Enciklopedija: eterinių aliejų naudojimas patalpoje

essential-oils-4069846_960_720

Sakoma, kad kvapas gali keisti žmogaus jausmus, gerinti savijautą ir veikti protą. Ne veltui senutė aromaterapija ir šiomis dienomis kaip niekad populiari. Pagrindiniai aromaterapijos kvapų šaltiniai – eteriniai aliejai – savyje talpina ne tik augalų gydomąsias galias, bet ir patį didžiausią kvapo koncentratą. Augalų savybių sinergija tokia didelė, kad gali nudeginti odą, tačiau vartojama atidžiai, su meile ir nusiteikimu gali pašalinti negalavimus ir praskaidrinti dieną.

Vienas dažniausių būdų mėgautis eterinių aliejų kvapais yra juos garinti. Paprasčiausia tai daryti aromaterapinėje lempoje – moliniame inde su apačioje degančia žvake. Svarbu, kad tokios lempos dugnas būtų kuo storesnis ir aukščiau nuo liepsnos. Tada lempoje aliejus nedegs ir garuos tolygiai.

Eteriniai aliejai lempose paprastai lašinami į vandenį, tačiau galima išbandyti ir paprastą augalinį aliejų. Tuomet kvapas skleidžiasi švelniau ir subtiliau. Beje, naudojantis aromatine lempa svarbu pastebėti, kada aliejai baigia išgaruoti ir juos išvalyti. Pridegę ir rūkstantys aliejai duoda priešingą rezultatą – kenkia sveikatai.

Vienai kvapniai dienai užtektų 5 eterinių aliejų lašų, įlašintų į aromatinę lempą. Jei nosis priprato prie kvapo, išeikite iš kambario ir po kurio laiko vėl grįžkite – taip kvapas iš naujo apglėbs savo nuotaika, naujai galėsite jį pajusti ir mėgautis.

Eterinių aliejų skleidžiami kvapai gali sukurti norimą nuotaiką, padėti atsikratyti nuovargio, rūpesčių, galvos skausmo. Reikia tik žinoti, kurį aliejų pasirinkti. Tiesiog mėgstamą kvapą arba tą, iš toliau išvardytųjų, galima uosti garinant aromatinę lempą arba, norint greitesnio efekto, tiesiai iš buteliuko suvilgius nosinaitę.

Būsenos ir eteriniai aliejai

Nerimas: bergamotė, eglė, jazminas, citrina, kanadinė eglė.

Depresija: šalavijas, bergamotė, jazminas, rožė, pelargonija, citrina, santalmedis, mėta, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Nervingumas: nerolis (t. y. karčiojo citrinmedžio žiedai), apelsinas, mandarinas, citrina.

Miego sutrikimai: ramunėlė, bergamotė, salieras, jazminas, levanda.

Stresas: eglė, pušis, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Agresija: bergamotė, ramunėlė, citrina, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Pyktis: ramunėlė, jazminas, rožė, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Nusivylimas: bergamotė, kiparisas, jazminas, apelsinas, rožė.

Baimė: krapai, imbieras, santalmedis, bergamotė.

Sielvartas: bergamotė, ramunėlė, jazminas, nerolis, rožė.

Isterija: ramunėlė, levanda, nerolis, apelsinas, arbatmedis.

Pavydas: jazminas, rožė.

Nuovargis (fizinis): imbieras, citrina, levanda, apelsinas.

Drovumas: juodieji pipirai, imbieras, jazminas, rožė, nerolis, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Galvos skausmas (ypač įtampos tipo): pipirmėtė, eukaliptas (atsargiai! Naudoti nedideliais kiekiais ar atskiestą).

Peršalimas: kvapioji bosvelija (frankincensas), eukaliptas, citrina, santalmedis, atlaso kedras, pipirmėtė, levanda.

Energijos trūkumas: salieras, kmynai, krapai, imbieras, citrina.

Laimės jausmas: bergamotė, apelsinas.

Taikos jausmas: ramunėlės, jazminas, imbieras, levanda, citrina, rožė, kvapnioji kananga (ylang ylang).

Atsargumo priemonės

Saugokitės, kad eteriniai aliejai gryni nepatektų ant odos, nes jų koncentracija gali sukelti alergiją ar nudeginti. Jei taip atsitiko, neplaukite odos vandeniu, o nuvalykite ją augaliniu aliejumi (pvz., alyvuogių). Ypač atsargiai su eteriniais aliejais turėtų elgtis nėščios moterys. Naudojama dozė turėtų būti dvigubai mažesnė ir dvigubai atskiesta, be to, reiktų atsižvelgti ir į draudžiamų vartoti eterinių aliejų sąrašą.

Patisau.lt