Didžiausia pagunda – nepriimti savęs

girl-926408_960_720

Didžiausia pagunda mūsų gyvenime – ne sėkmė, populiarumas ar įtaka. Didžiausia pagunda – nepriimti savęs. Sėkmė, populiarumas ir įtaka gali būti iš tiesų didelė pagunda, bet jų patrauklumas dažnai yra tik dalis vienos didelės pagundos – nepriimti savęs. Kai mes sutinkame tikėti balsais, vadinančiais mus nenaudingais ir beverčiais žmonėmis, sėkmę, populiarumą ir įtaką mes lengvai paverčiame problemos sprendimu. Bet tikrieji spąstai slepiasi savęs nepriėmime tokiu, koks esi.

Nesiliauju stebėtis, kaip greitai aš pasiduodu šiai pagundai. Kai mane kaltina ar kritikuoja, aš sakau: „Na va, dabar ir vėl aišku, kad esu niekas“. Vietoje to, kad kritiškai pažvelgčiau į aplinkybes ir išsiaiškinčiau savo ir kitų gebėjimus, aš kaltinu save ne tik dėl to, ką aš padariau, bet ir dėl to, kad esu toks, koks esu. Mano tamsioji pusė šnabžda: „Aš bevertis žmogus… aš vertas tik to, kad mane atstumtų, pamirštų ir paliktų“.

Jums gali atrodyti, kad turite didesnį polinkį į aroganciją, nei į savęs neigimą. Bet pagalvokite, ar arogancija – tai ne kita savęs nepriėmimo pusė? Argi arogancijos užvaldytas žmogus neiškelia savęs virš kitų, kad tik niekas nepamatytų jo tokio, koks jis yra savo paties akyse? Galbūt, arogancija – tai dar vienas būdas atsikratyti menkumo pojūčio?

Savęs neigimas ir arogancija vienodai atitraukia mus nuo realaus gyvenimo ir atima galimybę gyventi taikoje su mus supančiais žmonėmis. Aš puikiai žinau, kad už mano puikybės slepiasi dalis mano abejonių. Taip pat, kaip ir už mano nenoro priimti save slepiasi puikybė. Ar aš išsipučiu nuo savo puikybės, ar susitraukiu nuo žemos savivertės, aš prarandu ryšį su tuo, kas aš esu iš tikrųjų, taip iškreipdamas savo įsivaizdavimus apie realybę.

Aš tikiuosi, kad tau pavyks atpažinti savyje pagundą nepriimti savęs, ar ji pasireiškia puikybe, ar žema saviverte. Dažnai savęs neigimas laikomas neurotišku nepasitikinčio savimi žmogaus elgesiu. Tačiau taip dažniausiai reiškiasi paslėpta tamsioji pusė: skausmingas pojūtis, kad tau nėra vietos tarp kitų žmonių.

Nepriimti savęs – tai prieštarauti balsui, vadinančiam tave „Mylimuoju“.

Henri J. M. Nouwen „Mylimojo gyvenimas“

108studija.lt

Redagavo Lina Šimelionytė