Imunitetas – kaip atkurti ir išsaugoti

tablets-193666_640

Mūsų gynybinė, nuo bet kokių puolančių agresorių sauganti sistema – imunitetas – yra tiesiogiai susijęs su odžasu (sanskrito kalba – ojas) arba gyvybine jėga. Tai mūsų didžiausias turtas, padedantis gyventi gyvybingą ir kitiems naudingą gyvenimą. Valgyti turėtume vardan šio tikslo. Tai suprasdami atsakingiau rinktumės, ką dedame ir pilame į burną.

Didis ajurvedos mokytojas Charaka išskiria septynis audinių transformacijos etapus arba lygius, o odžasas yra tarsi aštuntasis… Nuo įsisavinto maisto kąsnio iki odžaso pasigaminimo turi praeiti šešios dienos.

Gyvybinė energija gaminasi ramybės būsenoje. Dalis odžaso yra Kūrėjo duotybė mums, tačiau pagrindinis jo atsinaujinimas vyksta nakties poilsio metu.

Pirmoje miego fazėje miegama giliai ir be sapnų – tuomet protas visai ramus, dominuoja parasimpatinė nervų sistema. Raumenų tonusas mažas, širdis plaka rečiau, žemesnis kraujo spaudimas, lėtesnis kvėpavimas – energijos eikvojimas sumažėja iki minimumo, o tai sudaro palankias sąlygas organizme gaminti daugiau odžaso.

Kita miego fazė daugiau psichologinė: pasąmonė mums parodo, kur link judame, kokių problemų turime.

Imuninei sistemai kenkiama, kai:

 • Miegama negiliai, per trumpai, gulamasi vėlai, pervargus nuo dienos įspūdžių, visko „prifotografavus“. Nepailsėjus dažnai vartojama daug įvairių stimuliatorių: kavos, stirpių arbatų, alkoholio, nikotino, nuo to nervų sistema dar labiau silpsta. Taip elgdamiesi apvagiame save, atsukame kranelius, per kuriuos nuteka gyvybinė potencija. Vėliau kaltiname kitus: valdžią, šeimynykščius, gamtą. Dar blogiau, kai neturėdami ryšio su Kūrėju ir pasitikėjimo Juo, žmonės „sėda“ ant įvairių nervų sistemą bei psichiką veikiančių cheminių vaistų. Tuomet čia pat – bet kokios cheminės priklausomybės, tempiančios šonan nuo sveiko ir prasmingo gyvenimo. Dienos režimas labai svarbus – reiktų užmigti iki 22 valandos ir atsikelti iki 6. Tada gyvename pagal gamtos dėsnius.
 • Turima daug lytinių kontaktų – iššvaistomas septintas audinys – reprodukcinis, iš kurio gaminasi mūsų su imunitetu susijęs odžasas.
 • Gyvybinė energija eikvojama gyvenant ekstremaliose situacijose, patiriant daug streso. Žmogus negali adaptuotis situacijoje, kaip to norėtų, ir turi daug vidinių konfliktų, pavyzdžiui: noriu skaniai ir daug valgyti, bet būti lieknas, noriu madingų rūbų, bet neturiu pinigų, ir t. t. Kuo daugiau konfliktų, tuo labiau silpsta imunitetas, o tada vos koks virusas šalia ir žmogus jį lengvai pagauna, suserga. Mes per dažnai gyvename tarsi karo sąlygomis, o kai išties reikia kariauti su infekcija, jėgų nebelieka. Bet koks į kraują bereikalingai išmestas adrenalinas ilgainiui išderina endokrininę sistemą ir silpnina imuninę. Žmogui reikalinga proto pusiausvyra. Vedų šventraščiuose ir ajurvedoje aprašomos trys proto būsenos – gunos: satva (dorybė), radžas (aistra) ir tamas (neišmanymas). Odžas gaminasi tik satvoje.
 • Labai daug dirbama fiziškai ar protiškai.
 • Nepavalgoma tinkamai pagal savo konstitucinį tipą, došą, bei metų ir dienos laiką.
 • Vartojami tarpusavyje nesuderinami maisto produktai.
 • Dėl sumaišties prote nepajėgiama atsikratyti minčių (nerimo, baimės, kaltės ir kt.).
 • Patyrus fizines ar psichines traumas.
 • Epidemijų metu.
 • Puolant ir sekinant piktoms dvasioms.
 • Praradus daug kraujo.
 • Netinkamai valant organizmą.
 • Kvėpuojant tik dalimi plaučių.
 • Vartojami nuodai: narkotikai, alkoholis, kava, juoda ar stipri žalia arbata.

Tinkamam nakties poilsiui save turėtume ruošti nuo ryto. Rytinės dvasinės praktikos, meditacija, joga ar fiziniai, kvėpavimo pratimai – pranajama, rytinis pasivaikščiojimas, taikus gyvenimas su savimi ir aplinkiniais ramina mūsų psichiką dienos metu. Vakare tegu ir trumpa meditacija, gilus atsipalaidavimas, pienas su prieskoniais, pavakarojimas su dvasinga knyga mus nuramina ir nuteikia miegui. Ir, žinoma, šviežias, su meile ir iš ne prievarta gautų maisto produktų pagamintas bei Aukščiausiajam paaukotas maistas, suvalgytas tinkamu laiku tinkamoje vietoje, mums padeda naktį gerai pailsėti ir atsikelti žvaliems.

Imunitetą stiprinti padeda ir taip vadinamas atjauninantis maistas – rasajana. Daugybę jo galime rasti pas mus Lietuvoje. Tai visi bičių, pieno, ypač saldaus, produktai, Motinos Žemės su meile auginami vietiniai žolynėliai: varnalėša, ajeras, debesylas, bazilikas, čiobreliai, kiaulpienės, alavijas ir daugelis kitų. Ženšenis, čiavanprašas, ašvaganda, saldymedis, mira, šafranas, imbieras, ciberžolė, cinamonas, šatavari, sezamo aliejus, riešutai ir kiti panašūs produktai pas mus atkeliauja iš tolimesnių šalių. Ajurvediniai masažai giliai atpalaiduoja, mažina streso lygį, maitina audinius ir detoksikuoja.