitorius Teymur Nadir.

Koncertai vyks:

Balandžio 15 d. Pramogų salė „Vakaris Vilnius“, („Pramogų bankas“, III aukštas, A. Stulginskio g. 8), Vilnius

Balandžio 16 d. Inkubatorius „Kultūros fabrikas“, (Bangų g. 5A), Klaipėda

Abi dienas durys atveriamos 18 val., koncerto pradžia – 19 val.

Vilniuje lankytojo mokestis yra už laisvanorišką paramą, prie durų į koncertą.
Norintiems užsitikrinti sau vietą (Vilniuje) siūlome registruotis iki renginio.
Registracija (vardas, pavardė): renginiai.vkc@gmail.com

Klaipėdoje bilietus parduoda Bilietupasaulis.lt. Daugiau informacijos svetainėje: www.bilietupasaulis.lt

Jei dar nespėjote susipažinti su šių muzikantų kūryba, siūlome tai padaryti jau dabar!

Bittu Malick:

Teymur Nadir: