Prieš 5000 metų užrašytas žinių apie gyvenimą ir sveikatą rinkinys – ajurveda – ir šiandien tebėra aktualus ir nenublokštas laiko tėkmės. Kaip gyventi, kad nesirgtum, kaip save pažinti, kad galėtum pagyti, neįtikėtina, bet galima išmokti iš seniausio rašytinio šaltinio.
Grožis ajurvedoje neatsiejamas nuo sveikatos ir vidinės harmonijos. Nedrįstame ginčytis: įtampos raukšlės ir prasta nuotaika neužmaskuosime net prabangiausia kosmetika. Kodėl oda nešvyti ir iš kur atsirado pilki ratilai? Ajurveda atsako tiksliai besdama į vieną iš 7 jūsų odos sluoksnių.
Vadovaujantis 6-ame amžiuje pr. Kr. išminčiaus ir chirurgijos pradininko Sushrutos užrašytomis žiniomis, žmogaus oda sudaryta iš 7 sluoksnių. Kiekvienas sluoksnis turi savo unikalią struktūrą ir funkcijas bei yra išsidėstęs taip, kad papildytų kitą. Oda sveika tada, kai visi 7 jos sluoksniai yra sveiki ir tinkamai funkcionuoja.
Sushruta (600 m. pr. Kr.) – Indijos išminčius, plastinės chirurgijos tėvas. Savo traktate Sushruta Samhita jis iki smulkmenų aprašė, kaip atlikti protezavimą, dabar vadinamąjį Cezario pjūvį, lūžių atstatymą, net smegenų chirurgiją. Jo tekstuose taip pat aptarti ir 7 odos sluoksniai.
Taigi pažvelkime į savo odą giliau – 7 jos sluoksniai (nuo išorinio iki giliausiojo):
1. Avabhasini (tai, kas spindi). Tai viršutinis odos sluoksnis, kurio grožis, anot ajurvedos, priklauso nuo limfos kokybės (rasa dhatu). Šis odos sluoksnis neturi savo spalvos, todėl per jį persismelkia giliau esančio sluoksnio spalva. Be to, avabhasinitarsi veidrodis atspindi žmogaus savijautą: jei jis sveikas, jei iš vidaus švyti, dėl šio sluoksnio tai matyti aplinkiniams. Šiame sluoksnyje kaupiasi odos drėgmė (vyrauja Kapha doša), o sutrikimai pasireiškia spuogais, odos pleiskanojimu.
Terapija: vidinis ir išorinis odos drėkinimas, reguliarūs masažai aliejais, pozityvus mąstymas. Odai rekomenduojami sezamų, kokosų, abrikosų kauliukų aliejai, rožės, pelargonijos, jazminai, rugiagėlės.
2. Lohita (rausvas). Šis sluoksnis parodo žmogaus kraujo kokybę (rakta dhatu), nes yra sudarytas iš odą maitinančių kraujagyslių. Lohitatampriai susijęs su spindinčiuoju odos sluoksniu, todėl jei kraujas nėra švarus, tai matyti odoje – ji neatrodo gyvybinga, nepasižymi sveikai rausva spalva. Atsiradus sutrikimams šiame sluoksnyje pasirodo apgamai, tamsūs ratilai, pigmentacija. Lohita sluoksnis yra raudonos, išlydytos geležies spalvos (dominuoja Pita doša).
Terapija: kraujo kokybę gerinanti dieta, kurioje vengiama ypač rūgščių, sūrių ir aitrių skonių, alkoholio, rekomenduojama daugiau žalumynų. Tinka šaltalankiai, dilgėlės, indinis nimbamedis, salierai.
3. Sweta (baltas). Tai storas baltas odos sluoksnis, sudarytas iš riebalinio audinio (Kapha došos vieta). Šis sluoksnis užtikrina tinkamą temperatūrą, balansuoja odos spalvą pašviesindamas tamsius vidinių odos sluoksnių atspalvius. Sutrikus Swetasluoksniui atsiranda egzema, alerginiai niežuliai.
Terapija: kanapių sėklų aliejus, vetiverijos, pelargonijos, levandos, pipirmėtės.
4. Tamra (vario raudonumo). Šis odos sluoksnis svarbus tuo, kad palaiko visus viršutinius odos sluoksnius. Jis atsakingas už imuninę sistemą ir užtikrina odos barjerinę funkciją. Atsiradus ūmioms odos infekcijoms (raupsai, rožė, kiti skausmingi uždegimai) galima spręsti apie šio sluoksnio sutrikimą. Tamrayra vario spalvos (dominuoja Kapha, Pita došos).
Terapija: lengvai virškinamas maistas, reguliari mankšta, indiškasis lapainis (Amalaki). Odai rekomenduojamas gauruotasis švytrūnas (labdanas), arbatmedis, agurklių aliejus.
5. Vedini (tai, kas jaučia). Šis sluoksnis jutimiškai sujungia odą su visu kūnu. Būtent dėl jo žmogus junta ir suvokia patiriamą lytėjimą (Vata došos buveinė). Šiame sluoksnyje gerai išplėtota kraujo apykaita. Vedini sluoksnio disfunkcija sukelia herpes viruso ligas.
Terapija: taisyklingas dienos režimas, poilsis, viso kūno masažas aliejumi, intensyvus drėkinimas. Odai naudingos levandos, ramunėlės (romaniškosios), puiklapių aliejus.
6. Rohini (augantis, gydantis). Šis sluoksnis atsakingas už odos gijimą ir regeneraciją. Kai jis sutrikęs, žaizdos prasčiau užsitraukia, lieka randai. Šio sluoksnio sutrikimai gali lemti įvairiausių navikų ir opų atsiradimą.
Terapija: subalansuota, pilnavertė mityba. Šaltalankių, puiklapių, erškėtuogių aliejai, kvapiosios bosvelijos (frankincensai), ciberžolės, medetkos, ramunėlės, levandos.
7. Mamsadhara (minkštumo teikėjas). Tai pats giliausias ir storiausias odos sluoksnis, atsakingas už odos stabilumą ir tvirtumą. Kai jis sveikas, oda atrodo jauna, elastinga. Odos suglebimas ir raukšlės yra šio sluoksnio defektai. Rimtesnės šio sluoksnio ligos – odos fistulės, abscesas.
Terapija: laukinės morkos, šlamučiai, mira, jazminai, rožės.
Oda, pagal ajurvedą – daug daugiau nei kosmetinėms priemonėms padedant gyvuojantis kūno audinys. Ji atlieka begalę gyvybiškai svarbių funkcijų ir pirmoji signalizuoja apie mus ištikusius negalavimus. Ignoruojami ir slepiami po kremais jie galiausia randa silpną kūno vietą ir vėliau parodo naują savo – ligos – veidą. Kad tai mus aplenktų, pažvelkime į odą, kaip to moko ajurveda – būsime ir gražūs, ir sveiki.
Susiję Straipsniai