Geriems dalykams reikia laiko. Lėto gyvenimo būdo filosofija

clock-650753_1920

Vis spartėjantis gyvenimo tempas, begalinis užimtumas, komunikacijos ir socialinių tinklų kultūra paverčia mus nuolatiniais maratonų bėgikais, lekiančiais per gyvenimą. Neatsitiktinai populiarėja minimalistinį, lėtą gyvenimo būdą propaguojančios idėjos. Kaip išmokti sulėtinti gyvenimo tempą ir mėgautis mažais kasdieniškais malonumais?

Kas yra lėtas gyvenimo būdas?

Lėto gyvenimo idėjos pradėjo sklisti 1986 m. Romos mieste, kai Carlo Petrini surengė protestą prieš McDonald’s restorano atidarymą. Tai buvo lėto gyvenimo būdo pradžia. Ar lėtas gyvenimo būdas reiškia, jog reikia gyventi ir judėti tarsi sraigei? Anaiptol, pirmiausia tai – siūlymas branginti savo laiką, mėgautis mažais malonumais ir truputį pristabdyti beprotišką gyvenimo tempą. Lėtas gyvenimo būdas pabrėžia, kad svarbiau kokybė, o ne kiekybė.

Daugelio šio gyvenimo būdo pasekėjų tikslas – darnus gyvenimas su aplinka. Tai – pasirinkimas siekti pusiausvyros su savimi ir aplinka.

Lėtas gyvenimo būdas nereiškia, kad reikia drastiškai atsisakyti savo įprasto gyvenimo ir duoti asketiško gyvenimo įžadus. Tiesiog, pavyzdžiui, reikėtų rinktis ilgaamžius daiktus ar gaminius, pagamintus savo šalyje. Vartoti mažiau, sukurti mažiau atliekų, riboti pirkimo maniją. Mažiau  kaupti, mažiau skubėti, daugiau laiko skirti pomėgiams, šeimai ir draugams.

Lėtos gyvenimo būdo žingsniai

Kalbant apie maistą, siūloma rinktis vietinius ir sezoninius, mažuose ūkiuose užaugintus produktus. Maistą reikėtų ruošti lėtai, o paskui ramiai ragauti, skanauti ir juo mėgautis. Procesas turi teikti malonumą ir kūnui, ir dvasiai. Jeigu mėgstate pietauti ar vakarieniauti mieste, rinkitės mažus, šeimos tipo restoranus.

Dar vienas būdas mažinti vartojimą – kitoks drabužių pirkimas. Nederėtų pirkti drabužių vienam sezonui ar vienam kartui. Verčiau rinktis kokybiškesnius, ilgaamžiškesnius drabužius. Už šio raginimo slepiasi ir etiniai motyvai, nes neretai didieji greitosios mados prekybos ženklai siūlo įsigyti pigius drabužius, kuriuos siuva besivystančiose šalyse gyvenantys vaikai.

Jeigu renkatės keliones, reikėtų pagalvoti, gal į darbą automobiliu galima vykti kartu su kolega, stengtis daugiau laiko praleisti gryname ore, daugiau vaikščioti, naudotis viešuoju transportu, vasarą – važiuoti dviračiu.

Prisiminkite seną tiesą, kad geriems dalykams reikia laiko.

Parengė Emilija Šaulytė, Zaliojilietuva.lt