F. G. Uglovas: „Žmonės patys noriai moka sunkiai uždirbtus pinigus už galimybę dalyvauti „linksmoje“ savižudybėje“

thumbnail-ulgovo-straipsniui-e1440146033557

Esu chirurgas, visą gyvenimą operuoju pacientus. Aš mačiau tai, ko paprasti žmonės nemato. Žmoguje nėra tokio organo, kuris nenukenčia dėl alkoholio vartojimo – visų rūšių alkoholio, nesvarbu ar tai degtinė, vynas ar alus.

Vis dėlto, labiausiai nukenčia smegenys. Nes ten alkoholio koncentracija yra maksimali. Jei mes paimtume alkoholio koncentracijos vienetą kraujyje, kepenyse ji yra 1,45, o smegenyse – 1,75.

Nesiruošiu išsamiai apibūdinti baisaus „susiraukšlėjusių smegenų“ vaizdo (daugumos tiesiog išgeriančių žmonių galvoje, skrodimo metu, matyti: suraukšlėtos smegenys, smarkiai sumažėjusios apimties, smegenų dangalai patine, kraujagyslės išsiplėtusios, o smegenų raukšlelės tiesiog išlygintos), bet detalesnis tyrimas atskleidė, kad nervinių ląstelių pokyčiai tokie pat stiprūs, kaip ir tais atvejais, kai yra apsinuodijama labai stipriais nuodais.

smegenys-ulgovo-str.

Šie pokyčiai yra negrįžtami. Tai neišvengiamai paveikia psichinę veiklą. Labiausiai pažeidžiamos pačios aukščiausios smegenų funkcijos, o žemosios – primityviosios refleksinės išlieka ilgiau.

Smegenų pažeidimą alkoholiu galima palyginti su kaukolės traumomis. Per smegenų sukrėtimą, kai net mikroskopiniais tyrimais nėra aptikta jokių dangalo ar smegenų kraujagyslių pokyčių – kliniškai mes nustatėme sąmonės netekimą tam tikrą laiką, nuo kelių minučių iki kelių valandų, o vėliau – stiprų galvos skausmą.

Jeigu, po galvos smegenų traumos, smegenų medžiagoje ar jų dangale aptinkama bent mažas kraujavimo taškas arba nekrozė – mes kalbame apie smegenų traumą (smegenų sukrėtimą). Šiuo atveju, sąmonės netekimas dažnai trunka daug valandų ir išsiskiria tam tikrų nervų, o kartais ir visos nervų grupės funkcijų pažeidimais. Po to juntami įkyrūs galvos skausmai, o ilgainiui ir ankstyvoji hipertenzija.

Tokius pokyčius, vykstančius vartojančių alkoholį žmonių smegenyse, negalima vertinti kitaip, kaip tik stambiais anatominiais pokyčiais, kurie sukelia atskirų smegenų funkcijų sunykimą ir  iškritimą bei visos centrinės nervų sistemos veiklos pablogėjimą.

Ištrauka iš F. G. Uglovo knygos „Teisybė ir melas apie leidžiamus narkotikus“.

Fiodoras Uglovas (1904–2008) buvo žymus Rusijos profesorius, chirurgas, rašytojas bei visuomenės veikėjas, 1994 metais įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip vyriausias pasaulyje praktikuojantis chirurgas.

Budrus.lt

Redagavo Lina Šimelionytė