Išminties perlai. Apie dvasios pažinimą

ramadhan-3400244_960_720

Išminties perlai – tai aštuonios trumpos frazės. Nors jos skamba paprastai, įsigilinus į kiekvieną iš jų tampa akivaizdu, kad keliuose žodžiuose glūdi gili išmintis.

1. Iš visų žinojimo rūšių aukščiausiu laikomas dvasios pažinimas, nes per jį įgyjamas nemirtingumas.

2. Siela, gavusi vyro kūną, turi daugiau galimybių ištrūkti iš materialaus pasaulio nelaisvės negu siela, gavusi moters kūną. Gyva esybė, gavusi vyro kūną, turi jį panaudoti dvasinei praktikai, o ne tam, kad prisirištų prie moters, susipainiotų  materialių malonumų tinkluose ir kitą gyvenimą gimtu moterimi.

3. Vyras neturi prisirišti prie moters, kaip ir moteris prie vyro. Jie turi išsiugdyti potraukį tarnauti Viešpačiui, o tai leis ištrūkti iš materialaus pasaulio nelaisvės.

4. Protas be išminties – labiausiai griaunanti jėga.

5. Materialistiška egzistencija – vientisa veiksmų ir atoveiksmių grandinė, kurioje vienas mūsų gyvenimas tėra vienas kadras nesibaigiančioje kino juostoje. Kai žmogus gimsta, prasideda jo naujas veiklos etapas, o kai pasenęs miršta, eilinis jo veiksmų ir pasekmių ciklas užsibaigia.

6. Išmintingas žmogus turi suprasti, kad materialus kūnas yra amžinų kančių priežastis. Užuot tuščiai sielvartavęs, jis turi stengtis rasti vaistų nuo šios ligos.

7. Žmogui nedera nepagrįstai skatinti kūno poreikių. Jis turi pasitenkinti tuo, ką gauna Dievo malone, nedėdamas ypatingų pastangų.

8. Sukaupta informacija be praktikos išvysto visažinystės išdidumą. Tikrasis žinojimas pasireiškia žmogaus gyvenimo būde. Ir tai yra kriterijus. Mokytas žmogus gali daug prisiminti, o išmintingas gali teisingai gyventi.

 

Kęstutis Baltretis

Redagavo Lina Šimelionytė